Paweł Sztejter

Dyrektor Działu Mieszkaniowego JLL

Na początku lat 90-tych zamienił szansę na kontrakt w jednej z niewielu jeszcze wówczas międzynarodowych korporacji w Warszawie i nowoczesne klimatyzowane biuro w Intraco na stare krzesła i pudła przyznane w ramach grantu grupie doradczej Banku Światowego i US AID. Dlaczego?

"Bo można było zrobić coś ważnego i całkowicie nowego! Miałem poczucie, że zaczynam coś, czego nikt jeszcze w Polsce nie robił - współtworzę rynek mieszkaniowy”,

Tak zaczęła się przygoda Pawła z rynkiem mieszkaniowym i trwa już ponad 25 lat. 

Dużą frajdę sprawia mi robienie tego, na czym się znam. Mogę wtedy podzielić się wiedzą z jednej strony z klientami, a z drugiej, z młodszymi kolegami. Lubię patrzeć na nasz zespól, jak zdobywa nowe doświadczenia. 

Paweł Sztejter, Head of Residential, JLL

W 1997 roku, by wykorzystać zdobytą wiedzę na zasadach komercyjnych, wraz z poznanym w projekcie kolegami, w tym z Kazimierzem Kirejczykiem - dzisiaj bez wątpienia jednym z największych autorytetów w zakresie rynku mieszkaniowego w Polsce, założył firmę REAS, która stała się jednym z najważniejszych podmiotów świadczących doradztwo na rynku mieszkaniowym w Polsce.

„Rozwijaliśmy się powoli, ale właściwie od samego początku istnienia REAS udało nam się wypracować pozycję lidera w doradztwie na rynku mieszkaniowym. Dzięki temu mieliśmy potencjał i ambicję, aby ściągać do firmy młodych, świetnie wykształconych współpracowników, którzy dzielili z nami tę radość bycia pionierem w kolejnych obszarach rozwijającego się rynku. Nigdy jej nie oddaliśmy tej pozycji i mam nadzieję, że tak pozostanie również w nowych barwach”.

W grudniu 2018 roku, po ponad 10 latach współpracy strategicznej, REAS wszedł w struktury polskiego oddziału JLL. Dzięki połączeniu, JLL stał się pierwszą firmą doradczą, która obsługuje wszystkie segmenty biznesu nieruchomościowego w Polsce, a Paweł wraz z Zespołem Mieszkaniowym, na czele którego stoi, ma możliwość, by na większą skalę rozwijać tzw. Living Services w Polsce i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

„W zakresie rynkowego doradztwa dla deweloperów na rynku mieszkaniowym osiągnęliśmy właściwie wszystko, co można było w Polsce osiągnąć. Obecnie jednak główny obszar rozwoju to obszar transakcyjny. Marka REAS, pomimo tego, że silna wiedzą i budowanym od 20 lat doświadczeniem, była niewystarczająco rozpoznawalna dla inwestorów z Londynu, Monachium czy Nowego Jorku. Wiele zmieniło się z chwilą, w której staliśmy się częścią jednej z najmocniejszych globalnych marek, jaką jest JLL.”

Bardzo ważnym argumentem za dołączeniem do JLL była też dla Pawła wdrażana obecnie globalnie strategia rozwoju w tak zwanym sektorze Living.

„To kompleksowe podejście do produktów związanych z zamieszkaniem daje szansę na jeszcze szybszy rozwój segmentów rynku i usług, które dopiero raczkują w Polsce i regionie CEE. Cieszy mnie, że po raz kolejny – wykorzystując wiedzę, wieloletnie doświadczenie oraz potencjał zespołu, który tworzymy – możemy rozwijać coś nowego.”

Zaciekawiła cię historia Pawła i Zespołu Mieszkaniowego JLL – przeczytaj wywiad.