Amerykańska spółka w strefie Alchemii

W Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstało pierwsze centrum usług biznesowych. 

10 maja 2019

Decyzję o wsparciu inwestycji otrzymała amerykańska firma JUUL Labs, która na swoje biuro wybrała budynek Argon w kompleksie Alchemia w Gdańsku. Powstało w nim regionalne centrum finansowo-księgowe obsługujące rejon Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Najemcę w procesie wyboru biura reprezentowała firma doradcza JLL.

Amerykański inwestor zamierza w Gdańsku zatrudnić jeszcze w 2019 roku ponad 50 osób i zainwestować prawie 15 mln zł. Oficjalne otwarcie biura, które ma powierzchnię blisko 1400 mkw. i mieści się na 13 piętrze budynku Argon, zaplanowano na wrzesień, ale rekrutacja pracowników już ruszyła. To będzie pierwsze takie centrum JUUL Labs poza Stanami Zjednoczonymi. Początkowo będzie zajmować się głównie obszarem finansowo-księgowym podmiotów wchodzących w skład firmy w krajach regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód oraz Afryka).

„Centrum biznesowe w Gdańsku będzie wspierać naszą działalność na wszystkich rynkach w regionie EMEA. We wstępnej fazie jego działalności zatrudnimy 50 osób, zaś inwestować będziemy do 12 milionów złotych rocznie. Wybraliśmy Polskę i Gdańsk między innymi ze względu na potencjał i wysokie kwalifikacje polskich pracowników. Dodatkowo Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Gdańsk oferują świetne warunki i gościnność” - mówi dyrektor ds. komunikacji w JUUL Labs EMEA Camilla Dormer.

„Dzięki sprawnie działającemu systemowi obsługi inwestora, koordynowanemu przez Invest in Pomerania, firma JUUL Labs mogła liczyć na odpowiednie wsparcie w procesie wyboru lokalizacji. Wiemy, że inwestorzy lokują się w miejscach, gdzie znajdują przyjazne otoczenie i dobre warunki do rozwoju, a takim miejscem jest właśnie województwo pomorskie” – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

JUUL Labs to start-up z Doliny Krzemowej, który w ostatnich latach zdominował rynek elektronicznych inhalatorów nikotyny w USA i obecnie rozszerza swoją działalność o kolejne kraje. Firma zatrudnia ponad 1500 osób. W Europie jest już obecna we Francji, Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoszech i w Hiszpanii.

„To pierwsza decyzja w Pomorskiej Strefie dla firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji przyciąga nowych inwestorów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Korzystają z niej zarówno międzynarodowe koncerny tworzące nowe miejsca pracy, jak i rodzime małe i średnie firmy, które dzięki temu mogą się dynamicznie rozwijać i podnosić swoją konkurencyjność” - mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Budynek Argon to trzeci etap kompleksu Alchemia w Gdańsku. Jego całkowita powierzchnia najmu to blisko 38 tys. mkw., z czego na biura przypada ponad 36 tys. mkw. Obecnie wynajęte jest blisko 90% powierzchni budynku, który 5 marca został finalnie kupiony przez filipińskiego inwestora, Grupę ISOC. Wartość transakcji wyniosła ok. 92 mln euro netto i jest do tej pory największą w historii firmy Torus, dewelopera obiektu, a także trójmiejskiego rynku biurowego.

„Trójmiasto jest dziś jedną z najbardziej pożądanych lokalizacji pod inwestycje z sektora usług. Globalnych graczy reprezentujących tę branżę przyciąga tutaj potencjał lokalnego rynku pracy, niezwykle wysoka jakość życia i doskonała marka turystyczna. To z kolei napędza rozwój rynku biurowego. Pod względem aktywności deweloperskiej Trójmiasto znajduje się w pierwszej trójce wśród największych rynków regionalnych. I tu warto podkreślić, że zapotrzebowanie na biura jest w dużej mierze generowane przez centra usług, które w pierwszym kwartale 2019 odpowiadały za ponad 45% popytu” – mówi Marcin Faleńczyk, dyrektor biura JLL w Trójmieście.