Raport

Rynek mieszkaniowy w Polsce – IV kw. 2020

Roczna sprzedaż nowych mieszkań na 6 największych rynkach przekroczyła 53 tys., a zaledwie 19% r/r spadek w dobie pandemii jest wynikiem wyjątkowo dobrym.

21 stycznia 2021

Pomimo drugiej, znacznie groźniejszej fali pandemii i pomimo recesji w gospodarce, wyniki rynku sprzedaży nowych mieszkań w IV kwartale 2020 r. okazały się lepsze od oczekiwań. Liczba mieszkań sprzedanych na sześciu największych rynkach w kraju w porównaniu z trzecim kwartałem wzrosła, a rok zamknął się wynikiem znacznie lepszym, niż można było to zakładać jeszcze na początku kwietnia. Na tle innych branż gospodarki sektor mieszkaniowy radzi sobie w tej wyjątkowo trudnej sytuacji doskonale. Dobra kondycja w jakiej branża deweloperska weszła w ten trudny rok pozwoliła firmom deweloperskim na podejmowanie racjonalnych decyzji i szybkie dostosowanie mechanizmów działania do nowych warunków. Utrzymujące się zainteresowanie polskim rynkiem ze strony inwestorów instytucjonalnych budujących portfele aktywów w tzw. sektorze Living potwierdza opinię o polskim rynku mieszkaniowym jako o stabilnym i bezpiecznym miejscu dla lokowania kapitału. To wszystko pozwala pozytywnie myśleć o nadchodzącym 2021 r.

Rynek pierwotny w 2020 r.

Deweloperzy działający na sześciu największych rynkach mieszkaniowych w Polsce (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi) sprzedali w 2020 r. 53 tys. mieszkań, o 19% mniej niż przed rokiem. Nowa podaż była o 4,4 tys. niższa niż liczba transakcji, a spadek nowej podaży w całym roku wyniósł 24%. To sprawiło, że na koniec grudnia w ofercie na rynku pierwotnym pozostawało 48 tys. nowych mieszkań. W porównaniu z końcem 2019 r. na żadnym z analizowanych rynków nie odnotowano spadku cen mieszkań pozostających w ofercie.

Sektor Living w Polsce

Sektor Living nadal przyciąga światowy kapitał pomimo zakłóceń związanych z COVID-19. W rzeczywistości aktywność inwestycyjna nawet wzrosła, ponieważ Living okazał się jedną z najbardziej odpornych klas aktywów w branży nieruchomości. W Polsce w 2020 roku odnotowaliśmy transakcje o wartości około 260 milionów euro (trochę poniżej 1.2 miliardów złotych), które ulokowane zostały zarówno w segmencie mieszkań na wynajem jak i domów studenckich. Na scenie pojawili się też nowi gracze.

____

Więcej na temat kluczowych czynników opisujących sytuację na polskim rynku mieszkaniowym w 2020 r. w najnowszym raporcie. Zachęcamy do lektury.  Ten raport jest również dostępny w angielskiej wersji językowej.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.