Raport

Rynek mieszkaniowy w Polsce – I kw. 2021

Na 6 największych rynkach deweloperzy sprzedali 19,5 tys. nowych mieszań i ustanowili nowy rekord kwartalnej sprzedaży. Oferta spadła do poziomu z 2014 r.

28 kwietnia 2021

Dane o wielkości sprzedaży i jej relacji do nowej podaży w I kwartale 2021 roku na sześciu największych rynkach mieszkaniowych w kraju wskazują na to, że mamy do czynienia z realizowaniem się scenariusza nadwyżki popytu nad podażą i kontynuacji trendu wzrostu cen. Do nabywców poszukujących mieszkań w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych dołączają w coraz większym stopniu osoby traktujące zakup mieszkania jako zabezpieczenie swoich oszczędności przed utratą wartości. Można także przypuszczać, że wśród nabywców są już także osoby nastawione przede wszystkim na uzyskanie korzyści z przewidywanego wzrostu cen mieszkań, w tym także te, wspierające swoje spekulacyjne zakupy kredytami.

Sprzedaż zrealizowana w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi w pierwszych trzech miesiącach roku przewyższyła o 40 % rezultat z poprzedniego kwartału i o 3% najlepszy dotychczas wynik z IV kw. 2017 r. Przy wyraźnych problemach z nowymi wprowadzeniami wybór dostępnych w ofercie mieszkań wyraźnie się skurczył i osiągnął najniższy poziom od początku 2014 r. Na koniec marca 2021 r. w ofercie deweloperów znajdowało się 42,1 tys. mieszkań. Widać było jednocześnie dużą determinację deweloperów, aby uzupełnić braki oferty, co znalazło odbicie w rekordowych liczbach wydawanych w ostatnich miesiącach pozwoleń na budowę. To w jakim stopniu uda się odbudować wielkość i jakość oferty zadecyduje o sprzedaży w kolejnych miesiącach i pokaże na ile świetna sprzedaż z pierwszego kwartału była związana z realizacją odłożonego w okresie pandemii w 2020 r. popytu, a na ile wyznacza pułap dla kolejnych kwartałów 2021 r.

____

Więcej na temat kluczowych czynników opisujących sytuację na polskim rynku mieszkaniowym w I kwartale 2021 r. w najnowszym raporcie. Zachęcamy do lektury.  Ten raport jest również dostępny w angielskiej wersji językowej.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.