Rynek mieszkaniowy w Polsce III kw. 2022
W III kwartale 2022 na sześciu największych rynkach sprzedano jedynie 6,6 tys. nowych mieszkań – o 30% mniej niż w poprzednim kwartale.
Na popyt negatywnie wpłynęła seria wcześniejszych podwyżek stóp procentowych i jej konsekwencje dla oprocentowania kredytów, nadal zakupy wspierane kredytami ograniczało zaostrzenie zasad określania zdolności kredytowej. Również perspektywa kolejnych podwyżek stóp, które przełożą się na wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych wpływała hamująco na popyt. Na rynku obecni byli głównie nabywcy gotówkowi, których decyzje mogą być teraz coraz bardziej uzależnione od kształtowania się cen mieszkań w najbliższej przyszłości.
Brak transparentności dostępnej oferty
Duża liczba nowych mieszkań wprowadzonych do sprzedaży pomiędzy kwietniem a czerwcem zaowocowała zmniejszeniem przejrzystości rynku. Część inwestycji wprowadzonych w końcu II kwartału tylko w celu zapewnienia możliwości sprzedawania ich na dotychczasowych zasadach została w ostatnich trzech miesiącach wstrzymana. Jednak rekordowo duża liczba mieszkań wycofanych ze sprzedaży (ok. 4 tys. jednostek), okazała się niewystarczająca, aby zachować poziom równowagi rynkowej. Przewidywania dotyczące skali zjawiska wstrzymywania sprzedaży wskazywały, że te liczby w III kwartale powinny być jeszcze wyższe. Niezależnie od projektów, które trafiły do sprzedaży w końcówce II kwartału, dodatkowo w minionym kwartale na sześciu głównych rynkach deweloperzy wprowadzili kolejnych ponad 7,2 tys. mieszkań. W konsekwencji wielkość oferty na koniec września wyniosła 51,4 tys. mieszkań, a relacja popytu i podaży uległa wyraźnemu pogorszeniu.
Pomimo statystycznego wzrostu cen mieszkań sprzedanych w III kwartale, na rynku widać pojawiające się kolejne oferty promocyjne oraz upusty. Może znaleźć to odbicie w polityce cenowej w przyszłych kwartałach.