Informacja prasowa

JLL umacnia się na rynku inwestycyjnym w CEE

Tom Devonshire-Griffin przejmuje zarządzanie biznesem z obszaru rynków kapitałowych w CEE, a Marcin Sulewski i Sławomir Jędrzejewski awansują na stanowiska szefów ds. inwestycji odpowiednio w segmencie biurowym i magazynowym w Polsce

26 lipca 2021

Wraz z poprawą nastrojów na globalnych rynkach nieruchomości firmy przechodzą z trybu zarządzania bieżącym ryzykiem do długofalowego planowania rozwoju oraz tworzenia strategii dla nowych ekspansji. W odpowiedzi na postępującą transformację biznesu oraz związane z nią nowe możliwości, JLL wprowadza zmiany w zespole ekspertów świadczących strategiczne wsparcie w obszarze rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ich celem jest jeszcze lepsze wykorzystanie wiedzy i doświadczeń firmy na poziomie lokalnym, regionalnym i globalnym do kompleksowej obsługi klientów inwestycyjnych.

Tom Devonshire-Griffin objął funkcję Dyrektora Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, nadzorującego aktywność zespołów doradców inwestycyjnych w Polsce, Czechach, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji. Tom ma ponad 20-letnie doświadczenie na rynkach kapitałowych, zdobyte m.in. na stanowisku Dyrektora Regionalnego CIS i Rosji czy Dyrektora Działu Rynków Kapitałowych JLL w Indiach. W latach 2004-2008 był szefem działu inwestycyjnego w praskim King Sturge (firmie przejętej później przez JLL). Tom będzie kierował działaniami zespołów w Europie Środkowo-Wschodniej z warszawskiej siedziby JLL, blisko współpracując zarówno z ekspertami lokalnymi, jak również z kierownictwem regionu CEE i EMEA. Tom zastąpi na tym stanowisku Mike’a Atwella, który po czterech latach kierowania biznesem Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej wraca do Londynu, aby objąć seniorskie stanowisko w zespole ekspertów z obszaru inwestycji w nieruchomości magazynowe i logistyczne w regionie EMEA.

„Cieszę się z objęcia tej roli w tak ekscytującym czasie zmian, wyzwań i szans na rynku nieruchomości. Wierzę, że moje doświadczenie – zebrane podczas kierowania zespołami w Rosji i Indiach – będzie wartością dodaną dla zespołu w regionie”, komentuje Tom Devonshire-Griffin, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Awanse w Dziale Rynków Kapitałowych w Polsce

Ze sfinalizowanymi w I półroczu 2021 r. transakcjami inwestycyjnymi o wartości ok. 2,5 mld euro Polska pozostaje kluczowym kierunkiem dla funduszy real estate w Europie Środkowo-Wschodniej. Polski zespół inwestycyjny, kierowany przez Tomasza Pucha, odgrywa również istotną rolę we wzmocnionej strukturze operacyjnej JLL, co znajduje odzwierciedlenie w awansach mających na celu zacieśnienie współpracy sektorowej zarówno z klientami firmy, jak i pomiędzy poszczególnymi oddziałami i liniami biznesowymi JLL.

Marcin Sulewski objął stanowisko szefa Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych w Polsce, odpowiedzialnego za doradztwo deweloperom biurowym i inwestorom z tego obszaru w zakresie długoterminowych strategii rozwoju. Marcin ma 16 lat doświadczenia w obszarze tworzenia i wdrażania planów inwestycyjnych oraz wycen nieruchomości komercyjnych. Współpracował z wiodącymi firmami deweloperskimi oraz inwestorami działającymi zarówno w Polsce, jak i całym regionie CEE, w tym m.in. z AEW, CBRE GI, CPI Property Group, DWS, Echo Investment, Ghelamco, Griffin, Immofinanz, Mayland, PZU i Union Investment. Marcin doradzał w transakcjach biurowych, handlowych i logistycznych, o łącznej wartości ponad 5 mld euro.

Sławomir Jędrzejewski awansował na stanowisko szefa Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Magazynowych w Polsce, odpowiadając za rozwój usług doradczych dla deweloperów i funduszy aktywnych w segmencie nieruchomości logistycznych. Sławomir ma 16 lat doświadczenia w nieruchomościach, głównie w sektorze magazynów i biur. Współpracował m.in. z AEW, CBRE GI, Credit Suisse, Deka, DWS, Garvest, Ghelamco, Griffin, HB Reavis, Immofinanz, P3, PZU, Savills IM, Skanska, Segro czy Tristan. W JLL doradzał w ok. 30 portfelowych transakcjach magazynowych obejmujących ponad 5 mln mkw., o wartości ok. 3 mld euro. Łącznie uczestniczył w umowach kupna/sprzedaży nieruchomości o wartości ponad 7 mld euro.

Synergie w modelu operacyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej

Jednym z aspektów nowego modelu inwestycyjnego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest umocnienie i rozszerzenie wymiany informacji, komunikacji, operacyjności oraz funkcji cross-sell w ramach Działu Rynków Kapitałowych. Odpowiedzialność za to zadanie przejmuje Silviana Petre Badea, która – równolegle do swojej funkcji Dyrektor Zarządzającej biznesem JLL w Rumunii – obejmuje stanowisko Zastępcy Dyrektora Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Silviana będzie też kontynuować działania na rzecz rozwoju biznesu inwestycyjnego w ramach EMEA Capital Markets Strategy Comittee.

„W efekcie wprowadzanych zmian wzmacniamy naszą ekspertyzę i ekspozycję w obszarze rynków kapitałowych w regionie EMEA. JLL ma wiedzę, zasoby i odpowiednią kulturę korporacyjną do bycia strategicznym partnerem dla naszych klientów nie tylko w bieżących transakcjach, ale też w długofalowym planowaniu i budowaniu fundamentów pod kolejny okres rynkowego wzrostu. Życzę całej piątce ekspertów JLL powodzenia w nowych rolach”, podsumowuje Matthew Richards, Dyrektor Zarządzający ds. Rynków Kapitałowych, EMEA, JLL.

O JLL


JLL (NYSE: JLL) to wiodąca firma doradcza świadcząca kompleksowe usługi na rynku nieruchomości. Misją JLL jest takie kształtowanie sektora nieruchomości, dzięki któremu świat zmienia się na lepsze. W służbie tej misji firma wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologie, pozwalające kreować najlepsze możliwości biznesowe, wyjątkowe przestrzenie oraz rozwiązania przynoszące długofalowe korzyści klientom, pracownikom oraz społecznościom, w których funkcjonuje. JLL jest spółką z listy Fortune 500 o rocznych przychodach 16,6 mld USD zatrudniającą na koniec marca 2021r. ponad 91 000 osób i obsługującą klientów w ponad 80 krajach. JLL jest marką i zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Jones Lang LaSalle Incorporated.