Raport

Onshore, Nearshore, Offshore: Unsure? Polska 2021 - raport

W ostatnich latach Polska umocniła swoją pozycję wiodącej europejskiej destynacji dla sektora nowoczesnych usług biznesowych. Więcej w najnowszym raporcie JLL

10 czerwca 2021

Na przestrzeni ostatnich piętnastu lat Polska umocniła swoją pozycję na mapie najlepszych lokalizacji dla firm z sektora usług biznesowych. Dzięki wysoko wykwalifikowanym kadrom, korzystnemu otoczeniu biznesowemu oraz rozwiniętej infrastrukturze, kraj pozostaje w czołówce najatrakcyjniejszych destynacji biznesowych.

Polska jest postrzegana przez inwestorów jako dojrzały i zdywersyfikowany rynek, oferujący szeroki dostęp do wykwalifikowanych pracowników. W efekcie, zagraniczne firmy coraz częściej decydują się na przenoszenie do Polski stanowisk wyższego szczebla, aby wspierać realizację coraz bardziej zaawansowanych procesów i funkcji, a to umożliwia tworzenie w naszym kraju kluczowych centrów decyzyjnych.

Na tle innych krajów CEE przewagą sektora biurowego w Polsce jest jego zróżnicowanie. Potencjalni inwestorzy mają do wyboru aż dziewięć głównych rynków biurowych, wśród których prym wiodą Kraków, Warszawa oraz Wrocław. Niemniej jednak coraz większa liczba firm jest skłonna inwestować także w mniejszych ośrodkach, które poza mniejszą konkurencją o pracowników oferują także niższe koszty prowadzenia działalności.

Nowa fala outsourcingu

Zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw wywołane przez Covid-19, skłoniły firmy do zweryfikowania swoich strategii outsourcingowych. W efekcie, wiele z nich wprowadza rozwiązania mające na celu zminimalizowanie ryzyka operacyjnego, co przejawia się w relokacji do lokalizacji bliższych geograficznie do siedziby firmy-matki bądź obsługiwanych rynków (tzw. nearshoring). Polska może być jednym z największych beneficjentów tej zmiany. Centralne położenie, stabilna infrastruktura IT oraz dostęp do wykwalifikowanych kadr odgrywają kluczową rolę dla firm poszukujących stabilnej lokalizacji, która umożliwi utrzymanie ciągłości krytycznych procesów biznesowych. Co więcej, dzięki ostatnim zmianom w rządowym programie grantów, inwestorzy będą mogli skorzystać z atrakcyjniejszych instrumentów wsparcia. 

Aby zapoznać się ze szczegółami, wystarczy pobrać nasz najnowszy raport. Publikacja dostępna jest wyłącznie w języku angielskim. 

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.