Raport

Rynek inwestycyjny w Europie Środkowo-Wschodniej - 2021 

Inwestycje na rynku Europy Środkowo-Wschodniej sięgnęły w 2021 r. 11 mld EUR. Niemal na we wszystkich krajach wiodącą rolę pełnił sektor logistyczny.

14 lutego 2022

Polska

Polska utrzymała pozycję lidera wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, generując 58% wszystkich transakcji inwestycyjnych. Całkowity wolumen inwestycyjny w Polsce w 2021 roku wyniósł 6,4 miliarda euro, co daje trzeci najlepszy wynik w historii. W 2021 roku był on napędzany przede wszystkim przez sektor magazynowy, który odnotował rekordowe zainteresowanie inwestorów. Całoroczny wynik w tym sektorze wyniósł 2,8 miliarda euro, o 8% więcej niż poprzedni rekord z 2020 roku. Biura będące drugim najbardziej aktywnym sektorem, odnotowały łączny obrót w wysokości 1,7 miliarda euro. Inwestycje w sektorze handlowym o wartości 1 miliarda euro w 2021 roku zarejestrowały rekordową liczbę transakcji.

Czechy

W Czechach całkowity wolumen inwestycji w 2021 roku wyniósł 1,64 miliarda euro, czyli o 11% więcej niż w 2020 roku. W drugiej połowie roku najbardziej aktywny był sektor magazynowy. Transakcje w nim zawarte to 44% całkowitego wolumenu. Wolumen inwestycji magazynowych wyniósł 437 milionów euro, co stanowi ponad pięciokrotny wzrost w porównaniu z wynikami z pierwszego półrocza 2021 roku.

Węgry

Węgierski rynek inwestycyjny osiągnął wynik ok. 1,3 miliarda euro we wszystkich transakcjach w 2021 roku. Chociaż jest to wartość o 7% wyższa od wyniku z 2020 roku, wciąż jest to wynik znacznie poniżej poziomów sprzed pandemii, które wynosiły 1,7-1,8 miliarda euro. Podobnie jak w ubiegłych latach, największą aktywność odnotowano w sektorze biurowym, który wygenerował ok. 70% rocznego wolumenu inwestycyjnego. Na drugim miejscu znalazły się aktywa magazynowe (11%) oraz, ku zaskoczeniu, możliwości przebudowy i tereny pod inwestycje – również z udziałem wynoszącym 11%.

Rumunia

Wolumen inwestycji nieruchomościowych w Rumunii w 2021 roku jest szacowany na około 900 milionów euro, co jest wartością nieznacznie wyższą niż ta zarejestrowana w 2020 roku. W drugiej połowie 2021 roku całkowity wolumen osiągnął prawie 600 milionów euro, czyli o 25% więcej niż w drugiej połowie 2020 roku.

Słowacja

Wolumen inwestycyjny odnotowany na Słowacji w 2021 roku wyniósł 760 milionów euro. W ujęciu rocznym, drugie półrocze z wynikiem ok. 210 milionów euro stanowiło mniej więcej połowę wolumenu z pierwszego półrocza. Rynek jest bardzo aktywny, przy wysokim i stale rosnącym poziomie płynności. Największą aktywność odnotowano w sektorze magazynowym, gdzie dokonano transakcji o wartości 145 milionów euro.

----------------------

Wyniki odnotowane w 2021 roku świadczą o tym, że rynek odrabia straty po okresie niepewności w trakcie pandemii w 2020 roku. Sektor magazynowy jest liderem na większości rynków Europy Środkowo-Wschodniej z rekordowymi wolumenami zarejestrowanymi w Polsce. Perspektywy na 2022 rok są obiecujące, jednak rynek nadal jest uzależniony od zmieniającego się krajobrazu gospodarczego.

Zachęcamy do zapoznania się z analizą rynku inwestycyjnego w Europie Środkowo-Wschodzniej w naszym najnowszym raporcie. Raport dostępny jest wyłącznie w języku angielskim.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.