JLL doradza przy sprzedaży krakowskiego biurowca K1

Eksperci JLL reprezentowali wiodącego zarządcę portfela nieruchomości dla inwestorów instytucjonalnych przy transakcji sprzedaży budynku biurowego K1.

27 marca 2019

Międzynarodowa firma doradcza JLL reprezentowała wiodącego zarządcę portfela nieruchomości dla inwestorów instytucjonalnych przy transakcji sprzedaży budynku biurowego K1. Biurowiec został przejęty przez luksemburski fundusz FLE SICAV FIS - reprezentowany przez FLE GmbH z siedzibą w Wiedniu, który jest wyłącznym agentem funduszu w transakcjach na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej i krajach niemieckojęzycznych. Wartość transakcji jest poufna.

K1 to jeden z symboli miasta i najwyższy (blisko 77 metrów) budynek w Krakowie. Obiekt oferuje ok. 12 600 mkw. powierzchni najmu i posiada zielony certyfikat BREEAM na poziomie bardzo dobrym.

„K1 to bardzo dobry przykład udanej modernizacji nieruchomości komercyjnej. Budynek, oddany do użytku w 1998, przeszedł gruntowny remont w 2015. Transakcja sprzedaży K1 to dowód na zauważalny wzrost zainteresowania inwestorów starszymi nieruchomościami, które często charakteryzują się doskonałą lokalizacją w centrum, oferując przy tym wysokiej jakości miejsca do pracy oraz rozpoznawalny i stabilny portfel najemców”, komentuje Piotr Piasecki, Dyrektor Działu Doradztwa Finansowego, JLL.

Budynek K1 jest zlokalizowany przy Rondzie Grzegórzeckim (Al. Pokoju 1), w ścisłym centrum miasta. Nieruchomość jest znakomicie skomunikowana zarówno z historyczną częścią Krakowa, jak i pozostałymi dzielnicami miasta dzięki licznym środkom komunikacji miejskiej i trasom samochodowym. Z kolei, na Stare Miasto i Zamek Królewski na Wawelu można dotrzeć pieszo. Dodatkową zaletą lokalizacji jest bliskość Galerii Kazimierz (ok. 4 minut), Bulwarów Wiślanych (ok. 8 minut) oraz Dworca Głównego (ok. 9 minut).

W transakcji sprzedającemu doradzali eksperci z firm JLL i EY, podczas gdy FLE GmbH – firmy TPA oraz Avison Young. Za kwestie prawne były odpowiedzialne kancelarie CMS (po stronie sprzedającego) i White & Case (po stronie kupującego).

W ubiegłym roku, po raz drugi w historii polskiego sektora biurowego, wartość inwestycji przekroczyła 2 mld euro, osiągając 2,75 mld euro, czyli o 20% więcej niż w rekordowym 2006 roku. Co ważne, transakcje na rynku biurowym mają miejsce nie tylko w Warszawie, ale też największych miastach regionalnych, z Krakowem jako liderem pod względem aktywności inwestorów. Pozytywne nastroje inwestycyjne w stolicy Małopolski dodatkowo wzmacnia wysoki popyt na powierzchnie biurowe, który w ubiegłym roku zamknął się na poziomie prawie 210 000 mkw.