Monopolis magazynuje kulturę

Firma Lim8, która od ponad 12 lat zajmuje się produkcją eventów oraz wydarzeń kulturalnych, została operatorem teatru w kompleksie Monopolis w Łodzi

24 października 2018

Magazyn spirytusu w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego już wkrótce zmieni się nie do poznania. To właśnie tutaj powstanie teatr otwarty dla mieszkańców Łodzi o zróżnicowanej ofercie, dedykowanej ich potrzebom. W unikalnej, pofabrycznej przestrzeni o wysokości ponad 15 metrów, powstanie wielofunkcyjna sala z widownią na 240 miejsc, do której prowadzić będzie dwupoziomowe lobby.

„Już w początkowej fazie tworzenia koncepcji Monopolis zakładaliśmy, że w miejscu z bogatą historią budujemy, nową atrakcyjną przestrzeń do pracy i do spędzaniu wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, obfitującą w rozmaite aktywności. Od dawna wiadomo, że nic tak nie jednoczy i nie wywołuje dobrych emocji, jak dobrze przygotowane wydarzenia kulturalne takie jak teatr, kameralny koncert, ale także street art, czy wystawa fotografii. A mamy w tym niemałe już doświadczenie. Organizowane przez nas w ostatnim czasie plenerowe spektakle teatralne „Letnia Scena Monopolis” cieszyły się dużą popularnością wśród łodzian. Na widowni każdego przedstawienia zasiadało blisko tysiąc gości. Zainteresowanie tym wydarzeniem tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że projektując w Monopolis teatr, postąpiliśmy słusznie.” – komentuje Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako.

Zaplecze i garderoby teatru znajdować się będą w stworzonych przy użyciu najnowszych technologii przestrzeniach bezpośrednio pod budynkiem. Wszystko z zachowaniem należytego szacunku dla historii. Industrialna przestrzeń w dawnym magazynie spirytusu będzie w pełni wielofunkcyjna dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii. Składane trybuny i scena dodadzą przedsięwzięciu elastyczności. Aranżacja będzie zmieniać się w idealne miejsce na koncerty, premiery filmowe czy pokazy mody, wszystko w zależności od potrzeb. 

„Projekt technologii nowej powierzchni na każdym etapie konsultowany był z najstarszą polską firmą, zajmującą się kompleksowymi realizacjami inwestycji w dziedzinie kultury, począwszy od teatrów, poprzez filharmonie, aż po stacje telewizyjne. Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR od niemal pół wieku należy do czołowych firm specjalizujących się w zagadnieniach technologii scenicznej.  Wspomniana przestrzeń w Monopolis została stworzona tak, aby jak najpełniej służyć łodzianom nie tylko jako teatr, ale jako szerzej pojęte miejsce spotkań z kulturą, sztuką czy rozrywką. Wybranie na jej operatora firmy Lim8 uważam za bardzo dobre posunięcie” – dodaje Krzysztof Witkowski.

Firma Lim8 od kilkunastu lat działa na terenie całego kraju, dostarczając specjalistyczny sprzęt i wiedzę techniczną połączoną z bogatym doświadczeniem zespołu. W swoim portfolio ma organizację zarówno skomplikowanych logistycznie przedsięwzięć, skierowanych do szerokiego grona odbiorców jak i kameralnych spotkań w niebanalnych przestrzeniach czy rozmaitych eventów firmowych. Warto także wspomnieć, że to właśnie Lim8 było organizatorem paryskich wydarzeń towarzyszących promocji polskiej kandydatury do EXPO 2022.

„Do Monopolis przekonała mnie niezwykła architektura obiektu i pomysł Virako na cały kompleks, który będzie nowym atrakcyjnym miejscem na kulturalnej i kulinarnej mapie Łodzi. Połączenie zabytkowych wnętrz magazynu spirytusu z możliwością wystawienia zewnętrznej sceny bezpośrednio przy pasażu restauracyjnym daje ogromne możliwości organizacji różnego rodzaju wydarzeń. Obecnie nie ma takiego drugiego miejsca w Łodzi. Jesteśmy pewni, że to będzie wyjątkowa przestrzeń pełna dobrej energii” - mówi Artur Schutter, prezes Lim8

Firma uznawana jest za lidera na łódzkim rynku, jeśli chodzi o jakość usług, poziom organizacji pracy i kreację. Wielu jej pracowników wywodzi się ze środowiska teatralnego, a właśnie znajomość specyfiki pracy w tej branży jest niewątpliwym atutem. Lim8 ma grono zaufanych klientów, z którymi pracuje już od wielu lat, ale swoim profesjonalizmem zyskuje sobie nieustannie przychylność nowych kontrahentów. Zapotrzebowanie na przestrzeń, która oferuje wiele możliwości w doskonałej lokalizacji, jest wśród nich obecne właściwie od zawsze. „Szukaliśmy pomysłu na tę salę, która byłaby spójna z ideą Monopolis, przy zachowaniu swoistej symbiozy usług. Część teatralna powinna być zrównoważona różnego typu eventami, konferencjami czy koncertami. Niewątpliwie ten projekt to dla nas rodzaj wyzwania, ale z optymizmem patrzymy na budzący się rynek wydarzeń w Łodzi i rosnące oczekiwania potencjalnych odbiorców. Na pewno łodzianom nie można odmówić zamiłowania do kultury i my to zamiłowanie w pełni podzielamy” – dodaje Artur Schutter.

Monopolis – w duchu miasta 

Monopol Wódczany, trzeci co do wielkości zespół fabryczny, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, został zbudowany w 1902r. i przez wiele lat stanowił ważny element rozwoju Łodzi. Dzięki poczynionym inwestycjom łódzki zakład był najnowocześniejszym w polskiej branży spirytusowej. Największy rozkwit i sukcesy nastąpiły pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku. Monopol od zawsze odgrywał wielką rolę w życiu miasta. Był nie tylko miejscem pracy, ale również centrum wydarzeń społecznych i kulturalnych. W maju 2017r. firma Virako przedstawiła plany rewitalizacji dawnych zakładów Monopolu Wódczanego i utworzenia wielofunkcyjnego kompleksu, z rozwiniętą ofertą gastronomiczna, kulturalną i usługową.

Centralną częścią Monopolis jest zespół zabytkowych gmachów dawnego Monopolu Wódczanego z początku XX. wieku, w których przez 115 lat produkowano i rozlewano wódkę. Piętra głównego budynku dawnej rozlewni zamienią się w wygodne biura, a na parterze powstaną restauracje, winiarnie, kawiarnie i rozmaite przestrzenie usługowe. 

W dawnym laboratorium wódek smakowych powstanie bistro, w magazynie spirytusu - teatr, a w morsowni – basen z siłownią. Będzie też przestrzeń dla najmłodszych. W kompleksie otwarte zostaną przedszkole i świetlica środowiskowa dla dzieci. Ważną częścią Monopolis stanie się muzeum poświęcone historii dawnego Polmosu i technologii wytwarzania wódki. 

Swoim najemcom Monopolis zaoferuje w sumie 23 400 mkw. nowoczesnych biur w trzech budynkach i ponad 5 000 mkw. przestrzeni usługowej. 

Firma JLL pełni funkcję wyłącznego agenta ds. komercjalizacji kompleksu Monopolis.