Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Wiadomości

Warszawa

Warszawski rynek handlowy urósł o 64 000 mkw. w 2015 r.


Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni handlowych w Aglomeracji Warszawskiej[1] po IV kwartale 2015 r.

Aglomeracja Warszawy to największy rynek handlowy w Polsce, oferujący łącznie ok. 1,65 mln mkw. powierzchni najmu w ramach takich formatów jak: centra handlowe (ponad 1,14 mln mkw.), parki handlowe (265 000 mkw.), wielkopowierzchniowe magazyny handlowe (186 000 mkw.) czy centra wyprzedażowe (56 000 mkw.).

Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa JLL w Polsce, informuje: „W 2015 r. Aglomeracja Warszawska wzbogaciła się o 64 000 mkw. nowej powierzchni handlowej. Najwięcej nowej podaży oddano do użytku w ramach centrów handlowych – 45 900 mkw. Z kolei największym projektem ukończonym w ubiegłym roku była rozbudowa Wola Parku".

Największe projekty handlowe oddane do użytku w Aglomeracji Warszawskiej w 2015 r.

ProjektFormat DeweloperPowierzchnia (mkw.)
Wola Park - rozbudowaCentrum handloweIKEA Centres Poland17 600
MODO Domy ModyCentrum handloweDevin Investments16 000
Ferio WawerCentrum handloweRaiffeisen Evolution Project Development12 300
Royal WilanówHandel w biurachCapital Park6 900
Factory Ursus -rozbudowaCentrum wyprzedażoweNeinver6 000
Plac VoglaPark handlowyGhelamco Poland5 200

Źródło: JLL

„Aglomeracja Warszawy, ze średnim nasyceniem powierzchnią w centrach handlowych na poziomie 447 mkw. na 1 000 mieszkańców, wciąż pozostaje jednym z najmniej nasyconych rynków w kraju, za Wrocławiem, Poznaniem, Trójmiastem, Łodzią i Krakowem. Sytuacja ta może ulec zmianie w perspektywie średnio- i długoterminowej, z uwagi na fakt, że ok. 120 000 mkw. powierzchni handlowej jest obecnie w budowie. Na centra handlowe przypada aż 106 700 mkw., a największym powstającym obecnie projektem jest Galeria Północna na Białołęce", dodaje Anna Bartoszewicz-Wnuk.

Projekty handlowe w budowie w Aglomeracji Warszawskiej

ProjektFormat DeweloperPowierzchnia (mkw.)
Galeria PółnocnaCentrum handloweGTC64 000
Fabryka WołominCentrum handloweRockcastle Global Real Estate Group Limited, Acteeum Group23 500
Galeria LegionowoCentrum handloweJerzy Petz10 500
CEDETDom towarowyImmobel7 000
Hala KoszykiUsługi/ gastronomiaGriffin Group6 000
Galeria GrodovaCentrum handloweNAP Invest Alfa Sp. z o.o.5 200
Atrium Promenada rozbudowaCentrum handloweAtrium European Real Estate Limited3 500

Źródło: JLL

Popyt

„Warszawa pozostaje przyczółkiem do debiutu i ekspansji w Polsce dla wielu zagranicznych marek, w szczególności tych poszukujących prestiżowych lokalizacji. W 2015 r. na stołecznym rynku zadebiutowały międzynarodowe marki modowe - Superdry, Kiabi, Courir czy kosmetyczne - Origins. Rozwijał się również segment spożywczy i restauracyjny wraz z wejściem do Warszawy takich sieci jak Paul, Fuddruckers, Dairy Queen, Benihana czy Dunkin' Donuts", wymienia Anna Wysocka, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych w JLL.

Powierzchnie niewynajęte

Poziom pustostanów w nowoczesnych centrach handlowych wynosi obecnie 1,5%, co jest wynikiem dużo niższym niż średnia dla miast powyżej 200 000 mieszkańców (3,1%).

Czynsze

Miesięczne czynsze typu prime[2] za mkw. w wiodących centrach handlowych sięgnęły 110 – 130 euro. W parkach handlowych stawki najmu kształtują się na poziomie 9-10 euro, a za lokale handlowe przy głównych ulicach trzeba zapłacić 80-90 euro za mkw. miesięcznie.

„Wśród najważniejszych trendów, jakie obserwujemy na rynku handlowym w Aglomeracji Warszawskiej, warto wymienić rozbudowy i modernizacje istniejących obiektów czy powstawanie projektów wielofunkcyjnych. Wciąż jest też miejsce na tradycyjne centra handlowe, o czym świadczy budowa Galerii Północnej", podsumowuje Anna Wysocka. 

[1] Aglomeracja Warszawy obejmuje następujące miasta i gminy: Warszawa, Pruszków, Piastów, Raszyn, Nadarzyn, Brwinów, Michałowice, Konstancin Jeziorna, Lesznowola, Piaseczno, Błonie, Izabelin, Łomianki, Ożarów Mazowiecki, Stare Babice, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Halinów, Sulejówek, Kobyłka, Marki, Radzymin, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Józefów, Otwock oraz Wiązowna.

[2] Czynsze typu „prime" odnoszą się do lokali o powierzchni 100 mkw. z kategorii moda i dodatki, w najlepszych obiektach handlowych/ulicach handlowych w Warszawie.