Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Wiadomości

Warszawa

Rekordowa aktywność inwestorów na rynkach biurowych poza Warszawą

Prawie 800 mln euro wydali inwestorzy na nieruchomości biurowe w głównych aglomeracjach poza Warszawą.


​Z danych międzynarodowej firmy doradczej JLL wynika, że wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na polskim rynku biurowym w 2015 r. wyniosła ok. 1,27 mld euro, z czego prawie 800 mln euro przypadło na największe miasta poza Warszawą.

Sławomir Jędrzejewski, Dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w JLL, informuje: „Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na głównych rynkach biurowych poza Warszawą sięgnęła prawie 800 mln euro. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii rynku inwestycyjnego w Polsce wolumen umów kupna/sprzedaży obiektów biurowych poza stolicą przekroczył ten zarejestrowany w Warszawie. Transakcje o największej wartości zrealizowano w Krakowie – prawie 260 mln euro".

Ten znakomity wynik był wypadkową takich czynników jak: ograniczona podaż budynków biurowych dostępnych na sprzedaż w Warszawie, pojawienie się atrakcyjnych produktów inwestycyjnych na rynkach regionalnych – wysokiej jakości biurowców, zabezpieczonych długoterminowymi umowami najmu, jak też wyższych niż w stolicy stóp kapitalizacji.

„Z naszych analiz wynika, że stopy kapitalizacji dla najlepszych projektów biurowych poza Warszawą są wyższe niż w stolicy i kształtują się na poziomie 6,25% w Krakowie i Wrocławiu, 7% w Trójmieście i Poznaniu czy 7,5% w Katowicach i Łodzi, z możliwą kompresją w 2016 r.", dodaje Sławomir Jędrzejewski.

Wybrane transakcje inwestycyjne na rynkach biurowych poza Warszawą

ObiektMiastoCena (w mln euro)SprzedającyKupujący
DominikańskiWrocławok. 117SkanskaUnion Investment
Bonarka for BusinessKrakówpoufnaTriGranitTPG
Portfolio SkanskaKatowice, Krakówok. 100SkanskaNIAM
Enterprise ParkKrakówok. 66AvestusTristan Capital Partners
Green HorizonŁódź65SkanskaGriffin Group

Największa umowa kupna/sprzedaży pojedynczego projektu biurowego poza Warszawą dotyczyła Dominikańskiego we Wrocławiu (117 mln euro). Z kolei, największymi transakcjami portfelowymi na rynkach regionalnych były zakupy dokonane przez NIAM oraz Griffin Group (każda w okolicach 100 mln euro).

Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w JLL, podsumowuje: „Zainteresowanie inwestorów głównymi rynkami biurowymi poza Warszawą pozostaje wysokie. Należy jednak pamiętać, że część zrealizowanych nowoczesnych projektów biurowych zmieniła właściciela w 2015 r. i w efekcie szeregu transakcji spadła podaż produktów inwestycyjnych dostępnych na sprzedaż. Z naszych analiz wynika, że wolumen umów kupna/sprzedaży na głównych rynkach biurowych poza Warszawą ma szansę sięgnąć mocnych 500 mln euro w 2016 r. Można oczekiwać kolejnych transakcji we wszystkich kluczowych miastach".

***

Biorąc pod uwagę kilka ostatnich lat, firma JLL jest liderem w zakresie strategicznego doradztwa inwestycyjnego na rynkach biurowych poza Warszawą. W 2015 r. eksperci JLL zaangażowani byli w szereg transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości biurowych na rynkach regionalnych, takich jak: Dominikański we Wrocławiu (po stronie kupującej - Union Investment), Bonarka 4 Business (po stronie kupującej – TPG), Baltic Business Center w Gdyni (po stronie sprzedającej– BPT Optima), Millenium Plaza w Katowicach (po stronie sprzedającej - Aviva), Kazimierz Office Center w Krakowie (po stronie sprzedającej – GTC), West House 1B we Wrocławiu (po stronie sprzedającej – Archicom) czy Andersia Business Centre (po stronie kupującej – PHN).