Raport

Rynek inwestycyjny w Europie Środkowo-Wschodniej - 2023 r.

Gospodarka w okresie rekonwalescencji – perspektywy na kolejne miesiące. Podsumowanie roku 2023

09 lutego 2024

Globalny rynek inwestycyjny w 2023 roku zmierzył się z bezprecedensowym wzrostem kosztów finansowania, wraz z możliwością recesji w największych gospodarkach. To połączenie znacząco ograniczyło aktywność inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych. Dodatkowo, niepewność związana z dostosowaniem cen spowodowała wahanie się graczy na rynku, którzy mieli trudności by określić potencjalne strategie wyjścia. Ponadto, brak udokumentowanych transakcji na nieruchomości najlepszej jakości w okresie wzrostu stóp kapitalizacji zakłócił proces wyceny, który stanowi istotny punkt odniesienia zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i potencjalnych inwestorów. W rezultacie oczekiwania sprzedających w zakresie ceny przewyższały to, co większość kupujących byłoby skłonna zaoferować, co doprowadziło do dysproporcji między ceną oferowaną a oczekiwaną. Ta sytuacja spowodowała ograniczony wolumen transakcji w 2023 roku.

Polska

Całkowity wolumen transakcji w Polsce wyniósł około 2 miliardów euro, co oznacza najniższą aktywność na rynku inwestycyjnym od 2009 roku. Sektor przemysłowy, gdzie zarejestrowano prawie połowę obrotu, osiągnął wolumen transakcji w wysokości 967 milionów euro, z czego główną część stanowiło przejęcie 80% udziałów w spółce 7R przez NREP, co stanowi kamień milowy ostatnich 12 miesięcy.

Republika Czeska:

W Republice Czeskiej całkowita wartość inwestycji w 2023 roku wyniosła około 1,3 miliarda euro, co stanowi spadek o 27% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Czescy inwestorzy nadal są najbardziej aktywnymi nabywcami, odpowiadając za ponad 70% całkowitego wolumenu inwestycji. Obiekty handlowe dominowały w 2023 roku, stanowiąc 39% całkowitego wolumenu.

Węgry

W 2023 roku Węgry odnotowały wyraźnie ograniczoną całkowitą wartość inwestycji, wynoszącą około 610 milionów euro, co oznacza spadek o 30% w ujęciu rocznym. Głównym czynnikiem napędzającym transakcje byli nabywcy węgierscy (80%). Biura utrzymały swoją pozycję jako najbardziej aktywnej (40%) klasy aktywów.

Rumunia

Wolumen inwestycji w Rumunii w 2023 roku wyniosła około 500 milionów euro, co stanowi 60% spadek w porównaniu do roku poprzedniego. Transakcje detaliczne dominowały, stanowiąc około 58% ogółu, następnie biurowe (17%). Lokalni (rumuńscy) inwestorzy byli odpowiedzialni tylko za 23% całkowitej objętości inwestycji.

Słowacja

Wolumeny inwestycji na Słowacji w 2023 roku uległy zmniejszeniu, osiągając wartość około 660 milionów euro, co oznacza spadek o 40% w porównaniu do roku poprzedniego. Warto jednak zauważyć, że w odniesieniu do pięcioletniej średniej, roczny wolument inwestycji spadł umiarkowanie, tj. o 17%.

Więcej informacji na temat rynku inwestycyjnego w regionie CEE znajdziecie Państwo w naszym najnowszym raporcie.

 

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.