Raport

Rynek mieszkaniowy w Polsce – III kw. 2020

Deweloperzy działający na sześciu największych rynkach w kraju niemal podwoili sprzedaż z poprzedniego kwartału i utrzymali dotychczasowy poziom cen

22 października 2020

Liczby opisujące pierwotny rynek mieszkaniowy w Polsce w III kwartale bieżącego roku okazały się mało sensacyjne. Gdyby spojrzeć na nie w oderwaniu od tego jak rynek zachowywał się w pierwszym, a zwłaszcza w II kwartale, można by powiedzieć, że były to po prostu najzwyczajniejsze trzy miesiące w cyklu rynkowym. Deweloperzy sprzedali niemal dokładnie tyle samo mieszkań, ile wprowadzili do sprzedaży, w związku z czym liczba mieszkań w ofercie prawie się nie zmieniła. Ceny także nie zmieniły się znacząco, a ponieważ inflacja wyniosła w tym czasie blisko 3% to kwartalne wzrosty na poziomie 1% można potraktować jako uzasadnioną i umiarkowaną korektę inflacyjną. 

Czy takie wyniki to zapowiedź ustabilizowania się sytuacji po krótkim okresie turbulencji, a osiągnięta skala sprzedaży nowych mieszkań to „nowa normalność”? Czy też w minionym kwartale znaleźliśmy się niczym w oku cyklonu, pomiędzy jednym a drugim uderzeniem huraganu?

Odpowiedzi na te pytania zależą przede wszystkim od dalszego przebiegu pandemii Covid-19 w Polsce i całej Europie. Ale zależą także od zachowania dziesiątków tysięcy Polaków, którzy mają nadal dość pieniędzy, aby kupić nowe mieszkanie i zastanawiają się nad tym, czy dokonanie tego w najbliższych miesiącach będzie najlepszą, czy też najgorszą decyzją w ich życiu. 

Aby dowiedzieć się co jeszcze może determinować przyszłość polskiego rynku mieszkaniowego, zachęcamy do lektury najnowszego raportu. 

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.