Raport

Rynek inwestycyjny
w Europie Środkowo-Wschodniej I poł.
2021 

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. na rynku inwestycyjnym Europy Środkowo-Wschodniej odnotowano transakcje o łącznej wartości ponad 4,6 mld EUR

05 sierpnia 2021

Polska

Polska utrzymała pozycję lidera wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, generując ponad 53% wszystkich transakcji inwestycyjnych. Natomiast udział poszczególnych sektorów uległ znacznej zmianie - najwięcej transakcji odnotowano w sektorze magazynowym oraz biurowym. Sektor logistyczny utrzymał swoje prowadzenie z obrotami na poziomie 855 mln euro - to drugi najlepszy wynik za I półrocze w historii. Chociaż sektor biurowy odnotował mocny I kwartał, to w II kwartale aktywność w tym obszarze zmalała, co spowodowało spadek o 40% w I połowie 2021 w porównaniu z I połową 2020 roku.

Czechy

W Czechach liderem w I kwartale 2021 r. okazał się sektor biurowy, który zapewnił 55% całkowitego wolumenu inwestycji. Największa transakcja dotyczyła inwestycji Parkview w Pradze 4  i osiągnęła wartość 77 mln euro. Ponadto, odnotowano zwiększoną aktywność w sektorze mieszkaniowym, szczególnie w segmencie mieszkań na wynajem.

Węgry

W I połowie 2021 roku na Węgrzech aktywność inwestycyjna była niska. Wprawdzie zbliżona do tej z 2020 roku, ale nadal niższa niż oczekiwano. Najlepszy wynik odnotowano w segmencie aktywów biurowych, które wygenerowały ok. 80% półrocznego wolumenu o łącznej wartości ok. 500 mln EUR. Jest to najwyższy półroczny wolumen w historii tego rynku. Niewielką aktywność odnotowano w segmencie logistycznym i hotelowym, a w sektorze handlowym nie sfinalizowano żadnych transakcji.

Rumunia

Wpływ pandemii wirusa Covid-19 na rynek rumuński był mniejszy niż przewidywano, a wolumeny inwestycyjne utrzymały się na bezpiecznym poziomie, zarówno w 2020 roku, jak i w pierwszej połowie 2021. Wszystkie transakcje, które rozpoczęły się w czasie pandemii, zostały sfinalizowane w I połowie 2021, a ich liczba wzrosła. Najwiekszą aktywność obserwowano w sektorze biurowym, który wygenerował niemal 64% wszystkich transakcji. Największą transakcją była sprzedaż budynków Campus 6.2 & 6.3, na subrynku Center-West w Bukareszcie za około 97 mln euro.

Słowacja

Słowacja odnotowała drugi najlepszy pod względem całkowitego wolumenu inwestycji wynik liczony dla pierwszej połowy roku. Wartość transakcji zrealizowanych w pierwszych sześciu miesiącach szacuje się na 538 mln euro (w tym grunty inwestycyjne). W porównaniu do I półrocza 2020, wolumen inwestycji wzrósł o 19%. Dominował sektor handlowy, który wygenerował 53% wszystkich transakcji. Największą transakcją była sprzedaż centrum handlowego Aupark Bratislava.

----------------------

Prognozy na 2021 cechuje ostrożny optymizm, ale wynik będzie zależał od pomyślnego wdrożenia programu szczepień i powrotu zaufania na rynki. Wiodący międzynarodowi i krajowi inwestorzy regionalni są nadal mocno skupieni na inwestycjach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie w sektorze magazynowym, który wydaje się być najmniej dotknięty globalną pandemią.

Zachęcamy do zapoznania się z analizą rynku inwestycyjnego w Europie Środkowo-Wschodzniej w naszym najnowszym raporcie. Raport dostępny jest wyłącznie w języku angielskim.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.