Marcin Rusek-Wolski

Vendor Data Management Team Leader for Sourcing & Procurement,JLL

Potrzeba zaangażowania się w inicjatywy i projekty na rzecz środowiska LGBT+ narastała we mnie od dłuższego czasu. Obserwując działania innych wiedziałem, że ja także mam coś do zaoferowania i zrealizowania. To nie tylko praca na rzecz środowiska, to także praca na rzecz samego siebie. Wiem, że jeśli my – społeczność LGBT+ nie wywalczymy sobie praw i szacunku, nie będzie wielu innych osób, walczących o tej prawa dla nas.

“Od początku czułem, że JLL to miejsce, gdzie mogę otwarcie mówić o sobie i mojej rodzinie. Czułem przyjazną atmosferę akceptacji.”

Atmosfera w JLL, jednej z najbardziej etycznych korporacji na świecie, zachęciła mnie do coming outu. Bycie sobą w pracy jest dla mnie bardzo ważne. Mówienie otwarcie w przestrzeni biurowej o moim partnerze daje mi poczucie, że mam go blisko siebie – emocjonalnie. Był okres w moim życiu, w którym ukrywałem swoje prawdziwe „ja”. Powodowało to, że czułem się nieszczery wobec siebie, nieszczery w stosunku do mojego partnera. Miałem wrażenie, że moje życie jest podzielone na dwie różne części. Było ciężko nie mówić o najbliższej mi osobie. Myślę, że to był także powód do podjęcia działań i pracy na rzecz lepszego miejsca dla osób LGBT+ i oczywiście dla mnie samego.

Zrozumiałem, że jeśli chcę otrzymać dużo akceptacji to moim celem jest także praca na rzecz budowania dobrej atmosfery w biurze dla wszystkich, gdzie nikt nie musi się zastanawiać czy może się swobodnie wyautować, powiedzieć kolegom o swojej ukochanej osobie, rodzinie, wspólnych planach na wakacje, spędzonym weekendzie.

Czytając dużo literatury na temat różnorodności w miejscu pracy, wiedziałem, że w Polsce było, i nadal jest wiele do zrobienia w tym zakresie, szczególnie dla osób LGBT+. Wiem, że moim zaangażowaniem i działaniami mogę tworzyć lepsze i bezpieczniejsze otoczenie, mogę przeciwdziałać bezpośredniej i pośredniej dyskryminacji osób LGBT+ we wspólnej przestrzeni biurowej. Chciałem czynnie włączyć się w przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, bo wiedziałem, że i mnie i innym będzie się lepiej pracować.

Chcę przyczyniać się do tego, aby firma w której pracuję, oferowała wsparcie dla osób LGBT+, zapewniając zrozumienie, szerząc wiedzę i informacje o inicjatywach LGBT+, organizując szkolenia, promując większe zrozumienie przepisów i praw czy świadomość problemów, jakie mogą na co dzień dotykać osoby LGBT+ w miejscu pracy. Chciałbym, aby moje działania motywowały pracowników do walki z własnymi uprzedzeniami, lepszego zrozumienia różnic między dyskryminacją a stereotypami.

Chcę, aby JLL mocno działało na rzecz zagwarantowania osobom LGBT+ równego traktowania oraz jak najlepszej atmosfery pracy, a także budowania pozytywnego stosunku do osób o innej orientacji seksualnej wśród dużo większej heteronormatywnej części pracowników.

Oprócz dołączenia do Building Pride UK postanowiłem zorganizować eventy LGBT+ w warszawskim biurze, a także pójść krok dalej – założyć polską grupę – Building Pride Poland. Chciałbym, aby to co robię, motywowało i zachęcało innych ludzi - z JLL i innych firm - do działania, do podejmowania inicjatyw, do tworzenia dobrych rzeczy, dobrej przyszłości dla wszystkich.

W Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii widziałem jak wiele jest inicjatyw na rzecz Diversity & Inclusion oraz w szczególności społeczności LGBT+. Czytałem o grupach Building Pride działających w JLL Chicago czy Londynie, jednak nie mogłem znaleźć nic podobnego w Polsce. Wynikało to z faktu, że w Polsce jeszcze nie działała sieć pracująca na rzecz środowiska LGBT+. Zapisałem się do newslettera Building Pride i pomyślałem, że mógłbym sam zacząć organizować inicjatywy LBGT+. Z kolegami z „Building Pride” z Londynu omówiłem szczegóły, zebrałem dostępne informacje. Wiedziałem, że moja inicjatywa nie jest niczym nowym w JLL, jest nowa tylko w polskim JLL. Miałem gotowe pomysły i wiedziałem, że nic nie ruszy samo; że trzeba rozpocząć działania osobiście. Skoro w innych krajach pewne działania się sprawdziły, to może sprawdzą się także i u nas.

