Raport

Rynek mieszkaniowy w Polsce – I kw. 2020

Mimo zawirowań związanych z pandemią Covid-19, deweloperzy w sprzedali w I kw. 2020 r. 14% więcej mieszkań niż przed rokiem

27 kwietnia 2020

Co kwartał, od kilkunastu lat stosując tę samą metodologię badania rynku, gromadzimy i udostępniamy informacje o bieżącej sytuacji na pierwotnym rynku mieszkaniowym w największych miastach w Polsce. Naszym celem jest jak najszybsze dostarczenie danych, które mają posłużyć czytelnikom naszych raportów rynkowych do oceny bieżącej kondycji branży oraz naszej autorskiej prognozy, opisującej w którą stronę zmierza rynek i co się może na nim wydarzyć w niedalekiej przyszłości.

Obecna sytuacja jest jednak wyjątkowa, dlatego zdecydowaliśmy się nadać naszemu opracowaniu nieco rozszerzoną formę.

Pierwsza część naszego raportu to to podsumowanie sytuacji wyjściowej sprzed kryzysu. Do tego posłużą nam dane z monitoringu rynku zebrane na koniec marca 2020 r. w sześciu miastach o największej skali obrotów na rynku mieszkaniowym.

Druga, to próba znalezienia punktu odniesienia dla sytuacji, w której się znaleźliśmy. Z braku innych przesłanek naturalne staje się szukanie analogii do ostatniego kryzysu na rynku mieszkaniowym, który rozpoczął się we wrześniu 2008 r.  Biblioteka opracowań i regularnie aktualizowane bazy danych o polskim rynku mieszkaniowym, które po włączeniu REAS w struktury JLL stanowią wciąż jeden z cenniejszych zasobów mieszkaniowego zespołu doradczego, pozwalają nam dziś na dostęp do pełnego archiwum sprzed dwunastu lat: liczb, analiz, komentarzy i opinii. Cześć z nich posłużyła nam do opracowania drugiej części raportu, który właśnie oddajemy w państwa ręce. 

Czy już dziś na ich podstawie można wysnuć wnioski dotyczące przyszłości rynku mieszkaniowego? Szczegóły w raporcie. 

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.