Raport

Rynek mieszkaniowy w Polsce – II kw. 2021

Liczba mieszkań sprzedanych w II kw. 2021 na 6 największych rynkach utrzymała się na rekordowym poziomie 19,5 tys. Oferta zmalała kolejny kwartał z rzędu.

27 lipca 2021

Bardzo wysoką sprzedaż coraz trudniej tłumaczyć odreagowywaniem pandemii i realizacją zakumulowanego rok temu popytu. Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z rosnącym napływem na rynek mieszkaniowy zarówno oszczędności jak i środków pochodzących z kredytów. Ponieważ w najbliższych miesiącach stopy procentowe pozostaną najprawdopodobniej na tym samym poziomie lub wzrosną nieznacznie, zaś inflacja utrzyma się na poziomie ok. 4%, można  spodziewać się także utrzymania skali popytu o charakterze tezauryzacyjnym. Prawdopodobnie zwiększy się też skala zjawiska zakupów spekulacyjnych.

Sprzedaż zrealizowana w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi w drugim kwartale roku utrzymała się na rekordowym poziomie 19,5 tys., co w całym półroczu dało wynik 39 tys. mieszkań. Było to tym samym najlepsze pierwsze półrocze w historii rynku pierwotnego w Polsce.  Wobec wyraźnej przewagi sprzedaży nad nową podażą liczba mieszkań dostępnych w ofercie deweloperów na koniec czerwca 2021 r. zmalała do 37,8 tys. Jest to najniższy poziom oferty od III kw. 2010 r., potwierdzający duże problemy deweloperów z zaspokojeniem popytu. 

Fokus na living w Polsce

Rynek mieszkaniowy w polskich metropoliach jest wciąż przedmiotem zainteresowania inwestorów, zarówno polskich jak i zagranicznych. Jedni są gotowi dostarczyć kapitał na ekspansję działalności deweloperskiej, inni chętnie kupią budynki lub całe portfele budynków pod wynajem.    

 W I połowie 2021 r. wolumen inwestycyjny w polskim sektorze living osiągnął nienotowany wcześniej na polskim rynku poziom. W ciągu pierwszych 6 miesięcy roku w segmencie mieszkań na wynajem i prywatnych akademików zakupiono nieruchomości o wartości ok. 564 mln euro (część transakcji zrealizowanych w I półroczu wciąż może być jeszcze nieujawniona). Tym samym wolumen ulokowanego kapitału w I półroczu 2021 r. przekroczył roczny wolumen dotychczas rekordowego roku 2019 o ponad 70%, a wolumen 2020 r. o prawie 120%. 

____

Więcej na temat kluczowych czynników opisujących sytuację na polskim rynku mieszkaniowym w II kwartale 2021 r. w najnowszym raporcie. Zachęcamy do lektury.  Ten raport jest również dostępny w angielskiej wersji językowej.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.