Raport

Rynek magazynowy w Polsce w 2022 r.

Stopniowe schładzanie rozgrzanego rynku logistycznego

27 marca 2023

Całkowity popyt w Europie osiągnął w 2022 r. 31,9 miliona m², co stanowiło spadek o 6% w stosunku do poprzedniego roku. Wynik ten jednak był nadal o 25% wyższy od 5-letniej średniej. Wysokie koszty budowy i finansowania, inflacja, obawy dotyczące powolnego odbicia gospodarki i ograniczona podaż odgrywają dziś kluczową rolę w procesach decyzyjnych.

Z drugiej strony oczekuje się, że w najbliższych miesiącach popyt pozostanie na stabilnym poziomie, napędzany przez najemców zabezpieczających się przed zakłóceniami łańcuchów dostaw, optymalizujących sieci dystrybucji oraz dalszy stopniowy wzrost sektora e-commerce.

Aktywność budowlana utrzymała się na wysokim poziomie (21 milionów m² dostarczone w 2022), przy wciąż spadającym wskaźniku pustostanów, który wyniósł w grudniu 3,2%. Na koniec roku o 12% zmniejszyła się jednak wielkość powierzchni w budowie (22 miliony m²), co oznacza największy spadek w ostatniej dekadzie. W konsekwencji najemcy stają przed jeszcze bardziej ograniczonym wyborem, szczególnie w przypadku niektórych największych rynków logistycznych w Europie.

Całkowity popyt brutto na poziomie 6 milionów m² wynajętych w Polsce w 2022 roku, to drugi najlepszy wynik w historii. Osłabienie aktywności najemców widoczne było szczególnie w przypadku nowego popytu, który odnotował 20%-owy spadek w porównaniu do 2021. Z drugiej strony, nowy rekord ustanowiła suma powierzchni wynajętej w ramach renegocjacji / odnowień – 1,6 miliona m².

Struktura popytu w IV kw. 2022 r. odpowiadała sytuacji z poprzednich miesięcy roku, jednak z zauważalnie wyższą aktywnością sektora logistycznego i nieco słabnącym e-commerce.

W 2022 roku poziom pustostanów pozostawał na stabilnym poziomie, wykazując jedynie niewielki wzrost w drugiej połowie roku. W grudniu 2022 r. niewynajęte pozostawało 1,5 miliona m², co odpowiadało 5,1% całkowitych zasobów.

Niespotykane dotąd poziomy popytu oraz budowanej powierzchni obserwowane w 2021 i w I połowie 2022 r. odzwierciedlone zostały w rekordowym wyniku nowej podaży. W 2022 roku Polska była odpowiedzialna za aż 20% nowych zasobów magazynowych w Europie.

Wielka Piątka napędzająca rynek odpowiadała łącznie za 73% dostarczonej powierzchni. Środek ciężkości rynku znajduje się jednak w południowo-zachodniej Polsce, z czego prawie 25% całkowitej nowej podaży przypadało na Wrocław i Lubuskie.

Na koniec grudnia 2022 roku, powierzchnia w budowie zmniejszyła się do 3,6 miliona m², co oznacza spadek o 25% w stosunku do rekordowego poziomu z I kwartału 2022 r. Wielkość budowanej powierzchni była jednak nadal o 33% wyższa od pięcioletniej średniej.

W IV kw. 2022 r. utrzymana została tendencja wzrostowa. Średnia wartość czynszu bazowego na rynkach Wielkiej Piątki w ciągu całego roku wzrosła o 22%. Podobna dynamika dotyczy również pozostałych rynków w Europie – średnioroczny wzrost dla rynku europejskiego wyniósł 16%, będąc najwyższym od początku lat 90-tych.

Więcej szczegółów dotyczących kluczowych wskaźników rozwoju rynku magazynowego w Polsce w najnowszym raporcie.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.