Raport

Warszawski rynek nieruchomości I kw. 2021 

Z przyjemnością prezentujemy Państwu najnowszy raport analizujący sektor inwestycyjny, biurowy, handlowy, magazynowy i mieszkaniowy w Warszawie

20 maja 2021

Warszawa jest politycznym, gospodarczym i kulturalnym centrum Polski. Miasto jest siedzibą polskiego rządu, parlamentu i większości instytucji administracji publicznej, a także regionalnych przedstawicielstw organizacji międzynarodowych, takich jak np. Frontex, Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Jest to również gówna lokalizacja dla niezliczonej ilości różnorodnych firm - zarówno polskich, jak i międzynarodowych – które właśnie z polskiej stolicy kierują swoim biznesem.

Warszawa jest największym miastem w Polsce i ósmą pod względem liczby ludności stolicą w Unii Europejskiej. W warszawskim regionie metropolitalnym mieszka ponad 2,5 miliona osób i zgodnie z prognozami demograficznymi jest to obszar, na którym przewiduje się dalszy wzrost liczby ludności. Wszystko to sprawia, że Warszawa jest tętniącym życiem centrum biurowym, mieszkaniowym i handlowym. Jest również kołem napędowym dla rozwoju rynku magazynowego w mieście i jego najbliższych okolicach. Istnieje wiele powodów, dla których Warszawa jest fantastycznym miejscem do inwestowania – i wiele argumentów, które przemawiają za tym, że jest to dobry czas na te inwestycje.

Od kilku lat, co kwartał, przygotowujemy przegląd każdego z warszawskich sektorów nieruchomości wraz z komentarzem inwestycyjnym. Zachęcamy do pobrania raportu (dostępny wyłącznie w języku angielskim) i zapoznania się z najnowszymi danymi. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące możliwości biznesowych oferowanych przez Warszawę - nie tylko w zakresie transakcji, ale także w zakresie doradztwa strategicznego i wsparcia biznesowego.

I kwartał 2021

Pierwsze trzy miesiące 2021 roku po raz kolejny okazały się wyzwaniem, zarówno dla gospodarki, jak i dla rynku nieruchomości. Dynamika rynku biurowego uległa znacznym zmianom, co znajduje odzwierciedlenie zarówno w aktywności deweloperów, jak i najniższym kwartalnym popycie na powierzchnię biurową od 2010 roku.

Jednak inwestorzy rozpoczęli 2021 rok dość energicznie, szczególnie w sektorze biurowym. Całkowity wolumen transakcji osiągnął prawie 1,4 miliarda euro w pierwszym kwartale, co dało trzecie najlepsze otwarcie roku w historii.

Wraz z rosnącą dojrzałością rynku, spada ogólna aktywność deweloperów w sektorze handlowym, ale aglomeracja warszawska pozostaje największym rynkiem handlowym w Polsce z łącznymi zasobami blisko 2,0 mln m² powierzchni handlowej w wielkopowierzchniowych formatach (13% całkowitej podaży). Obecnie w trakcie budowy w znajduje się tu około 40 000 m² powierzchni handlowej GLA.

Rynek warszawski pozostaje też największym rynkiem magazynowym w kraju z istniejącymi zasobami przekraczającymi 4,8 mln m² (23% całkowitej podaży). Na koniec marca 2021 r. w budowie pozostawało 330 000 m², co stanowi 14% całkowitej powierzchni przemysłowej powstającej w Polsce.

Wreszcie, w I kwartale 2021 r. sektor mieszkaniowy zanotował jeden z najwyższych wyników sprzedaży w historii monitoringu rynku pierwotnego - blisko 7 tys. mieszkań.

Zachęcamy do zapoznania się z całym raportem. Dostępny jest on wyłącznie w języku angielskim.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.