Polski sektor living 2.0
Zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych projektami mieszkaniowymi w Polsce rośnie. Jak aspekty rynkowe, podatkowe i prawne wpływają na dynamikę rozwoju sektora living?
Pojęcie living obejmuje całą gamę przynoszących dochód obiektów związanych z zamieszkiwaniem – prywatne akademiki, projekty coliving, wielorodzinne budynki przeznaczone na wynajem, a także domy opieki i spokojnej starości. Sektor ten jest już drugą co do wielkości klasą aktywów, zarówno na świecie, jak i w Europie. W Polsce jest wprawdzie wciąż w początkowej fazie rozwoju, ale zmienia się dynamicznie i wykazuje ogromny potencjał wzrostu.
Polska oferuje skalowalny biznes – policentryczna struktura miejska oferuje możliwości inwestycyjne w więcej niż jednym mieście centralnym. Inwestorzy mogą liczyć na wyższą rentowność początkowa niż w Europie Zachodniej i Południowej czy krajach nordyckich. Polski rynek cechuje wysoki potencjał wzrostu stawek czynszów i zwiększenia wartości kapitału. Inwestorzy zaczęli też zauważać potencjał rosnącego „czynszu pokoleniowego” w Polsce.
Aspekty rynkowe, podatkowe i prawne
Zbliżamy się do kolejnego poważnego etapu formowania się instytucjonalnego rynku wynajmu w Polsce, ale dla wielu podmiotów działających na dojrzałych rynkach, przejście przez proces inwestycyjny w naszym kraju i związane z nim niuanse pozostaje wciąż dużym wyzwaniem. Dlatego wraz z ekspertami firm TPA Poland oraz Baker Tilly Legal Poland postanowiliśmy przybliżyć Państwu najważniejsze zagadnienia związane z inwestowaniem w aktywa z sektora mieszkaniowego.
Publikacja dostępna jest również w angielskiej wersji językowej. Zachęcamy do zapoznania sie z raportem.