Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Wiadomości

Bukareszt, Budapeszt, Praga i Warszawa

Powrót na mapę inwestycyjną – 169% wzrost w stosunku rocznym na rynku inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej

Jones Lang LaSalle opublikował raport dot. sektora inwestycji w nieruchomości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w 1 kwartale 2010 roku


Bukareszt, Budapeszt, Praga i Warszawa, 18 maja 2010 – Jones Lang LaSalle ma przyjemność zaprezentować pierwszą edycję nowej serii publikacji na temat głównych rynków inwestycji w nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej (Czechy, Polska, Rumunia i Węgry). Pierwsza edycja zwraca uwagę na postępującą stabilizację i ożywienie na rynku inwestycyjnego w sektorze nieruchomości.

Wraz z pojawiającymi się oznakami trwałego ożywienia w światowej gospodarce, zauważalna jest także poprawa na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Główne rynki Europy Środkowo-Wschodniej doświadczyły również zwiększonej transparentności rynkowej w ciągu ostatnich lat, co zaowocuje zwiększeniem atrakcyjności tegoż regionu.

Tomasz Trzósło, dyrektor działu rynków kapitałowych w Jones Lang LaSalle w Europie Środkowo-Wschodniej komentuje: „Pomimo dalszych obaw dotyczących rynku finansowego, sektor nieruchomości odzyskuje zaufanie znaczącej liczby inwestorów i w miarę uzdrawiania się gospodarki wzrasta wielkość kapitału przeznaczonego na inwestycje w nieruchomości. Na rynku inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej (Czechy, Polska, Węgry, Rumunia) do dnia dzisiejszego zawarto transakcje o wartości €700 mln, co stanowi wzrost o około 169% w stosunku rocznym.  Biorąc pod uwagę, że obecnie realizowana jest pewna liczba transakcji i rośnie zaufanie inwestycyjne, spodziewamy się, że sytuacja w regionie będzie ulegać stopniowej poprawie na przestrzeni pozostałej część 2010 roku. W rezultacie powinniśmy spodziewać się zwiększonej wielkości transakcji w regionie oraz stopniowej lecz zauważalnej presji na poziom stóp kapitalizacji.

Tomasz Trzósło dodaje: „Spodziewamy się, że w krótkim okresie zainteresowanie inwestorów nadal będzie skoncentrowane na najatrakcyjniejszych produktach inwestycyjnych. Jednym z podstawowych kryteriów oceny wartości produktu przez inwestorów jest zapewnienie stałego dochodu oraz fundamentalne kwestie tj. lokalizacja, standard budowlany, dojazd, itp. Obiekty o niższej jakości doświadczą problemów związanych z mniejszym zainteresowaniem ze strony najemców tegoż typu budynkami, co z punktu widzenia inwestorów będzie podstawową oceną ryzyka równolegle z trudnościami uzyskania finansowania bankowego. W związku z powyższym, w celu znalezienia nabywców na obiekty niższej jakości będą zmuszone do zaoferowania znacznie niższych cen.”