Logistyka miejska w Polsce
Magazyny miejskie to nowy segment nieruchomości w Polsce. JLL i SEGRO analizują podaż, popyt i zainteresowanie inwestorów tym produktem. Szczegóły w raporcie.
Ostatnia dekada to okres dynamicznego rozwoju rynku powierzchni logistycznych i produkcyjnych w Polsce. Wielkość zasobów magazynowych wzrosła ponad trzykrotnie, z 6,3 miliona m² pod koniec 2010 roku do ponad 20 milionów m² na koniec 2020. Na taki wynik złożyło się wiele czynników, takich jak m.in. ogólny boom polskiej gospodarki i zwiększenie się siły nabywczej, atrakcyjne koszty prowadzenia działalności w Polsce na tle krajów Europy Zachodniej, znaczna poprawa infrastruktury transportowej i wreszcie wzrost wolumenu handlu internetowego, który ma bezpośredni wpływ na nowy popyt na rynku magazynowym. Siła i znaczenie sektora logistycznego zostały tym mocniej zaakcentowane w czasie pandemii COVID-19. W dobie spowolnienia gospodarczego rynek magazynowy okazał się być najbardziej stabilny.
Ten wciąż dynamicznie rozwijający się sektor wykazuje już pewne oznaki dojrzałości. Świadczą o tym m.in. nowe formaty pojawiające się na rynku, szczególnie w największych aglomeracjach. Ta dywersyfikacja wiąże się również z rosnącym zapotrzebowaniem na magazyny miejskie – wciąż rozwijający się i nie do końca zdefiniowany segment rynku w Polsce.
Aby dokonać dokładnej analizy formatu magazynów miejskich, JLL i SEGRO połączyły swoje siły. We wspólnym raporcie definiujemy cechy logistyki miejskiej, określamy ilościowo zasoby oraz popyt, badamy je od strony inwestycyjnej oraz wskazujemy perspektywy tego wciąż nowego segmentu nieruchomości przemysłowych.
Zapraszamy do lektury raportu "Logistics Avenue. Logistyka miejska w Polsce".
Mogą państwo również obejrzeć dyskusję z udziałem ekspertów JLL i Segro obejmującą tematykę opisaną w raporcie.