Łódzka siedziba Clariant jeszcze większa

Firma zwiększyła o 1000 m2 wynajmowaną powierzchnię biurową w Monopolis – jednej z największych i najciekawszych rewitalizacji we współczesnej historii Łodzi.

23 listopada 2018

Clariant, wiodący szwajcarski koncern chemiczny, zdecydował się na powiększenie swojej siedziby w łódzkim Monopolis o dodatkowe 1 000 mkw. Tym samym powierzchnia biura firmy w zabytkowych przestrzeniach dawnego Monopolu Wódczanego urośnie do niemal 5 000 mkw. Clariant wprowadzi się do kompleksu już w połowie przyszłego roku.

W historycznych przestrzeniach Monopolis Clariant zlokalizuje centrum usług wspólnych. To tutaj będą prowadzone projekty biznesowe z obszaru zakupów, logistyki i finansów dla międzynarodowych klientów firmy. Będzie to jedyne tego typu centrum Clariant w Polsce i jedna z trzech tego typu jednostek firmy na świecie. W łódzkiej siedzibie już dzisiaj pracuje prawie 300 osób.

„Na skonsolidowanie naszych biur i przeniesienie ich do rewitalizowanych przestrzeni Monopolis zdecydowaliśmy się na początku roku. Jednakże bardzo dynamiczny rozwój firmy sprawił, że już teraz powierzchnia 4 000 mkw. okazuje się niewystarczająca. Bardzo się cieszę, że nasza firma zdecydowała się na biuro w pofabrycznej zabudowie i przyczyni się do aktywizacji tego historycznego miejsca" - mówi Paweł Pańczyk, prezes zarządu Clariant Services.

Pierwszy etap kompleksu Monopolis zostanie otwarty już latem przyszłego roku. Jako pierwsze zostaną oddane budynki zabytkowe, pofabryczne o łącznej powierzchni ponad 10 000 mkw. w tym znajdujący się w centralnej części inwestycji, trzypiętrowy gmach o powierzchni biurowej 7 200 mkw. To właśnie tutaj powstanie nowa siedziba firmy Clariant. Oprócz części biurowej pierwsza faza inwestycji obejmie również powierzchnię gastronomiczną i usługową, teatr oraz klub dla dzieci.

„Staramy się patrzeć na miejsce pracy oczami naszych klientów i kreować przestrzeń odpowiadającą na potrzeby nowoczesnych firm. W biurze spędzamy przecież większą część dnia. Monopolis proponuje elastyczne powierzchnie biurowe, ale też kreuje nową, wartościową tkankę miejską. Stawiamy na funkcje miastotwórcze z licznymi restauracjami, kawiarnią, ale również teatrem - otwartymi zarówno dla pracowników biur, jak i wszystkich mieszkańców miasta. Monopolis będzie tętniło życiem nie tylko podczas godzin pracy, ale o każdej porze dnia, przez cały tydzień" - komentuje Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako.

W procesie negocjacji inwestorowi kompleksu Monopolis – Virako – doradzali eksperci z JLL, natomiast najemcy – firmie Clariant – Cushman & Wakefield.

„Na rynku obserwujemy coraz większe zainteresowanie najemców oryginalnymi przestrzeniami biurowymi ulokowanymi w projektach wielofunkcyjnych. Decyzja firmy Clariant o otworzeniu nowej siedziby w budynku dawnej rozlewni to strzał w dziesiątkę i zachęta dla innych łódzkich inwestorów, aby iść podobną drogą. To jednocześnie potwierdzenie atrakcyjności lokalizacji biznesowych przy tzw. Centralnej Osi Łodzi, szczególnie na linii od Al. Kościuszki do tzw. skrzyżowania marszałków, czyli przecięciu ulic Piłsudskiego i Śmigłego Rydza" - mówi Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL.

„Firma Clariant konsekwentnie realizuje ambitną strategię rozwoju. A Monopolis, wyjątkowa inwestycja, z niesamowitą historią, jak widać spełnia oczekiwania najbardziej wymagających najemców, do których z pewnością można zaliczyć szwajcarski koncern. Dynamika Clariant świadczy o dużym potencjale łódzkiego rynku. Z niecierpliwością czekamy na informacje o kolejnych, równie imponujących inwestycjach", dodaje Zuzanna Krech, Starszy Negocjator w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.

Monopolis – w duchu miasta

Monopol Wódczany, trzeci co do wielkości zespół fabryczny, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, został zbudowany w 1902 r. i przez wiele lat stanowił ważny element rozwoju Łodzi. Dzięki poczynionym inwestycjom łódzki zakład był najnowocześniejszym w polskiej branży spirytusowej. Największy rozkwit i sukcesy nastąpiły pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku. Monopol od zawsze odgrywał wielką rolę w życiu miasta. Był nie tylko miejscem pracy, ale również centrum wydarzeń społecznych i kulturalnych. W maju 2017 r. firma Virako przedstawiła plany rewitalizacji dawnych zakładów Monopolu Wódczanego i utworzenia wielofunkcyjnego kompleksu, z rozwiniętą ofertą gastronomiczna, kulturalną i usługową.

Centralną częścią Monopolis jest zespół zabytkowych gmachów dawnego Monopolu Wódczanego 
z początku XX wieku. Piętra głównego budynku dawnej rozlewni zamienią się w wygodne biura, a na parterze powstaną restauracje, winiarnie, kawiarnie i rozmaite przestrzenie usługowe. W dawnym laboratorium wódek smakowych powstanie bistro, w magazynie spirytusu - teatr, a w morsowni – basen z siłownią. Będzie też przestrzeń dla najmłodszych. W kompleksie otwarte zostaną przedszkole i świetlica środowiskowa dla dzieci. Ważną częścią Monopolis stanie się muzeum poświęcone historii dawnego Polmosu i technologii wytwarzania wódki. Swoim najemcom Monopolis zaoferuje w sumie ponad 29 000 mkw. powierzchni, w tym 24 000 mkw. nowoczesnych biur w trzech budynkach i ponad 5 000 mkw. przestrzeni usługowej.

Projekt Monopolis opracowany został przez uznaną polską pracownię Grupę5 Architekci we współpracy z łódzkim biurem Jerzego Lutomskiego. Generalny wykonawca pierwszego etapu inwestycji – Budimex – rozpoczął prace budowlane w lutym tego roku. Realizacja wszystkich trzech etapów ma potrwać do 2020 r. JLL, reprezentujący Virako w transakcji z Clariantem, jest też wyłącznym agentem odpowiedzialnym za komercjalizację całego kompleksu.