Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Wiadomości

Warszawa

Czy 1 mln mkw wynajętych powierzchni oznacza początek końca spowolnienia w nieruchomościach magazynowych?

Jones Lang LaSalle opublikował raport „Warsaw City Report – 4Q 2009”, w którym podsumowuje 2009 rok na rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych.


Jak wynika z najnowszego raportu Jones Lang LaSalle „Warsaw City Report – 4Q 2009” (Rynek Nieruchomości w Warszawie – 4 kw. 2009) w 2009 roku popyt na powierzchnie magazynowo-produkcyjne w Polsce osiągnął poziom prawie 1 mln m2. Wskaźnik pustostanów w tym sektorze wciąż jest nadal wysoki przy bardzo znikomej aktywności deweloperów. Czynsze ustabilizowały się. Jednakże rynek musi zaabsorbować wolną powierzchnię magazynową, aby stać się bardziej zrównoważonym.  Czy to więc koniec spowolnienia w nieruchomościach magazynowych?

Beata Hryniewska, dyrektor działu wynajmu powierzchni magazynowych w Jones Lang LaSalle mówi: „Pomimo pesymistycznych prognoz, popyt na tym rynku kształtował się w zeszłym roku na poziomie 1 mln mkw (wliczając ekspansje i przedłużenia istniejących umów najmu). Stanowiło to około 2/3 rynku najmu w czasie największego „boomu” tj. w 2008 roku. Systematyczny wzrost popytu na przestrzeni całego roku oraz wyraźne ożywienie (wzrost zainteresowania wynajmem powierzchni magazynowych) w 4 kwartale prognozuje powolny powrót w kierunku stabilizacji na rynku.”

Jak informuje Karolina Margielewska, analityk rynku w Jones Lang LaSalle, zawirowania na rynkach finansowych i spowolnienie gospodarcze miało niewątpliwie wpływ na osłabienie rynku magazynowego w Polsce. Wpłynęło to także na zmianę profilu najemcy magazynowego. „Firmy logistyczne nie są już podstawowym najemcą, systematycznie wzrasta udział firm produkcyjnych i handlowych”. Coraz bardziej widoczne jest także zainteresowanie klientów projektami dedykowanymi („build to suit” lub fee development), jak również wynajem i adaptacjami powierzchni dla klientów produkcyjnych.
Miniony rok, to także spadek stawek czynszowych we wszystkich rejonach Polski. „Wysoki poziom powierzchni niewynajętej (18,1% w Polsce), zmusza deweloperów do agresywnej walki i obniżania cen. Prognozuje się, że rok 2010 upłynie po znakiem stabilizacji cen na podobnym poziomie, co w roku 2009”. - dodaje Marzena Zielonka, starszy konsultant, dział wynajmu powierzchni magazynowych w Jones Lang LaSalle.

Ograniczanie nowych inwestycji połączone ze stabilnym popytem powinno doprowadzić do zmniejszenia się wolnej powierzchni na rynku. Niekorzystny wpływ na absorpcję powierzchni będzie miał niestety rynek podnajmu, którego pojawienie się było skutkiem spowolnienia na rynku nieruchomości magazynowych.

Obecnie w budowie jest zaledwie sześć budynków magazynowych o łącznej powierzchni ok. 100 000 m2, co w porównaniu do 4 kwartału 2008 roku stanowi zaledwie 10% nowobudowanej powierzchni. W takiej sytuacji nie ma perspektywy na wyraźne zwiększenie powierzchni magazynowej w Polsce i całkowite zasoby powinny się kształtować na poziomie 6,4 mln. m2.na koniec 2010 r.
Odnośnie popytu, eksperci Jones Lang LaSalle szacują, że zainteresowanie wynajmem nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej będzie kształtowało się na podobnym poziomie jak w roku 2009. Popyt nie osiągnie pułapu z 2008 roku (1,5 mln. m2) Przewiduje się, że w 2010 roku zostanie wynajęte około 1,2 mln m2 magazynów zarówno w budynkach istniejących, jak i w projektach planowanych lub BTS (built to suit).

Tak więc, spowolnienie rynku nieruchomości magazynowo-przemysłowych jest bezsprzeczne. Nie sprawdziły się jednak czarne prognozy. Rynek obronił się siłą napędową swojego rozwoju.