Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Wiadomości

Warszawa

Offices 2020 (Biura 2020): Nadchodzą zmiany, czy to widzisz?

Z perspektywy Europy Środkowo-Wschodniej: ‘Zmienność Miejsca Pracy’


Bukareszt, Budapeszt, Praga & Warszawa, 30 marca 2011 – Jones Lang LaSalle opublikował nowy raport zatytułowany 'Workplace Mobility' (Zmienność Miejsca Pracy). Publikacja poświęcona jest przyszłości biur w odniesieniu do środowiska i standardów pracy. Jest to pierwsza z publikacji, jakie ukażą się w ramach programu zatytułowanego Offices 2020 (Biura 2020), który ma na celu przyjrzenie się przyszłości sektora nieruchomości biurowych w ciągu kolejnych 10 lat. Offices 2020 jest kolejną kampanią po zeszłorocznym programie zatytułowanym Retail 2020 (Handel 2020).

Kevin Turpin, Dyrektor Działu Badań Rynku w Europie Środkowo-Wschodniej w Jones Lang LaSalle komentuje: „Nie tak dawno, bo zaledwie 15-20 lat temu, telefony komórkowe oraz komputery osobiste stały się dostępne na szeroką skalę. W dzisiejszych czasach tak wielu z nas jest albo posiadaczem albo użytkownikiem m.in. Blackberry, iPhone’a, urządzeń z oprogramowaniem Android, tabletów lub netbook’ów. Nasuwa się pytanie, jak to wszystko wpłynie w przyszłości na środowisko pracy i co ważniejsze, na rynek nieruchomości? Jedna z opinii bazująca na ‘miłości i nienawiści’ do postępu technologicznego sugeruje, że wielu z nas z czasem będzie mniej przywiązanych do lokalizacji miejsca pracy, nie oznacza to jednak, że biura staną się zbędne – wręcz przeciwnie. Szacuje się, że do roku 2014, duża część pracujących ludzi będą to osoby, które wychowały się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i czują się z tym komfortowo. Nowoczesne technologie, które dla nas są stosunkowo nowe, np. takie jak „przetwarzanie w chmurze” i „4-ta generacja telefonii komórkowej” staną się wkrótce powszechnie znane i szeroko stosowane. Zastosowanie tych technologii umożliwi dostęp do informacji, zarówno biznesowych jak i prywatnych, z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Jednak nadal będzie istniała potrzeba fizycznego kontaktu między ludźmi, potrzeba dyskusji i dzielenia się pomysłami oraz poczucia, że jest się częścią całości - tym łącznikiem może być biuro”.

Powyższa publikacja, autorstwa Petera J. Miscovich, Dyrektora Zarządzającego w Jones Lang LaSalle Consulting Group w Stanach Zjednoczonych, jest częścią programu Offices 2020, poświęconego przyszłości rynku biurowego w Europie.

Bill Page, Dyrektor Działu Badań Rynku Biurowego w Europie w Jones Lang LaSalle dodaje: “Projekt Offices 2020 przewiduje co czeka sektor nieruchomości biurowych w ciągu najbliższych 10 lat. W procesie rozwoju tego rynku technologia miejsca pracy odegra kluczową rolę. Zmiany, które nastąpiły w ostatniej dekadzie były zasadnicze i wydaje się, że w najbliższej przyszłości owa tendencja utrzyma się. Przestrzeń biurowa zachowa swoje podstawowe funkcje użytkowe, jednak wykończenie powierzchni biurowej oraz specyfikacja rynku nieruchomości zmieni się fundamentalnie wraz z postępem technologicznym. Kluczowym pytaniem jest, która z nowych technologii będzie miała największy wpływ – i w jaki sposób?”

Nadchodzą zmiany, czy widzisz to?