Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Wiadomości

Warszawa

Premiera czwartej edycji raportu “Residential Markets in Central European Capitals”


REAS i Jones Lang LaSalle zaprezentowały czwartą edycję raportu " Residential Markets in Central European Capitals"  poświęconego głównym stolicom Europy Środkowo-Wschodniej.

Sytuacja makroekonomiczna poszczególnych krajów wpływa w dużej mierze na lokalne rynki .W efekcie rozwój rynków mieszkaniowych w Europie Środkowej przebiegał w różnym tempie i w dalszym ciągu pozostanie zróżnicowany w poszczególnych lokalizacjach. Niektóre rynki czeka przedłużona recesja, podczas gdy inne już wykazują wczesne oznaki ożywienia.

Mimo znaczących spadków cen na większości rynków, skala popytu nie osiągnęła dostatecznej skali. Jednak na niektórych rynkach sprzedaż na koniec 2009 zwiększyła się, a ceny ustabilizowały. Dodatkowo można było zauważyć zwiększoną aktywność poszukiwaczy okazji i funduszy spekulacyjnych.  Jednak inwestorzy nowego typu wydają się podchodzić do rynków mieszkaniowych bardzo selektywnie, zarówno w wyborze działek gruntu, jak i zagrożonych projektów.

Paweł Sztejter, Partner w firmie REAS, podsumowuje: “ Na niektórych rynkach mieszkaniowych Europy Środkowej sytuacja zaczyna się nieco poprawiać, podczas gdy inne w dalszym ciągu zmagają się z kryzysem. Jedynie Polska – największy rynek w regionie – odnotowała dodatni wskaźnik PKB w roku 2009. W wyniku stosunkowo dobrej sytuacji ekonomicznej w kraju, wyraźnie wyższy poziom sprzedaży w czwartym kwartale 2009 zachęcił deweloperów do wprowadzania na rynek nowych projektów. Mimo to, rok 2010 będzie wyzwaniem dla wielu deweloperów i inwestorów na rynku mieszkaniowym, zarówno w całym regionie jak i w Polsce, a także szansą dla kilku nowych graczy rynkowych”.