Raport

Rynek mieszkaniowy w Polsce – I kw. 2022

Niepewność geopolityczna i zmiany makroekonomiczne w I kw. 2022r. sprawiły, że sprzedaż nowych mieszkań spadła aż o 31%. Czy trend spadkowy może się utrzymać?

27 kwietnia 2022

Negatywne czynniki związane z sytuacją w Ukrainie oraz szybko rosnąca inflacja, znacząco wpłynęły na decyzje i nastroje kupujących nieruchomości. Liczba mieszkań sprzedanych w pierwszym kwartale br. na rynku pierwotnym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi wyniosła łącznie 10,4 tys. W porównaniu z wyjątkowo wysokim wynikiem z I kw. 2021 r. spadek sprzedaży w tych miastach wyniósł 46% r-d-r.

W przypadku nowej podaży również odnotowano spadki, jednak były one zdecydowanie mniejsze niż zmiany w sprzedaży. W I kw. 2022 r. deweloperzy wprowadzili 13,5 tys. lokali – o 7% mniej k-d-k i o 3% mniej w porównainiu do wyniku z początku 2021 r. 

Czy ceny nadal rosną?

Przewaga nowej podaży nad liczbą transakcji spowodowała wzrost oferty do poziomu około 40,3 tys. mieszkań. Nie zatrzymało to jednak wzrostu cen. W ciągu trzech ostatnich miesięcy największe wzrosty średnich cen mieszkań w ofercie deweloperów zanotowano w Trójmieście, gdzie na koniec marca były wyższe o ponad 7% w porównaniu do grudnia 2021. W Łodzi  i poznaniu wzrosły o 6%. Najniższy kwartalny wzrost odnotowany został we Wrocławiu i wyniósł 1%.

Co dalej z rynkiem mieszkaniowym?

Obecny popyt na rynku mieszkaniowym kształtuje się pod wpływem wielu szybko zmieniających się czynników, m.in. wzrostu stóp procentowych, zjawisk na rynku najmu, informacji o zmianach kosztów produkcji czy szybko rosnącej inflacji.

Bardzo silnym czynnikiem wpływającym na aktualną sytuację na rynku mieszkaniowym są także zmiany zachodzące na rynku kredytów hipotecznych. Kolejne podwyżki stóp procentowych przekładają się na szybki wzrost oprocentowania oferowanych kredytów. Dodatkowo czynnikiem zmniejszającym zdolność kredytową jest wynikająca z nowelizacji Rekomendacji S konieczność doliczania do oprocentowania pięciu punktów procentowych przy wyliczaniu maksymalnej kwoty kredytu. Jak twierdzi Kazimierz Kirejczyk, głowny analityk ds. rynku mieszkaniowego JLL, ten wymóg przełoży się na dalszy znaczny spadek popytu począwszy od drugiego kwartału 2022 r.

Więcej na temat kluczowych czynników opisujących sytuację na polskim rynku mieszkaniowym w I kwartale 2022 r. w najnowszym raporcie. Zachęcamy do lektury. 

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.