Informacja prasowa

Lądowanie żurawia w Monopolis

Kilka dni temu uroczyście uruchomiono 56 metrowy żuraw na budowie drugiego etapu kompleksu biurowo-usługowego Monopolis. 

21 lipca 2020

Tym samym rozpoczęła się realizacja jednej z dwóch wież na terenie tej prestiżowej, łódzkiej inwestycji. Nowobudowany, dwunastokondygnacyjny biurowiec o łącznej powierzchni 8.400 mkw. stanie od strony ulicy Wydawniczej. Generalnym wykonawcą jest firma KARMAR S.A., od ponad dekady będąca częścią francuskiego giganta budowlanego Bouygues Construction. Wyłącznym agentem odpowiadającym za proces komercjalizacji Monopolis jest agencja doradcza JLL.

Rewitalizacja Monopolis idzie pełną parą. Dopiero co uroczyście zainaugurowano kulinarną działalność restauracji, kawiarni i piekarni, a poziom wynajęcia powierzchni biurowej pierwszego etapu osiągnął 100%. Virako, deweloper kompleksu Monopolis, podjął więc decyzję o rozpoczęciu realizacji drugiego etapu inwestycji. W jego ramach powstaną dwa budynki - M3 o wysokości ponad 49 metrów (12 kondygnacji) i M4 (3 kondygnacje) o łącznej powierzchni najmu biur - 8650 mkw. i usług - 750 mkw. oraz garaż podziemny dla 100 samochodów. Elewacja siedmiu dolnych kondygnacji zostanie wykonana z kortenu, dzięki czemu fasada swoją naturalną patyną będzie nawiązywać do ponad stuletnich ceglanych budynków dawnego Monopolu Wódczanego. Górne kondygnacje to już przeszklona fasada, lekko cofnięta w stosunku do obrysu podstawy budynku. Obiekt zostanie idealnie wkomponowany w przestrzeń, łącząc nowoczesność z zabytkowym duchem miejsca.

„Wynajęcie powierzchni biurowej pierwszego etapu Monopolis zakończyło się pełnym sukcesem, dlatego też z przekonaniem zdecydowaliśmy się na kontynuowanie prac. Monopolis to projekt nieszablonowy, który znacząco wyróżnia się na tle innych inwestycji w Łodzi. Piękne, odrestaurowane przestrzenie i bogata oferta kulturalno-gastronomiczna to jedne z największych atutów tej inwestycji, dzięki którym najemcy biurowi zyskują komfortowe warunki do pracy”, mówi Krzysztof Witkowski, prezes Virako.

Kompleks Monopolis jest realizowany w centrum Łodzi. Projekt łączy w sobie funkcję biurową, usługową oraz kulturalną wraz z szeroką ofertą gastronomiczną. Jego głównym wyróżnikiem są budynki historyczne, w tym nowoczesny biurowiec klasy A, który powstał w gmachu głównym, dawnej rozlewni Monopolu Wódczanego
z 1902 roku. Liczy cztery piętra naziemne o powierzchni 7000 mkw. gdzie znajduje się powierzchnia biurowa, którą zajęły firmy Clariant, Digital New Agency oraz ABB. Natomiast w pięknych, odrestaurowanych piwnicach dostępnych z obniżonego o 4 metry poziomu gastropasażu, zlokalizowane zostały restauracje, kawiarnia i piekarnia. Z kolei w dawnych: magazynie spirytusu, laboratorium wódek smakowych, magazynie morsów, czy kotłowni zlokalizowane są dziś teatr Scena Monopolis, klub dla dzieci oraz restauracja Arteria. Łączna powierzchnia kompleksu to 29.900 mkw. W dwóch garażach podziemnych znajdzie się miejsce dla 258 samochodów i ponad 70 miejsc dla rowerów. Autorem projektu architektonicznego jest uznana polska pracownia Grupa5 Architekci.

„Z satysfakcją przyjęliśmy wiadomość o wyborze KARMAR S.A. na Generalnego Wykonawcę drugiego etapu kompleksu Monopolis. Jestem przekonana, że nasza wiedza i doświadczenie zaowocują powstaniem budynków, które idealnie wpiszą się w wyjątkowe otoczenie tej prestiżowej inwestycji. Jesteśmy przekonani, że nowobudowana wieża  jeszcze bardziej uatrakcyjni to unikatowe miejsce”, mówi Joanna Makowiecka – Gaca, prezes KARMAR S.A.

Popularność Monopolis rośnie. Projekt jest dobrze rozpoznawalny w Polsce, ale także na świecie. Doskonałym tego potwierdzeniem jest nominacja kompleksu w kategorii mixed-use do nagrody MIPIM Awards 2020, czyli prestiżowego, międzynarodowego konkursu branży nieruchomości na świecie. Już dziś Monopolis będąc jednym z czterech finalistów obok Szanghaju, Bangkoku i Montrealu stał się najlepszym kompleksem mixed-used w Europie.

„W Polsce niewiele jest projektów na miarę Monopolis. To inwestycja z bogatą historią, ciekawie zaaranżowana i bardzo dobrze odpowiadająca na coraz większe potrzeby mieszkańców Łodzi. Niezwykły charakter Monopolis sprawił, że projekt został już wybrany przez tak wymagające marki jak ABB i Clariant. Dalszy rozwój oferty biurowej kompleksu to potencjał na przyciągnięcie kolejnych uznanych najemców, którzy stworzą w Łodzi wysokiej jakości miejsca pracy”, ocenia Łukasz Dobrzański, dyrektor biura JLL w Łodzi.

Planowany termin zakończenia budowy drugiego etapu to III kwartał 2021. Na czas budowy dostęp do Monopolis możliwy będzie tylko od strony ulicy Kopcińskiego.


O JLL

JLL (NYSE: JLL) to wiodąca firma doradcza świadcząca kompleksowe usługi na rynku nieruchomości. Misją JLL jest zredefiniowanie sektora nieruchomości, stwarzanie najlepszych możliwości biznesowych i atrakcyjnych, komfortowych przestrzeni sprzyjających realizowaniu celów. W ten sposób firma przyczynia się do budowania lepszej przyszłości dla swoich klientów, pracowników oraz społeczności, w których działa. JLL jest spółką z listy Fortune 500 zatrudniającą ponad 94 000 osób i obsługującą klientów w ponad 80 krajach. JLL jest marką i zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Jones Lang LaSalle Incorporated. Więcej informacji znajduje się na stronie www.jll.com