Raport

Rynek mieszkaniowy w Polsce – II kw. 2020

6,9 tys. mieszkań sprzedanych, 10,5 tys. wprowadzonych do oferty i ostrożny optymizm na drugą połowę roku

27 lipca 2020

Polska przeszła przez pierwszą, prawdopodobnie najgroźniejszą fazę, trwającej wciąż jeszcze pandemii Covid-19 w okresie II kwartału 2020 r. Choć przedwczesne wydaje się dokonywanie oceny całościowego jej wpływu na polskie społeczeństwo, gospodarkę i rynek mieszkaniowy, to można stwierdzić, że dotychczasowy przebieg pandemii w Polsce i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej był łagodniejszy niż się powszechnie obawiano, zwłaszcza, jeśli porównać jej skutki z takimi krajami Europy Zachodniej jak Włochy, Hiszpania, Francja czy Wielka Brytania.

Rynek pierwotny w Polsce

Sprzedaż nowych mieszkań na sześciu największych rynkach mieszkaniowych w kraju zmniejszyła się w II kwartale 2020 r. o 64%. Dość dobrze wygląda na tym tle relatywnie niewielki spadek nowej podaży, który liczony kwartał do kwartału wyniósł zaledwie 19%. Choć w większości analizowanych miast liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w minionym kwartale wyraźnie przekroczyła sprzedaż, to biorąc pod uwagę zakładane jeszcze na początku kwietnia scenariusze, wyniki takie można przywitać z optymizmem.

Trudno w obecnej sytuacji wnioskować o relacji popytu i podaży w oparciu o stosowany zazwyczaj wskaźnik porównujący wielkość bieżącej oferty ze sprzedażą z ostatnich czterech kwartałów. Nie można oczekiwać, że sprzedaż wróci szybko do rekordowych liczb. Ale też trudno zakładać, że w drugiej połowie bieżącego roku utrzyma się na bardzo niskim poziomie z „covidowego” drugiego kwartału.

Inwestycje w sektorze Living

Optymizmem mogą napawać ponadto dane dotyczące aktywności inwestycyjnej w tzw. sektorze Living, do którego zaliczane są takie segmenty jak prywatne akademiki, mieszkania na wynajem, obiekty colivingowe i mikroapartamenty oraz budownicwto senioralne.  W pierwszym półroczu 2020 r. w Europie skala inwestycji wzrosła o 46 % wzrost r/r. Choć większość z tych transakcji poprzedziły wielomiesięczne przygotowania, to część z nich zamykana była już w trakcie i pomimo pandemii.

Jakie czynniki determinowały zachowanie nabywców indywidualnych i inwestorów? Czy można mówić o trwałych zmianach na rynku mieszkaniowym będących skutkiem pandemii? Szczegóły w raporcie.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.