Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Wiadomości

Warszawa

Rynek inwestycyjny w Europie Środkowo-Wschodniej w dobrej formie

Wolumen transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynkach nieruchomości komercyjnych w regionie CEE w ubiegłym roku wyniósł ok. 7,8 mld euro, z czego ok. 3,2 mld euro przypadło na Polskę. Aktywność inwestorów wzrosła również w innych krajach regionu.


Wartość transakcji inwestycyjnych zawartych z udziałem firmy doradczej JLL na rynkach nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej w zeszłym roku sięgnęła 2,5 mld euro. Oznacza to, że firma utrzymała swoją pozycję lidera w obszarze strategicznego doradztwa inwestycyjnego w regionie.

Troy Javaher, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL, komentuje: „JLL doradzał zarówno w kompleksowych transakcjach portfelowych, jak również w umowach kupna/sprzedaży pojedynczych obiektów. Szczególną aktywność obserwowaliśmy w sektorze magazynowym, w którym zrealizowano kilka dużych transakcji portfelowych, a JLL był liderem w obszarze doradztwa w tym segmencie rynku. Firma dysponuje unikalną ekspertyzą i doświadczeniem zarówno w transakcjach najlepszych obiektów w swoich kategoriach, jak również produktów oportunistycznych i typu value-added. Co szczególnie ważne, JLL utrzymuję wiodącą pozycję na rynku doradztwa inwestycyjnego już od ponad dziesięciu lat".

2014 był dobrym rokiem dla rynków nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej. Łączny wolumen umów kupna/sprzedaży sięgnął 7,8 mld euro, co oznacza istotny wzrost w porównaniu do 2013 r. (6,2 mld euro). Polska, z ok. 41% udziałem w łącznej wartości transakcji, utrzymała pozycję lidera regionu, wyprzedzając Czechy, Rumunię. Słowację, Węgry oraz rynki Europy Południowo-Wschodniej.

Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych, informuje: "W 2014 r. wartość transakcji sfinalizowanych w Polsce sięgnęła 3,2 mld euro. W segmencie biurowym w 2014 r. sfinalizowano transakcje o wartości 1,8 mld euro, co jest najlepszym wynikiem od 2006 r. Warto również zwrócić uwagę na rekordową aktywność inwestorów na największych rynkach poza Warszawą, na których właściciela zmieniły nieruchomości biurowe o wartości ponad 440 mln euro. To wynik wyższy niż suma wolumenów transakcji biurowych poza stolicą z pięciu wcześniejszych lat. W sektorze magazynowym sfinalizowano transakcje o rekordowej wartości 744 mln euro, natomiast w handlowym – 570 mln euro. Należy pamiętać, że finalizacja niektórych transakcji przesunęła się na rok 2015, a wiele rozmów rozpoczęto pod koniec 2014. Stąd też, w roku 2015, spodziewamy się równie dobrych wyników, będących rezultatem zrealizowania ważnych transakcji we wszystkich segmentach rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce."

To był zarówno bardzo dobry rok dla rynku inwestycyjnego w Polsce, jak i zespołu rynków kapitałowych JLL.

„Bardzo się cieszymy, że JLL miał możliwość współpracy przy tak dużej liczbie transakcji w Europie Środkowo – Wschodniej. W Polsce doradzaliśmy przy 19 transakcjach o łącznej wartości 1,41 mld euro przyczyniając się do tak dobrego wyniku firmy w regionie. Ten rezultat wskazuje na rosnące zainteresowanie inwestorów Polską i Europą Środkowo – Wschodnią. Potwierdzeniem tej aktywności jest też bardzo duża liczba spotkań i prezentacji dla inwestorów, w jakich będziemy uczestniczyć podczas tegorocznej edycji targów MIPIM", dodał Tomasz Trzósło.

Przykładowe transakcje z 2014 r. przy których uczestniczyli doradcy inwestycyjni JLL w regionie Europy Środkowo – Wschodniej to umowy kupna/sprzedaży: portfela nieruchomości magazynowych VGP (523 mln euro, doradztwo po stronie Tristan Capital Partners/VGP), parków magazynowych CA Immo (Bukareszt, Błonie, Piotrków, doradztwo po stronie P3), T-Mobile Office Park, Łopuszańska Business Park, Katowice Business Point (ok. 200 mln euro, doradztwo po stronie Ghelamco), Metropolitan w Warszawie (doradztwo po stronie Aberdeen Asset Management Deutschland AG) czy Promenada Mall w Bukareszcie (148 mln euro, doradztwo po stronie Raiffeisen Evolution).