Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Wiadomości

Poznań

Całkowite zasoby biurowe w Poznaniu przekroczyły 300 000 mkw.

Szereg elastycznych dostępnych opcji najmu oraz zwiększający się udział firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu w strukturze popytu składają się na obraz poznańskiego rynku biurowego na koniec III kw. 2013 r.


Warszawa, Poznań, 25 listopada 2013 r. – Eksperci Jones Lang LaSalle podsumowali dane i trendy na rynku nieruchomości biurowych w Poznaniu na koniec III kw. 2013 r.
Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, Jones Lang LaSalle, komentuje: „Poznań to jeden z najsilniejszych ośrodków gospodarczych w Polsce. Stolica Wielkopolski jest od kilku lat jedną z najchętniej wybieranych lokalizacji dla inwestycji zagranicznych, nie tylko z branży produkcyjnej, ale i z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, ze względu na m.in. dobrze rozwiniętą infrastrukturę transportową oraz dostęp do wykształconych kadr. A napływ inwestycji zagranicznych w połączeniu z bardzo aktywną grupą lokalnych przedsiębiorców przyczyniają się do rozwoju rynku powierzchni biurowych w Poznaniu.
Popyt – sektor usług dla biznesu motorem rozwoju rynku
W III kw. popyt brutto wyniósł w Poznaniu ok. 9 500 mkw., z czego nowe kontrakty objęły 8 400 mkw. Największe umowy w analizowanym okresie zawarły: Newell Rubbermaid (nowa umowa, 1 925 mkw. Andersia Business Center), Ciber (rozszerzenie, 1 690 mkw. Malta House) oraz DFDS Poznań (nowa umowa, 1 600 mkw., Globis). Największą tegoroczną umową był przednajem 3 140 mkw. w Malta House, podpisany przez Franklin Templeton. Łącznie od stycznia do końca października wynajęto 28 600 mkw.
Waldemar Olbryk prezes Skanska Property Poland, mówi: „Poznań jest atrakcyjnym miastem do realizacji obiektów biurowych. Obserwujemy rosnącą liczbę potencjalnych najemców, przede wszystkim z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Jak wynika z danych ABSL firmy z tej branży zatrudniają w mieście już ponad 6 000 specjalistów, a liczba ta rośnie w tempie 20-30% rocznie – o 5-10 pkt procentowych szybciej niż średnio w kraju. Warto zauważyć, że wzrost popytu na powierzchnie biurowe jest wynikiem napływu nowych inwestycji, ale także rozwoju już istniejących w mieście centrów. Przykładem może być firma Ciber, która początkowo wynajęła w naszym biurowcu Malta House 1000 mkw., lecz ze względu na dynamiczny rozwój powierzchnia ta została zwiększona o 690 mkw. Klienci w Poznaniu poszukują wysokiej jakości, ekonomicznych biurowców w atrakcyjnych lokalizacjach, które będą w stanie szybko sprostać zmieniającym się potrzebom firmy.”
Podaż – 300 000 mkw. biur

W III kw. 2013 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Poznaniu zwiększyły się o 14 700 mkw. oddanych do użytku w ramach projektu Malta House. Tym samym stolica Wielkopolski przekroczyła poziom 300 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej (łącznie 310 150 mkw.) i pod kątem podaży zajmuje piąte miejsce ogółem w Polsce i czwarte poza Warszawą (po Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście). Łącznie w okresie I – III kw. 2013 r. poznański rynek biurowy zasiliło 17 100 mkw. W budowie pozostaje kolejne 57 000 mkw., z czego 10 300 mkw. planowo ma zostać oddane jeszcze w tym roku. Większa podaż przewidziana jest na 2015 rok, kiedy to na rynek trafi pierwsza faza Business Garden Poznań (łącznie ponad 41 000 mkw.). Nowe projekty biurowe w budowie, powstające już nie tylko w ścisłym centrum, ale również w zachodniej i wschodniej części miasta, sprzyjają decentralizacji poznańskiego rynku.
Współczynnik powierzchni niewynajętej na stabilnym poziomie
Na koniec III kw. 2013 r. współczynnik powierzchni niewynajętej w Poznaniu utrzymywał się na stabilnym poziomie (14,3%). Należy jednak zauważyć, że już teraz jest to jeden z najwyższych wskaźników pustostanów wśród największych polskich miast, a planowana na lata 2014 – 2015 nowa podaż może doprowadzić do jego dalszego wzrostu.
Czynsze
Obecnie w najlepszych poznańskich obiektach biurowych stawki czynszowe kształtują się od 14 do 15 euro za metr kwadratowy miesięcznie.
„Poznański rynek biurowy cechuje duża różnorodność – najemcy mają do wyboru szereg ciekawych, dobrze zlokalizowanych opcji najmu w zależności od potrzeb i skali działalności. Stolica Wielkopolski oferuje zarówno duże, elastyczne przestrzenie biurowe z opcją ekspansji, dostosowane do potrzeb zagranicznych inwestorów, jak i mniejsze moduły, odpowiednie dla lokalnych przedsiębiorców. Motorem rozwoju rynku biurowego w Poznaniu są nadal firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, zarówno nowe podmioty wchodzące na rynek (DFDS, Propex Global Company), jak również firmy już działające, rozszerzające skalę działalności (Franklin Templeton). Co ciekawe, o firmy z tego sektora skutecznie potrafią zawalczyć również budynki z nieco wyższymi stawkami wyjściowymi, zlokalizowane bliżej administracyjnego centrum Poznania. Z jednej strony, aktywna i elastyczna postawa deweloperów, a z drugiej, duże znaczenie dogodnej lokalizacji jako jednego z głównych kryteriów wyboru biura dla niektórych inwestorów sprawiają, że również opcje z segmentu premium stopniowo się wynajmują.”, podsumowuje Jakub Sylwestrowicz.