Raport

Rynek magazynowy w Polsce w 2021 r.

Bijąc dotychczasowe rekordy rynek magazynowy w 2021 roku wszedł na nowy, niespotykany dotąd pułap. Inwestorzy konkurują o inwestycje a ceny rosną.

22 lutego 2022

Całkowity popyt na powierzchnię logistyczną na europejskich rynkach w 2021 r. wzrósł o 35% r/r i był o około 50% wyższy od średniej z pięciu ostatnich lat. Zagregowany wskaźnik pustostanów w Europie spadł poniżej 4%, potwierdzając wyjątkowe wyniki na rynku najmu, napędzanego przez e-commerce, którego udział w popycie osiągnął aż 23%.

Polska jest jednym z głównych motorów tego bezprecedensowego wzrostu, który znowu przekroczył wyjątkowo optymistyczne prognozy. Nowy popyt w Polsce był w 2021 r. o około 58% wyższy w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając prawie 5,4 miliona m² (netto). Odnowienia umów stanowiły kolejne 1,5 miliona m², zwiększając całkowity popyt brutto do imponujących 6,9 miliona m². Najwięcej nowego popytu obserwowały rynki tzw. Wielkiej Piątki (70%). Znacząca aktywność dotyczyła także rynków regionalnych - Kujaw, Trójmiasta i Lubuskiego. Każdy z nich przekroczył sumę 300 000 m² zrealizowanych transakcji.

E-commerce jest obecnie drugim najbardziej aktywnym sektorem w Europie, zaraz za logistyką kontraktową (3PL). W ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat udział e-commerce w całkowitym europejskim popycie wzrósł z 12% do aż 23%.

Nowa podaż w Polsce stanowiła ponad 15% całkowitej powierzchni dostarczonej w Europie w 2021 r. Istniejące zasoby w kraju wzrosły aż o15% rok do roku. W 2021 r. całkowite zasoby magazynowe w Polsce osiągnęły 23,8 miliona m². 79% tej sumy stanowiły rynki „Wielkiej piątki”, których udział nieznacznie spadł.

Sektor magazynowy odczuł największy niedobór najlepszych produktów inwestycyjnych, co w połączeniu z ogromnym zainteresowaniem szerokiego spektrum inwestorów spowodowało, że ceny osiągnęły rekordowe poziomy. Ponadto wygląda na to, że ostra konkurencja w sektorze utrzyma się także w 2022 r., czego dowodem jest agresywna rywalizacja o aktualnie sprzedawane projekty.

Więcej szczegółów dotyczących kluczowych wskaźników rozwoju rynku magazynowego w Polsce w najnowszym raporcie.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.