Raport

Polski sektor living 2.0

Zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych projektami mieszkaniowymi w Polsce rośnie. Jak aspekty rynkowe, podatkowe i prawne wpływają na dynamikę rozwoju sektora living?

Pojęcie living obejmuje całą gamę przynoszących dochód obiektów związanych z zamieszkiwaniem – prywatne akademiki, projekty coliving, wielorodzinne budynki przeznaczone na wynajem, a także domy opieki i spokojnej starości. Sektor ten jest już drugą co do wielkości klasą aktywów, zarówno na świecie, jak i w Europie. W Polsce jest wprawdzie wciąż w początkowej fazie rozwoju, ale zmienia się dynamicznie i wykazuje ogromny potencjał wzrostu. 

Polska oferuje skalowalny biznes – policentryczna struktura miejska oferuje możliwości inwestycyjne w więcej niż jednym mieście centralnym. Inwestorzy mogą liczyć na wyższą rentowność początkowa niż w Europie Zachodniej i Południowej czy krajach nordyckich. Polski rynek cechuje wysoki potencjał wzrostu stawek czynszów i zwiększenia wartości kapitału. Inwestorzy zaczęli też zauważać potencjał rosnącego „czynszu pokoleniowego” w Polsce. 

Aspekty rynkowe, podatkowe i prawne

Zbliżamy się do kolejnego poważnego etapu formowania się instytucjonalnego rynku wynajmu w Polsce, ale dla wielu podmiotów działających na dojrzałych rynkach, przejście przez proces inwestycyjny w naszym kraju i związane z nim niuanse pozostaje wciąż dużym wyzwaniem. Dlatego wraz z ekspertami firm TPA Poland oraz Baker Tilly Legal Poland postanowiliśmy przybliżyć Państwu najważniejsze zagadnienia związane z inwestowaniem w aktywa z sektora mieszkaniowego. 

Publikacja dostępna jest również w angielskiej wersji językowej. Zachęcamy do zapoznania sie z raportem. 

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.