Praca u podstaw

Pracę na rzecz środowiska LGBT+ rozpocząłem od małych projektów. Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii IDAHOBIT (17 maja) w roku 2017 był dobrym pretekstem na małe wydarzenie dla mojego najbliższego działu. Przyniosłem muffinki, wydrukowałem plakaty i powiesiłem je w biurze. Z lokalnej organizacji „Kampania Przeciw Homofobii” przyniosłem różne ulotki. Opowiedziałem kolegom o dniu IDAHOBIT, o tym, że stale w Polsce walczymy o równe prawa dla osób LGBT+, że w wielu miejscach na świecie jest jeszcze gorsza sytuacja. Rozmowy, kilka zdań, chodziło o zwrócenie uwagi, o uwrażliwienie na problem. Regularnie na naszej tablicy informacyjnej wieszałem ogłoszenia związane z LGBT+, informacje o różnych wydarzeniach, itp.

Inicjatywy LGBT+ w polskim oddziale JLL rozwijają się, realizujemy coraz więcej projektów. Informacje i zaproszenia do udziału w inicjatywach rozsyłamy do wszystkich pracowników JLL Polska. Podstawą każdego eventu jest informacyjny e-mail, w ramach komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Drukujemy i rozwieszamy plakaty, produkujemy tęczowe naklejki, które wiele osób przykleja na komputery i przy swych miejscach pracy, zamawiamy kolorowe, tęczowych słodycze dla uczczenia inicjatyw. I tak z biegiem czasu organizowaliśmy kolejne eventy z okazji IDAHOBIT czy z okazji Dnia Coming Outu (11 października). Przede wszystkim chodzi o działanie na rzecz zwiększenia widoczności osób LGBT+ w miejscu pracy, aby mówić o nich, aby były cały czas obecni w świadomości, nie tylko od święta.

Nowy rozdział

Marzę o tym, aby któregoś dnia, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wszystkie osoby LGBT+ wyszły z szafy, ujawniły się. Okazałoby się, że każdy jest sobą, mówi pełnym głosem, podnosi głowę wysoko do góry, jest szczęśliwy, otwarty, ufny. Okazałoby się, że każdy może powiedzieć, że ma znajomego geja albo lesbijkę. Społeczeństwo zobaczyłoby, że gej lub lesbijka to nie ideologia, pojedyncza osoba, tylko wiele, wiele osób: kolega z biurka obok, ze stolika lunchowego, koleżanka z siłowni albo sąsiadka z piętra; to dyrektor albo księgowy, lekarz albo team leader – jak ja – czyli ludzie, którzy nas otaczają. Ważne jest, aby w pracy tworzyć atmosferę sprzyjającą byciu sobą.

Jestem dumny z tego, że uzyskaliśmy mocne wsparcie osób zarządzających polskim oddziałem JLL. Ważne, aby do oficjalnej informacji o evencie dołączyć wypowiedź przedstawiciela zarządu, świadczącą o jego wsparciu działań na rzecz środowiska LGBT+.

Każda inicjatywa LGBT+ w JLL jest sukcesem. Obecnie w JLL Polska wydarzenia LGBT+ są inicjatywami z wielopoziomową komunikacją, artykułami edukacyjnymi, konkursami, gadżetami, a w ostatnim National Coming Out Day - tęczową szafą jako głównym rekwizytem.

Obecnie tworzę grupę pracownicą Building Pride Poland zrzeszającą osoby LGBT+ oraz sojuszników. Po wysłaniu informacji o tworzącej się grupie i możliwości działania razem, obecnie w grupie jest siedem osób. Ważne, aby były to dobrowolne, oddolne inicjatywy. Mam maksymę, że jeśli chcesz aby coś się zmieniło na lepsze, zacznij od siebie; zacznij działać a wtedy ludzie się do Ciebie przyłączą, bo dobre działania zbliżają i budują wspólnotę. Zaczynamy nowy rozdział pracy na rzecz społeczności LGBT w JLL Polska.