Clariant wybrał Monopolis na swoje Centrum Usług Wspólnych

Eksperci JLL ds wynajmu biur doradzali Virako w negocjach umowy Clariant w Monopolis. JLL odpowiada za komercjalizację tego wielofunkcyjnego kompleksu.

10 kwietnia 2018

Clariant, wiodący szwajcarski koncern chemiczny, konsoliduje swoje dotychczasowe biura w Łodzi i otwiera nową siedzibę w wielofunkcyjnym projekcie Monopolis, realizowanym przez Virako. Firma podpisała umowę na prawie 4000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z możliwością dalszej ekspansji. W historycznych przestrzeniach dawnej fabryki Monopolu Wódczanego Clariant zlokalizuje swoje Centrum Usług Wspólnych odpowiedzialne za obsługę klientów i partnerów biznesowych z całego świata, w obszarze zakupów, logistyki i finansów. Łódzka jednostka jest jednym z trzech tego typu centrów usługowych Clariant na świecie. W biurze firmy w Monopolis pracować będzie ponad 300 osób.

Cieszy mnie, że kolejna firma, która jest obecna w Łodzi już od kilku lat tak dynamicznie rozwija się w naszym mieście. Pokazuje to, że klimat dla firm z sektora SSC przypadł inwestorom do gustu. 20 tysięcy osób pracujących w branży nowoczesnych usług dla biznesu potwierdza tę teorię, a Clariant jest tego najlepszym przykładem. Cieszy mnie również fakt, iż kolejny podmiot wybrał na swoją siedzibę zrewitalizowany obiekt. To w znakomity sposób pokazuje, że szeroko pojęta rewitalizacja ma sens, a biznes coraz częściej wybiera na swoje przyszłe siedziby właśnie takie przestrzenie. Z tego miejsca chciałabym pogratulować zarówno firmie jak i deweloperowi i życzę dalszego rozwoju", informuje Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

„Na wynajem powierzchni w Monopolis zdecydowaliśmy się z kilku powodów. Istotna dla nas była doskonała lokalizacja oraz wyjątkowość architektoniczna i koncepcyjna projektu pozwalająca Clariant wpisać się w pierwotną tkankę miasta. Monopolis to jedna z kluczowych rewitalizacyjnych inwestycji w Łodzi i ten czynnik jest dla nas bardzo istotny", komentuje Paweł Pańczyk, Prezes Zarządu Clariant Services.

Monopolis, który powstanie w rezultacie przebudowy trzeciego co do wielkości zespołu fabrycznego w Łodzi, to jeden z najważniejszych projektów rewitalizacyjnych we współczesnej historii miasta. Poza przestrzeniami biurowymi znajdzie się tam przedszkole, basen, teatr, restauracje i kawiarnie, świetlica dla dzieci, galeria wystawiennicza i muzeum poświęcone historii dawnego Monopolu Wódczanego.

„Ważna również dla nas była dbałość dewelopera o jakość wykonania i detale, przy jednoczesnym zachowaniu wartości historycznej obiektu. Ponadto nietuzinkowe przestrzenie dają szerokie możliwości aranżacji przestrzeni biurowej dla naszych pracowników. Z tym związane są także liczne dodatkowe funkcje pozwalające na lepsze zbilansowanie życia zawodowego z prywatnym. Dla naszej firmy kluczowe znaczenie ma dostępność przestrzeni, którą będziemy mogli wykorzystać w przyszłości, zgodnie z naszymi planami rozwoju", dodaje Tomasz Leśniewski, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Clariant Services.

Clariant planuje przeprowadzkę do Monopolis latem 2019 roku. Nowe biuro będzie zlokalizowane w postindustrialnym gmachu, usytuowanym w centralnej części kompleksu. Ten jeden z trzech obiektów biurowych będących częścią Monopolis zaoferuje 7200 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej na trzech kondygnacjach. Pozostałe dwa to nowe budynki realizowane w kolejnych etapach inwestycji.

„Łącznie Monopolis zaoferuje ponad 24 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej. Równocześnie, na kolejnych 5400 mkw., kompleks będzie pełnił szereg funkcji miastotwórczych, oferując bogaty wachlarz usług i zapraszając mieszkańców na rozmaite wydarzenia kulturalne. Zależy nam, aby Monopolis tętniło życiem, bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia. Łódź bardzo potrzebuje inwestycji, która zarówno wykorzysta jej architektoniczny i historyczny potencjał, jak też wzbogaci mapę miasta o nowe, atrakcyjne dla łodzian i turystów miejsce spotkań", tłumaczy Krzysztof Witkowski, Prezes Virako, łódzkiej firmy deweloperskiej, która jest inwestorem projektu.

W procesie negocjacji inwestorowi kompleksu Monopolis – Virako - doradzali eksperci z firmy JLL, natomiast najemcy – firmie Clariant – Cushman & Wakefield.

„Wybór Monopolis, jako nowej lokalizacji dla Clariant Services odzwierciedla ambitną strategię firmy oraz dbałość o komfort jej pracowników. Poza nowoczesną, najwyższej jakości infrastrukturą biurową oraz świetnym dostępem do komunikacji, Clariant poszukiwał także unikatowych przestrzeni i wartościowej oferty usług w najbliższym otoczeniu. Wielofunkcyjny kompleks dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 r. idealnie wpasował się w te potrzeby, tym bardziej że od początku klientowi zależało na podkreśleniu „łódzkości" nowego biura, które łączyłoby biznesowy charakter z dziedzictwem historycznym", komentuje Zuzanna Krech, Negotiator, Regional Cities Office Department, Cushman & Wakefield.

Projekt Monopolis opracowany został przez uznaną polską pracownię Grupę5 Architekci we współpracy z łódzkim biurem Jerzego Lutomskiego. Generalny wykonawca pierwszego etapu inwestycji – Budimex – rozpoczął prace budowlane w lutym tego roku. Realizacja wszystkich trzech etapów ma potrwać do 2020 r. JLL, reprezentujący Virako w transakcji z Clariantem, jest też wyłącznym agentem odpowiedzialnym za komercjalizację całego kompleksu.

„Monopolis ma szansę stać się nową wizytówką Łodzi. Skala i projekt inwestycji już teraz robią wrażenie zarówno na mieszkańcach miasta, jak i najemcach, którzy rozważają Łódź jako nową lokalizację dla projektów biznesowych. A ci coraz częściej poszukują nieszablonowych, charakterystycznych miejsc dla swoich biur, które wyróżnią ich firmę na tle konkurencji, będą stanowić wabik dla potencjalnych pracowników oraz odzwierciedlać kulturę i wartości organizacji. Potencjał Łodzi jest na tym polu nadal niewyczerpany, a dzięki takim inwestycjom jak rewitalizacja dawnych zakładów Monopolu Wódczanego, miasto zwiększa swoje szanse w wyścigu o najbardziej prestiżowe inwestycje na przykład z sektora nowoczesnych usług dla biznesu", podsumowuje Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL.