5 mld euro w inwestycjach w nieruchomości komercyjne

Inwestycje w nieruchomości komercyjne w 2018 roku mogą osiągnąć pułap łącznie 6 mld euro – najwięcej w historii polskiego rynku.

18 października 2018

Firma doradcza JLL przeanalizowała tegoroczne transakcje inwestycyjne w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce. Wartość przeprowadzonych transakcji w przeciągu minionych trzech kwartałów jest porównywalna do łącznej wartości osiągniętej w 2017 roku.

„Łączna wartość transakcji w Polsce przekroczyła na początku października 5 mld euro. Liderem pozostaje sektor handlowy, z przeprowadzonymi transakcjami kupna/sprzedaży o wartości 2,1 mld euro. Ponad 2 mld euro zainwestowano w segment biurowy, ponad 800 mln euro w obiekty magazynowe i prawie 70 mln euro w hotele. Naszym zdaniem, w 2018 roku całkowita wartość umów kupna/sprzedaży we wszystkich sektorach rynku nieruchomości komercyjnych wyniesie około 6 mld euro – najwięcej w historii rynku inwestycyjnego w Polsce”, komentuje Agata Sekuła, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Największą transakcją w sektorze nieruchomości handlowych w 2018 roku była sprzedaż przez ARES/AXA/Apollo Rida portfela 28 nieruchomości handlowych za łączną kwotę około miliarda euro na rzecz Chariot Top Group. EPP sfinalizowało pierwszy etap transakcji przejęcia centrów handlowych M1, kupując centra handlowe w Czeladzi, Krakowie, Zabrzu i Łodzi za kwotę ok. 360 mln euro. Meyer Bergman sprzedał Galerię Katowicką do EPF za ok. 300 mln euro. W sektorze nieruchomości biurowych HB Reavis sprzedał Gdański Business Center II do EPF za ponad 200 milionów euro. Największą transakcją magazynową zrealizowaną w 2018 był zakup przez Redefine/Griffin dziewięciu parków logistycznych od Panattoni Europe.