Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Wiadomości

Warszawa

Konsorcjum Allianz kupuje Silesia City Center za 412 mln euro


Warszawa, 29 maja 2013 r. – Międzynarodowe konsorcjum inwestorów na czele z Allianz kupiło od Immofinanz Group jedno z największych centrów handlowych w Polsce - Silesia City Center w Katowicach. Zakup obiektu za 412 mln euro to największa tegoroczna transakcja na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo - Wschodniej. Ostateczna finalizacja transakcji planowana jest na wrzesień br., po otrzymaniu akceptacji ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W procesie kupna konsorcjum Allianz doradzali eksperci z firmy Jones Lang LaSalle.

Silesia City Center to jedno z największych centrów handlowych w Polsce, a zarazem największy obiekt tego typu na Śląsku. Kompleks cieszy się dużą popularnością zarówno ze strony najemców, jak i klientów - w samym 2012 r. liczba odwiedzających przekroczyła liczbę 15 milionów osób. Wyróżniona szeregiem polskich i międzynarodowych nagród, Silesia City Center znana jest ze swojej unikalnej oferty obejmującej ponad 300 lokali handlowych znanych polskich i międzynarodowych marek, punktów usługowych i gastronomicznych oraz część rozrywkową. Centrum jest również przykładem udanej rewitalizacji terenów przemysłowych – powstało na terenie dawnej kopalni.

Agata Sekuła, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle, komentuje: „Przejęcie przez konsorcjum Allianz Silesia City Center, jednego z flagowych polskich centrów handlowo – usługowych jest potwierdzeniem tego, że wiodące, bardzo dobrze zlokalizowane obiekty w miastach regionalnych, ze spójną i kompleksową ofertą, cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych. Transakcja ta potwierdza mocną pozycję Polski w całej Europie, jako stabilnego transparentnego rynku, o mocnych podstawach i perspektywach rozwoju, co jest kluczowe dla działalności inwestycyjnej największych graczy”.

Na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, w pierwszych 4 miesiącach 2013 r. zrealizowano transakcje o wartości 870 milionów euro. Eksperci Jones Lang LaSalle spodziewają się, że wartość umów kupna / sprzedaży na koniec 2013 r. będzie bliska ubiegłorocznemu wynikowi (2,75 mld euro).