Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Wiadomości

Warszawa

Rekordowy rok dla transakcji inwestycyjnych na rynkach biurowych poza Warszawą

Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych w 2014 r. na rynkach biurowych z wyłączeniem stolicy wyniosła ponad 440 mln euro. To najlepszy wynik w historii rynków regionalnych w Polsce.


​2014 był najbardziej aktywnym rokiem w historii transakcji inwestycyjnych na rynkach biurowych poza Warszawą. Wartość umów kupna/sprzedaży nieruchomości biurowych na rynkach regionalnych wyniosła ponad 440 mln euro. Jest to wynik wyższy zarówno od wolumenu z 2013 r. (156 mln euro), jak i najlepszego wyniku sprzed kryzysu - 346 mln euro w 2006 r. Transakcje o rekordowej wartości zarejestrowano w Krakowie, chociaż wzrost aktywności inwestycyjnej dał się zauważyć również we Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi, Poznaniu i Katowicach.

Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL, komentuje: „Warszawa, ze względu na swoją specyfikę i skalę rynku, które pozwalają na realizację najbardziej spektakularnych transakcji, nadal dominuje w polskim sektorze biurowym. Od 2013 r. obserwujemy jednak rosnące zainteresowanie inwestorów największymi aglomeracjami poza stolicą. W 2014 r. wolumen umów kupna/sprzedaży nieruchomości biurowych w Polsce wyniósł łącznie 1,8 mld euro, z czego ponad 440 mln euro przypadło na rynki regionalne. To rekordowy wynik, wyższy niż suma wolumenów rejestrowanych na rynkach regionalnych w poprzednich pięciu latach. Wśród miast regionalnych najbardziej wyróżnił się Kraków, gdzie zrealizowano transakcje o wartości 260 mln euro - więcej niż suma transakcji biurowych w stolicy Małopolski z poprzednich siedmiu lat".

Wysoka aktywność inwestorów poza Warszawą jest wypadkową kilku czynników. Z jednej strony wynika z tego, że Warszawa jest coraz droższa, a po flagowych transakcjach coraz mniej produktów jest aktualnie do kupienia, z drugiej zaś z coraz większej dojrzałości rynków biurowych poza stolicą i zaufania, jakim cieszą one się wśród inwestorów. Do wzrostu znaczenia dużych aglomeracji na inwestycyjnej mapie Polski przyczyniła się rosnąca liczba nowoczesnych projektów biurowych zabezpieczonych długoletnimi umowami najmu oraz wysoki popyt generowany głównie przez sektor nowoczesnych usług biznesowych, który cechuje zwykle duży wolumen obieranej powierzchni. Wyłączając Warszawę, najbardziej aktywne inwestycyjnie rynki biurowe w Polsce to Kraków, Wrocław i Trójmiasto.

Największą transakcją zrealizowaną w 2014 r. poza Warszawą była sprzedaż przez Grupę Buma Quattro Business Park na rzecz Starwood Capital Group. Innymi dużymi transakcjami były: sprzedaż przez Peakside Centrum Biurowego Lubicz na rzecz Griffin Group, sprzedaż budynków biurowych z portfela Arka BZ WBK Funduszu Rynku Nieruchomości FIZ we Wrocławiu (Quattro Forum), Poznaniu (Winogrady Business Center), Łodzi (Red Tower) i Trójmieście (Alfa Plaza) do Octava FIZAN, czy sprzedaż Green Day we Wrocławiu przez Skanska do GLL. Największą transakcją sfinalizowaną w ostatnich 10 latach poza Warszawą była wspomniana sprzedaż Quattro Business Park.

„Uwzględniając transakcje sfinalizowane w ostatnich tygodniach, takie jak Baltic Business Center w Gdyni, jak również te ogłoszone pod koniec 2014 r. z finalizacją planowaną na 2015 r. - jak np. Dominikański we Wrocławiu - oraz toczące się rozmowy, spodziewamy się kolejnego dobrego roku dla rynku inwestycji biurowych poza Warszawą", dodaje Tomasz Puch.

***

Firma JLL jest niekwestionowanym liderem w zakresie strategicznego doradztwa inwestycyjnego na rynkach biurowych poza Warszawą. Całkowita wartość transakcji sfinalizowanych przy udziale JLL na biurowych rynkach regionalnych w 2014 r. wyniosła 271,5 mln euro (61,5% udziału w rynku).

W 2014 r. eksperci JLL byli zaangażowani w szereg transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości biurowych poza Warszawą, takich jak m.in. Dominikański we Wrocławiu (po stronie kupującego - Union Investment; transakcja zostanie sfinalizowana w 2015 r.), BPH Office Park w Gdańsku (po stronie sprzedającego– EURO STYL), Quattro Business Park w Krakowie (po stronie sprzedającego – Grupy Buma), nieruchomości z portfela Arka BZ WBK Funduszu Rynku Nieruchomości FIZ - Quattro Forum we Wrocławiu, Winogrady Business Center w Poznaniu, Red Tower w Łodzi i Alfa Plaza w Gdyni (po stronie kupującego - Octava FIZAN), Katowice Business Point (po stronie sprzedającego - Ghelamco), Green Day we Wrocławiu (po stronie sprzedającego - Skanska). Już w 2015 r. sfinalizowano kolejną transakcję z udziałem JLL – sprzedaż Baltic Business Center w Gdyni (JLL doradzali po stronie sprzedającego – BPT Optima).