Raport

Rynek mieszkaniowy w Polsce

Podaż nowych mieszkań w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu w najgłębszym kryzysie od początku 2010 roku

25 października 2023

Popyt we wszystkich miastach można oceniać jako wysoki, zaś deweloperzy sygnalizują istotny wzrost udziału nabywców finansujących zakup z udziałem kredytu. Szczególnie dużo było nabywców poszukujących lokali w cenach pozwalających na skorzystanie z kredytu z 2%. W wielu przypadkach na jedno mieszkanie było kilku chętnych i w tym przedziale cenowym można mówić o sporym niezaspokojonym popycie.   

Szybko rosnące ceny i perspektywa ich dalszego wzrostu sprawiły, że na rynek powrócili nabywcy traktujący zakup mieszkania jako okazję do ochronienia wartości swoich oszczędności i zarobienia na spodziewanym wzroście wartości kupionego lokalu. Ich zakupy także przyczyniły się do zmniejszenia oferty.

Nowa podaż i oferta

W sumie na sześciu rynkach do sprzedaży wprowadzono w minionym kwartale niecałe 10 tys. lokali, o 3% mniej niż kwartał wcześniej.  Oferta na koniec kwartału zmalała do nieco ponad 34 tys. jednostek. Mniej mieszkań w ofercie było ostatnio w I kw. 2010 roku, ale wtedy był to skutek globalnego kryzysu bankowo-finansowego.

Sygnalizowana przez nas w poprzednich dwóch kwartałach nadwyżka popytu nad podażą pogłębiła się wyraźnie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Ma to oczywiście wpływ na tempo wzrostu cen.  

Kluczowe wnioski

  • W Warszawie, Krakowie i Wrocławiu oferta zmalała do poziomów niespotykanych od wielu lat.
  • Rynek mieszkaniowy znów, tak jak to miało już miejsce kilkakrotnie w przeszłości, stał się oprócz miejsca zakupu mieszkania także obszarem spekulowania kapitałem. Wielu nabywców uważa, że dalszy wzrost cen w kolejnych kwartałach jest nieuchronny.
  • Liczba już udzielonych „kredytów za 2%” powoduje obawy o to, czy wystarczy środków na kredyty w 2024 r. Niepewność dotycząca polityki mieszkaniowej po wyborach zwiększa determinację poszukujących gorączkowo lokali spełniających kryteria programu.  Dodatkowo głębokie obniżki stóp procentowych przyczynią się z pewnością do wzrostu wolumenu kredytów oprocentowanych na rynkowych zasadach.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.