Raport

Rynek magazynowy w Polsce - I półrocze  2021

W pierwszej połowie 2021 r. popyt brutto w sektorze magazynowym wyniósł 3,15 mln m², co oznacza wzrost o 43% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

24 sierpnia 2021

Sektor magazynowy utrzymuje wyjątkowe tempo notując najlepszy w historii wynik dla I półrocza. Nowe rekordy zarejestrowano zresztą na większości europejskich rynków logistycznych. Statystyczny wzrost nowego popytu w Europie wyniósł 44% w porównaniu z 5-letnia średnia dla pierwszego półrocza. W Polsce było to aż 77%.

Spektakularny rekord popytu w Poznaniu

Pierwsza połowa 2021 r. należała niezmiennie do rynków Wielkiej Piątki. Za 77% nowego popytu odpowiadały Poznań, Górny Śląsk, Wrocław, Warszawa i Polska Centralna. Poznań, który już w I kwartale wyróżniał się na tle rynków magazynowych w Polsce, potwierdził swoją popularność wśród najemców. W całym półroczu popyt brutto sięgnął tam aż 626 000 m².

Polska drugim najbardziej aktywnym rynkiem deweloperskim w Europie

Powierzchnia magazynowa w budowie po raz pierwszy w historii polskiego rynku przekroczyła 3 miliony m². Pozytywne nastroje odzwierciedlone są także w udziale powierzchni budowanej spekulacyjnie (ok. 40% na koniec I półrocza w porównaniu do 30% na koniec marca).

Czynsze pozostają stabilne

Niezmiennie, najdroższe pozostają lokalizacje miejskie – czynsze bazowe w Warszawie wahają się między 4,2 a 5,25 euro /m²/miesiąc. Najbardziej atrakcyjne warunki finansowe oferują obiekty typu big-box zlokalizowane w Polsce Centralnej (między 2,6 a 3,5 euro /m²/miesiąc).

Niewątpliwie polski rynek magazynowy pozostaje na ścieżce intensywnego rozwoju,co potwierdzają pozytywne wyniki obserwowane w każdym kolejnym kwartale. Więcej szczegółów w raporcie.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.