Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Historia

​​​​​​

​​Opowieść o dwóch miastach i globalnej ekspansji​


Historia Jones Lang LaSalle liczy ponad dwieście lat, ale podamy tylko najważniejsze wydarzenia:

1783: Richard Winstanley zakłada w Londynie firmę aukcyjną, którą w 1806 przejął jego syn James.

1939: Dzięki partnerstwom i fuzjom zbyt licznym, aby je tu wymienić, firma Winstanley jest obecnie znana z trzech nazwisk głównych członków: Jones Lang Wootton (JLW) & Sons.

1945: W zrujnowanym po bombardowaniach Drugiej Wojny Światowej Londynie, które zniszczyły także archiwa nieruchomości, JLW podejmuje się gigantycznej pracy dokumentowania granic i własności tysięcy parceli. JLW wydaje licencje na zabudowę i wyznacza firmy, co stawia ją w uprzywilejowanej sytuacji, gdy w 1954 miasto zaczyna być odbudowywane.

1957: JLW rozpoczyna globalną ekspansję i otwiera biura w Australii, wbrew początkowej prognozie o "korzystnej perspektywie, ale ogromnych problemach." Działając z tej bazy, firma rozpoczyna ekspansję do Nowej Zelandii, Singapuru, Kuala Lumpur, Hongkongu i Tokio. Tymczasem w Europie, JLW rozszerza swoją działalność na Szkocję, Irlandię i kontynentalną Europę.

1968: Po drugiej stronie Atlantyku, w El Paso, w Teksasie, niewielka grupa specjalistów tworzy IDC Real Estate, firmę mającą na celu wprowadzenie na rynek bardzo potrzebnego profesjonalizmu. IDC szybko opanowuje lokalny rynek, przenosi się do Chicago, wreszcie zmienia nazwę na LaSalle Partners i staje się jedną z czołowych amerykańskich firm w dziedzinie nieruchomości. Firma zaczyna być znana z długotrwałych związków z klientami.

1975: JLW otwiera w Nowym Jorku swoje pierwsze amerykańskie biuro. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zarówno JLW, jak i LaSalle Partners rozszerzają swoją obecność na nowych rynkach w regionie Azji i Pacyfiku, Europy i obu Ameryk.

1994: JLW otwiera pierwsze polskie biuro w Warszawie, a drugie w regionie Europy Środkowej (w 1992 roku uruchomiono biuro w Pradze w Republice Czeskiej).

1997: LaSalle Partners przeprowadza pierwszą publiczną ofertę akcji zwykłych firmy.

1999: W największej jak dotąd fuzji w branży nieruchomości, JLW i LaSalle Partners łączą siły i tworzą Jones Lang LaSalle. W rezultacie powstała istniejąca do dzisiaj czołowa światowa firma zarządzająca nieruchomościami i usługami inwestycyjnymi.

2006: Rozpoczyna się trwający do dzisiaj szybki rozwój firm, zarówno organiczny, jak i przez przejęcia. Wśród czterech nowych firm dołączających do spółki w 2006 jest Spaulding and Slye, duży gracz na rynku nieruchomości na amerykańskim wschodnim wybrzeżu oraz inne mocne firmy w Anglii, Hiszpanii i na Bliskim Wschodzie.

Jones Lang LaSalle jest także wymieniana przez trzy kolejne lata na liście magazynu Forbes 400 Najlepszych Firm, będąc jedyną firmą usługową w branży nieruchomości, której przypadł ten zaszczyt. W kolejnych latach jesteśmy uznawani przez magazyn Fortune i czasopismach na naszych lokalnych rynkach jako jedno z najlepszych miejsc pracy.

2007: W kolejnym roku ekspansji dochodzi do 15 fuzji i przejęć, w tym transakcji, która doprowadziła do utworzenia Jones Lang LaSalle Meghraj w Indiach. Nabywamy także Upstream, czołową brytyjską firmę konsultacyjną, zajmującą się rozwojem zrównoważonym oraz czołowa formą doradczą w dziedzinie nieruchomości w Holandii. Przyznawane są także nagrody, w tym przede wszystkim najwyższa nagroda za naszą pracę w dziedzinie energii i rozwoju zrównoważonego przyznana przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA).

2008: Przejęcia zwiększają naszą obecność w Chinach, czyniąc z nas największym doradcą w Niemczech i pozwalają nam powiększyć naszą obecność w Australii i Szkocji. Jesteśmy teraz czołową firmą w branży nieruchomości w Niemczech i Holandii, tj. na dwóch największych rynkach nieruchomości w kontynentalnej Europie. Ciąg naszych przejęć wspiera nasza strategię działania jako konsolidator w branży konsolidacyjnej. I wciąż zdobywamy nagrody, w tym wyróżnienie Instytutu Ethisphere, czołowej grupy ekspertów najlepszych praktyk etycznych.

2011: Kolejne fuzje umacniają naszą pozycję w Europie, a szczególnie w Europie Środkowej i umożliwiają wejście na rynki Europy Południowo-Wschodniej.​