Informacja prasowa

Rośnie portfel inwestycji mieszkaniowych Aurec Capital w Polsce

Aurec Capital rozszerza portfolio w segmencie PRS. Za ponad 100 milionów zł nabył od Matexi Polska projekt mieszkaniowy „Pulawska 186”.  JLL doradzał inwestorowi przy zakupie nieruchomości.

09 kwietnia 2020

Międzynarodowy inwestor Aurec Capital rozszerza swoje portfolio na rynku mieszkaniowym w Polsce. Przedmiotem transakcji o wartości ponad 100 milionów złotych, zrealizowanej pomiędzy działającą w Polsce spółką Aurec Capital Poland a Matexi Polska, jest inwestycja „Puławska 186”, w której powstanie ponad 200 mieszkań przeznaczonych na wynajem. Eksperci JLL doradzali inwestorowi przy zakupie nieruchomości.

Zlokalizowana na warszawskim Mokotowie inwestycja przy ul. Puławskiej 186 jest kolejną nieruchomością, która zasili budowany pod marką LivUp portfel mieszkań na wynajem. Inwestor jest właśnie w trakcie finalizacji prac przy projekcie Jagiellońska 36, a blisko 90 lokali znajdujących się na warszawskiej Pradze Północ trafi na rynek najmu już jesienią br.

„Nasza strategia zakłada wybór lokalizacji, które będą atrakcyjne pod względem komunikacyjnym i zapewnią łatwy dostęp do głównych centrów biznesowych miasta. Staramy się również, by budynki, w które inwestujemy były osadzone w istniejącej i dobrze funkcjonującej lokalnej tkance miejskiej, którą poprzez naszą działalność chcemy współtworzyć. Wierzymy w potencjał rozwoju tego sektora w Polsce. Naszym celem jest zbudowanie portfela kilku tysięcy mieszkań w największych polskich miastach, a ta transakcja jest kolejnym krokiem na drodze realizacji tego celu. Umacnia także naszą pozycję jako wiodącego operatora na warszawskim rynku PRS.” – mówi Roee Shamir, Managing Director Aurec Capital Poland.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych transakcji tego typu, również „Puławska 186” została zakupiona w modelu forward funding, co oznacza, że nabywca nieruchomości jest jednocześnie stroną finansującą proces inwestycyjny. Całość przedsięwzięcia od strony deweloperskiej aż do jego zakończenia na przełomie lat 2021/22 prowadzona będzie natomiast przez Matexi Polska. Spółka ma już zresztą doświadczenie w tego typu współpracy, zdobyte przy realizacji na rzecz Catella RE inwestycji Pereca 11 na warszawskiej Woli – pierwszego budynku przeznaczonego na rynek najmu instytucjonalnego zakupionego przez zagraniczny fundusz.

„Międzynarodowi inwestorzy muszą działać w modelu build-to rent, bo brakuje gotowych portfeli o odpowiedniej skali, które mogłyby stać się przedmiotem transakcji. Potrzebują jednak znajomości specyfiki lokalnego rynku, którą może zapewnić współpraca z rodzimym partnerem. Dysponują przy tym solidnym zapleczem kapitałowym, które zapewnia lokalnemu partnerowi zabezpieczenie działalności operacyjnej. Ścieżki takiej współpracy mogą być dwie.

Może się to odbywać za pośrednictwem lokalnie zbudowanej, pozostającej w rękach inwestora platformy, obsługującej wszystkie etapy inwestycyjne, lub poprzez współpracę z firmami deweloperskimi na etapie realizacji projektów oraz operatorami obsługującymi proces ich komercjalizacji. Pierwsze zrealizowane w tym modelu inwestycje pokazują, że dla obu stron współpraca taka może być bardzo korzystna.” wyjaśnia Maximilian Mendel, Dyrektor Działu Inwestycji Mieszkaniowych JLL, który kierował zespołem prowadzącym transakcję od strony komercyjnej.

Od strony prawnej w transakcji udział brały kancelarie: Baker & McKenzie działając na rzecz sprzedającego oraz Dentons Europe Dąbrowski i Wspólnicy po stronie kupującego.


O JLL

JLL (NYSE: JLL) to wiodąca firma doradcza świadcząca kompleksowe usługi na rynku nieruchomości. Misją JLL jest zredefiniowanie sektora nieruchomości, stwarzanie najlepszych możliwości biznesowych i atrakcyjnych, komfortowych przestrzeni sprzyjających realizowaniu celów. W ten sposób firma przyczynia się do budowania lepszej przyszłości dla swoich klientów, pracowników oraz społeczności, w których działa. JLL jest spółką z listy Fortune 500 zatrudniającą ponad 93 000 osób i obsługującą klientów w ponad 80 krajach. JLL jest marką i zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Jones Lang LaSalle Incorporated. Więcej informacji znajduje się na stronie www.jll.com