Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Wiadomości

Warszawa

Publikacja raportu: „Rynek powierzchni handlowych w Polsce: z tarczą czy na tarczy?”


Jones Lang LaSalle opublikował raport „Rynek powierzchni handlowych w Polsce: z tarczą czy na tarczy?” poświęcony tendencjom obserwowanym w sektorze nieruchomości handlowych.
 
Raport stanowi podsumowanie aktualnej sytuacji na rynku w trzech wymiarach jego funkcjonowania tj. z punktu widzenia inwestorów, deweloperów oraz najemców. Wytłumaczone w nim zostały wzajemne zależności między tymi trzema grupami podmiotów oraz wpływ kluczowych parametrów makroekonomicznych takich jak wzrost PKB i kurs wymiany euro na rachunek ekonomiczny sieci handlowych i dynamikę sprzedaży detalicznej. 
 
W raporcie wskazano również możliwe scenariusze rozwoju sytuacji w sektorze nieruchomości handlowych. Wśród spodziewanych trendów rynkowych są m.in. zwrot deweloperów ku bardziej bezpiecznym głównym polskim aglomeracjom, fuzje i przejęcia, wzrost znaczenia zarządzania nieruchomościami, przyspieszenie ekspansji najemców posiadających ofertę z niższej i średniej półki cenowej. Ponadto, w każdym wymiarze funkcjonowania rynku przeważać będą koncepcje nisko kapitałochłonne.
 
Komentując raport Anna Bartoszewicz-Wnuk, Head of Research, powiedziała: „Rokowania rynku powierzchni handlowej w Polsce są dobre a ostatnie dane dotyczące wzrostu PKB czy sprzedaży detalicznej nie potwierdzają obaw związanych z zagrożeniem załamania sprzedaży i recesji w Polsce. Oczywistym jest, iż rynek podlegać będzie zmianom jakościowym i ilościowym. Sieci handlowe oferujące towary z wysokiej półki cenowej zapewne zwolnią bardzo dynamiczną ostatnio ekspansję a rozwijać się będą najemcy ukierunkowani na mniej zamożnych klientów. W wyniku zmian strukturalnych prawdopodobnie wzrośnie dostępność powierzchni handlowej w skali kraju, co spowoduje presje zniżkowe na czynsze w ciągu kolejnych maksymalnie 12-18 miesięcy. Obniżka czynszów nie będzie jednak dotyczyć najlepszych obiektów, które mogą pochwalić się kilkuletnią historią wysokodochodowej działalności i wciąż posiadają listę podmiotów zainteresowanych wynajmem powierzchni.”