Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Wiadomości

Warszawa

WRF opublikował dane dotyczące rynku biurowego w Warszawie za I kwartał 2010 r.


Warszawa, 15 kwietnia 2010 - Warsaw Research Forum opublikował dane dotyczące warszawskiego rynku powierzchni biurowych za I kw. 2010 r. Dane rynkowe, które są przygotowywane wspólnie przez zespół analityków, dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych obiektów oddanych do użytku, ilości i wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.

  • W I kwartale 2010 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wzrosły o 62 500 mkw. i osiągnęły wartość ponad 3,3 miliona m kw. W III kwartale nowe obiekty zostały oddane do użytkowania w strefie Południowej Górnej, Południowej Dolnej i Zachodniej. Największym obiektem oddanym do użytku był budynek Mokotów New City- (35 000 mkw.).
  • W wyniku wysokiego poziomu nowej podaży oraz osłabionego popytu w minionych kwartałach, współczynnik powierzchni niewynajętej wzrósł do poziomu prawie 8% (w porównaniu z prawie 3% pod koniec 2008 r.). Najniższy wskaźnik pustostanów odnotowany został w strefach Wschodniej i Południowej Zachodniej (około 3-4%), a najwyższy – w strefie Południowej Dolnej (21%), Południowej Górnej i Zachodniej (10%), co spowodowane było dużą ilością nowej powierzchni w budynkach oddanych do użytku w ostatnich miesiącach.
  • Łączny wolumen wszystkich transakcji najmu wyniósł 122 000 mkw., co przekłada się na 170% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Trend wzrostowy związany z popytem na powierzchnie biurowe utrzymuje się już od Q1 2009. W porównaniu do minionego kwartału Q4 2009 popyt na powierzchnie biurowe zwiększył się o prawie 25%.
  • Największym zainteresowaniem najemców wciąż cieszy się strefa Południowa Górna (Mokotów) gdzie wynajęte zostało 45 000 mkw. Znaczny wzrost aktywności najemców został zaobserwowany również w strefie Zachodniej i w Centrum. 
  • Rynek powierzchni biurowych w 2009 roku był zdominowany przez niewielkie transakcje najmu – wielkość przeciętnej umowy wynosiła ok. 700 mkw. W Q1 2010 odnotowano jej wzrost do prawie 1 000 mkw. Kwartalnie rosnący udział renegocjacji umów najmu osiągnął poziom 36% całkowitego popytu, natomiast tylko ok. 8% przypadło na transakcje typu „pre-let”.
  • Największe transakcje podpisane zostały w strefach Zachodniej i Południowej Górnej. Należały do nich renegocjacje umowy najmu przez Orange w Renaissance Tower (17 400 mkw.), nowa umowa zawarta przez PZU w budynku Empark Sirius (12 500 mkw.) oraz renegocjacje HP w  University Business Centre (10 300 mkw.).


Warsaw Research Forum (WRF) – Forum, w skład którego wchodzi sześć firm doradczych działających na rynku nieruchomości: CB Richard Ellis, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ, Jones Lang LaSalle i King Sturge. Przedstawiciele tych firm dążą do ujednolicenia publikowanych wskaźników poprzez zbieranie i porównywanie kwartalnych danych.