Raport

Rynek mieszkań premium w Trójmieście

Rok 2021 przyniósł skokowy wzrost sprzedaży apartamentów. Czy w warunkach pogarszającej się koniunktury popyt na mieszkania premium jest w stanie się utrzymać?

19 kwietnia 2022
Autorzy:
  • Aleksandra Gawrońska
  • Ewa Tęczak

Segment apartamentów w Polsce w ostatnich latach rósł bardzo dynamicznie. Jednym z głównych powodów tej zmiany jest wzrost dochodów i oszczędności Polaków, którzy poszukiwali poprawy standardu zamieszkania czy drugiego domu. Istotnym czynnikiem był także rozwój rynku najmu krótkoterminowego w głównych aglomeracjach oraz coraz większa skala popytu tezauryzacyjnego. Rok 2021 przyniósł skokowy wzrost wyników sprzedaży - na sześciu największych rynkach sprzedanych zostało prawie 3 200 apartamentów, a w samym Trójmieście ponad 900.

Na tle polskiego rynku Trójmiasto wyrasta na drugi po Warszawie rynek pod względem liczby transakcji i ich wartości. Dla nabywców znaczenie najważniejszych atutów Trójmiasta takich jak unikalne lokalizacje waterfrontowe, dostępność plaż i otwartych terenów leśnych, łagodny mikroklimat i czystość powietrza, a także coraz lepsze połączenia komunikacyjne będzie w przyszłości rosło wraz z upowszechnianiem pracy zdalnej, szybkością połączeń kolejowych, a także rozwojem znaczenia biznesowego aglomeracji.

Dla rynku premium w naszym kraju najważniejszy jest popyt pochodzący z Polski. Nabywcami są przede wszystkim Polacy, ale również cudzoziemcy silnie związani z Polską, najczęściej biznesowo. Bliższa przyszłość tego sektora opierać się będzie na rozwoju i bogaceniu się zamożniejszej części polskiej klasy średniej i wyższej, z których już dziś przede wszystkim pochodzą nabywcy najdroższych apartamentów.

Czy kupowane apartamenty mają w obecnych warunkach makroekonomicznych potencjał do przechowywania wartości? Czy popyt na nieruchomości premium utrzyma się w nadchodzących latach? Jakie są szanse i zagrożenia dla rozwoju tego segmentu? Zachęcamy do pobrania całego raportu

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.