Ratusz zleca JLL analizę stołecznych ulic handlowych

Eksperci JLL przyjrzą się głównym ulicom handlowym w stolicy i zaproponują rozwiązania zwiększające atrakcyjność śródmiejskich lokalizacji zakupowych

21 maja 2018

Firma doradcza JLL i Warszawa nawiązują współpracę. Jej celem jest zbudowanie strategii rozwoju śródmiejskiego handlu, w tym wskazanie miejsc o największym potencjale do wykreowania nowych lokalizacji zakupowych oraz zwiększenie atrakcyjności tzw. high streets zarówno dla potencjalnych najemców, jak i klientów. JLL ma już podobne doświadczenie na tym polu – eksperci firmy zarządzają m.in. Regent Street w Londynie. 

„To działanie wpisuje się w szerszą strategię odnowy centrum Warszawy, które ma być miejscem przyjaznym, sprzyjającym różnorodnym stylom życia i sposobom spędzania wolnego czasu. Zmianom będą towarzyszyły inwestycje w poprawę jakości i estetyki przestrzeni publicznej, co spowoduje, że będzie bardziej przyjazna dla użytkowników centrum", mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy i dodaje – „Równocześnie działamy także po drugiej stronie Wisły. Właśnie rozpoczęły się konsultacje społeczne handlowych ulic Pragi."

W ramach partnerstwa eksperci JLL przeprowadzą trzy badania. Pierwsze z nich zaangażuje konsumentów, sprawdzając postrzeganie śródmiejskiego handlu oraz wskazanego przez JLL obszaru w Śródmieściu. Drugą grupą docelową będą sieci handlowe, czyli potencjalni najemcy, których JLL zapyta o pożądany kierunek zmian na ulicach oraz zidentyfikowanie barier ich rozwoju. Celem trzeciej analizy będzie policzenie liczby pieszych (tzw. footfallu) w badanym obszarze, a także obserwacja, w jaki sposób korzystają oni z danej przestrzeni, np. czy czują się w niej swobodnie. Za tym pójdą konkretne rekomendacje działań mające na celu zwiększenie atrakcyjności ulic handlowych.

„W Warszawie rynek handlowy został w znacznym stopniu zdominowany przez centra handlowe, gdzie ulokowały się najpopularniejsze markowe sklepy. Tymczasem w innych miastach Europy i świata lokalizacjami flagowych sklepów są zazwyczaj ulice handlowe, których oferta przyciąga mieszkańców i turystów i które stanowią wizytówkę swoich miast. Dlatego chcemy przyjrzeć się, które punkty na stołecznej mapie mają największy potencjał, aby stać się lokalizacjami zakupowymi z prawdziwego zdarzenia. Sprawdzimy również co można zrobić m.in. w zakresie polityki lokalowej czy zagospodarowania przestrzeni publicznych, aby warszawskie ulice handlowe przyciągnęły zarówno znane sieci, które chcą wyróżnić się obecnością poza galeriami handlowymi, jak i lokalnych najemców, którzy wspólnie zbudują unikalną warszawską ofertę zakupowego centrum miasta", komentuje Jan Jakub Zombirt, Dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL.

Przeanalizowanie preferencji zakupowych warszawiaków i potencjału poszczególnych obszarów na handlowej mapie stolicy pozwoli na ponowne wykreowanie ulic handlowych, które mogłyby być alternatywą dla centrów handlowych. Tak jest np. w Barcelonie, gdzie nieopodal świetnie prosperującego Corte Ingles na Placu Katalońskim znajduje się oblegana przez mieszkańców i turystów ulica Passeig de Gracia. W Wiedniu natomiast najbardziej znanym i prestiżowym rejonem zakupowym jest obszar rozciągający się między Kohlmarkt Strasse, pałacem Hofburg, Graben a Kärntner Strasse. 

„W ostatnich latach obserwowaliśmy odwrót niektórych marek z ulic handlowych, które w coraz większym stopniu stają się lokalizacjami gastronomicznymi. Aby przeciwdziałać kurczeniu się oferty handlowej potrzebna jest nowa, skoordynowana polityka miejska w tym zakresie i bardzo dobrze, że nadchodzi czas na konkretne działania ze strony miasta. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby po wyeliminowaniu kluczowych barier rozwoju, sieci handlowe, dla których na rynkach zagranicznych ulice handlowe to kluczowy kierunek rozwoju, zaczęły stosować podobną politykę także w stolicy Polski", dodaje Anna Wysocka, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych, JLL.