Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Wiadomości

Warszawa

Publikacja Raportu Warszawski Rynek Handlowy: Nie Przegap Możliwości


Jones Lang LaSalle, REAS oraz GfK Polonia opublikowały raport wskazujący, w których rejonach Warszawy jest jeszcze miejsce na nowe, duże inwestycje w centra handlowe.

Raport „Warszawski Rynek Handlowy: Nie Przegap Możliwości” powstał jako efekt pracy trzech firm – liderów w swoich dziedzinach tj. wiodącego doradcy w segmencie nieruchomości komercyjnych firmy Jones Lang LaSalle, lidera w segmencie nieruchomości mieszkaniowych firmy REAS oraz instytutu badawczego GfK Polonia. Skonfrontowano w nim trzy aspekty determinujące opłacalność inwestycji w nieruchomości handlowe: aktualne nasycenie powierzchnią handlową w Warszawie, siłę nabywczą mieszkańców stolicy oraz przyszłe kierunki rozwoju budownictwa mieszkaniowego.

Anna Bartoszewicz  Wnuk , Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w firmie Jones Lang LaSalle komentuje: „Sądzimy, że paradoksalnie jest to dobry moment na rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy nowego obiektu, którego otwarcie zbiegłoby się w czasie ze spodziewanym okresem ożywienia gospodarczego w latach 2011-2013.”

Maximilian Mendel, Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego w firmie REAS podkreśla: „Aby miasto rozwijało się harmonijnie, w ślad za intensywnym rozwojem osiedli mieszkaniowych w kilku warszawskich dzielnicach, powinno powstać zaplecze handlowe, które zaspokoi potrzeby nowych mieszkańców.

Grzegorz Adamczyk, Business Development Manager w firmie GfK Polonia komentuje: „W dalszym ciągu mieszkańcy stolicy w porównaniu do innych miast i regionów Polski dysponują znacznie wyższą siłą nabywczą. Obecnie tzw. statystyczny mieszkaniec Warszawy może przeznaczyć na zakup towarów i usług w ciągu roku o ponad 60% więcej pieniędzy niż przeciętny Polak. Istnieją przy tym w Warszawie takie obszary, których mieszkańcy dysponują siłą nabywczą nawet blisko dwa razy wyższą od średniej krajowej.” 
   
Raport wyłania ogółem cztery obszary – dzielnice Warszawy, w których połączenie trzech w/w aspektów wskazuje na możliwość budowy galerii handlowej. Są to: Białołęka – Tarchomin/ Nowodwory, Wilanów, Ursynów/ Kabaty oraz Bielany. Publikacja nie kwestionuje zasadności rozbudowy istniejących lub budowy nowych obiektów handlowych w innych rejonach stolicy, a pokazuje jedynie miejsca, które mają pod tym względem największy potencjał.