Raport

Warszawski rynek nieruchomości II kw. 2021 

Z przyjemnością prezentujemy Państwu najnowszy raport analizujący sektor inwestycyjny, biurowy, handlowy, magazynowy i mieszkaniowy w Warszawie

27 sierpnia 2021

Warszawa jest politycznym, gospodarczym i kulturalnym centrum Polski. Miasto jest siedzibą polskiego rządu, parlamentu i większości instytucji administracji publicznej, a także regionalnych przedstawicielstw organizacji międzynarodowych, takich jak np. Frontex, Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Jest to również gówna lokalizacja dla niezliczonej ilości różnorodnych firm - zarówno polskich, jak i międzynarodowych – które właśnie z polskiej stolicy kierują swoim biznesem.

Warszawa jest największym miastem w Polsce i ósmą pod względem liczby ludności stolicą w Unii Europejskiej. W warszawskim regionie metropolitalnym mieszka ponad 2,5 miliona osób i zgodnie z prognozami demograficznymi jest to obszar, na którym przewiduje się dalszy wzrost liczby ludności. Wszystko to sprawia, że Warszawa jest tętniącym życiem centrum biurowym, mieszkaniowym i handlowym. Jest również kołem napędowym dla rozwoju rynku magazynowego w mieście i jego najbliższych okolicach. Istnieje wiele powodów, dla których Warszawa jest fantastycznym miejscem do inwestowania – i wiele argumentów, które przemawiają za tym, że jest to dobry czas na te inwestycje.

Od kilku lat, co kwartał, przygotowujemy przegląd każdego z warszawskich sektorów nieruchomości wraz z komentarzem inwestycyjnym. Zachęcamy do pobrania raportu (dostępny wyłącznie w języku angielskim) i zapoznania się z najnowszymi danymi. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące możliwości biznesowych oferowanych przez Warszawę - nie tylko w zakresie transakcji, ale także w zakresie doradztwa strategicznego i wsparcia biznesowego.

II kwartał 2021 na rynku nieruchomości

Pomimo obaw, pandemia COVID-19 nie spowodowała znacznego spadku wolumenu transakcji, a popyt inwestycyjny utrzymuje się na wysokim poziomie. Zasadniczej zmianie uległ jednak udział poszczególnych sektorów. Wartość wszystkich transakcji inwestycyjnych w I półroczu wyniosła ok. 2,5 mld euro, z czego 855 mln euro zawarto w sektorze magazynowym – jednym z głównych beneficjentów skutków pandemii.

Niepewność i zmiany związane z modelami pracy wpłynęły bezpośrednio na warszawski rynek biurowy. Najbardziej zauważalnym efektem, jaki pojawił się w ostatnim czasie, jest najniższy od 10 lat poziom aktywności deweloperskiej w stolicy – obecnie w budowie jest jedynie 370 000 m².

Chociaż polski rynek handlowy wciąż boryka się z konsekwencjami COVID-19, prognozy wyglądają korzystnie na tle reszty Europy. Oxford Economics zakłada bowiem wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce o 3,3% rocznie do 2025 roku.  Na koniec I półrocza 2021 r. w Aglomeracji Warszawskiej działały 43 centra handlowe o łącznej powierzchni GLA ponad 1,38 mln m2 . Jednak rynek centrów handlowych stopniowo dojrzewa, a główne ulice mogą stać się alternatywną opcją, dywersyfikując strategie ekspansji najemców.

Rynek warszawski pozostaje największym rynkiem magazynowym w kraju z istniejącymi zasobami przekraczającymi 4,9 mln m² (23% całkowitej podaży). Pod koniec czerwca 2021 r. w budowie znajdowało się 394 000 m², co stanowi 13% całkowitej powierzchni magazynowej powstającej w Polsce.

W sektorze mieszkaniowym sprzedaż w I półroczu 2021 r. była jedną z najwyższych w histori rynku pierwotnego i sięgnęła blisko 13 tys. mieszkań. W związku z tym, że sprzedaż przewyższa bieżącą podaż już czwarty kwartał z rzędu, wielkość oferty na pierwotnym rynku mieszkaniowym nadal maleje. Na koniec czerwca nabywcy mogli wybierać z zaledwie 9,7 tys. lokali - był to najniższy poziom oferty od 2007 roku.

Choć pierwsza połowa 2021 r. upłynęła pod znakiem przedłużającego się zamknięcia hoteli przez rząd, od stycznia 2021 r. w Warszawie otwarto dziewięć nowych obiektów z 1 700 pokojami hotelowymi łącznie. Stanowi to około 8% istniejącej podaży. Ponadto w budowie jest obecnie 13 nowych inwestycji hotelowych, co wprowadzi na rynek ponad 2 200 nowych pokoi hotelowych.

Zachęcamy do zapoznania się z całym raportem. Dostępny jest on wyłącznie w języku angielskim.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.