Rynek magazynowy – nadal na fali

Za nami najlepsze otwarcie roku w historii polskiego rynku magazynowego – popyt sięgnął poziomu 1,1 miliona mkw. Powstaje aż 1,8 mln mkw. powierzchni.

24 maja 2018

Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce na koniec I kwartału 2018 r.

„Rynek magazynowy w Polsce, po znakomitych wynikach obserwowanych w ubiegłym roku, wciąż utrzymuje wysokie tempo rozwoju. Rosnąca aktywność najemców pozwoliła wygenerować popyt na rekordowym poziomie 1,1 miliona mkw. To najlepsze otwarcie roku w historii polskiego rynku, które daje wiele powodów, aby z optymizmem patrzeć na nadchodzące miesiące”, wylicza Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL.

Ponownie najchętniej wybieraną lokalizacją magazynową był Polska Centralna, gdzie podpisano umowy na ponad 205 000 mkw. 

Z kolei popyt netto sięgnął 897 000 mkw. (z czego aż 75% przypadło na kontrakty zawarte przez sektor logistyków i sieci handlowe). 

Podaż

Całkowita nowa powierzchnia magazynowa ukończona w Polsce w I kwartale 2018 r. wyniosła 268 000 mkw. Najwięcej – 176 000 mkw. – ukończono w Polsce Centralnej, w rezultacie czego region ten wyprzedził Poznań i pod względem wielkości istniejących zasobów powierzchni magazynowej zajmuje obecnie trzecie miejsce w Polsce (po Warszawie i Górnym Ślasku). 

„Na koniec I kwartału tego roku w budowie pozostawało aż 1,8 mln mkw., z czego najwięcej w okolicach Warszawy, na Górnym Śląsku i w Polsce Centralnej, Poznaniu oraz we Wrocławiu. Ponadto, oczekiwany dalszy rozwój infrastruktury drogowej poza głównymi regionami nie umknął uwadze deweloperów, którzy ruszyli z budową aż 500 000 mkw. powierzchni magazynowej na rynkach rozwijających się”, informuje Jan Jakub Zombirt, Dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL. 

Pustostany i czynsze

Wysoki popyt wraz ze stosunkowo niską aktywnością budowlaną, poskutkowały spadkiem wskaźnika pustostanów, który na koniec I kwartału wynosił zaledwie 5,6% - i uległ obniżeniu na prawie wszystkich rynkach. Najwyższe poziomy pustostanów odnotowano w Warszawie Miasto (10,7%) i Krakowie (12,6%), a najniższe w Polsce Centralnej (2,8%) i w większości rynków rozwijających się.  

W I kwartale 2018 r. na rynku magazynowym w Polsce nie odnotowano znaczących zmian w wysokości czynszów. Najwyższe stawki oferowane są w Warszawie Miasto i Krakowie, gdzie czynsze bazowe wahają się odpowiednio pomiędzy 4,1-5,1 euro oraz 3,8-4,5 euro/ mkw./ miesiąc. Najbardziej atrakcyjne stawki za wynajem powierzchni w magazynie typu Big Box zauważyć można w Polsce Centralnej (2,6-3,2 euro / mkw. / miesiąc), na Górnym Śląsku (2,8- 3,6 euro/ mkw./miesiąc) i w Poznaniu (2,8-3,5 euro/ mkw./ miesiąc). 

Rynek inwestycyjny

„Wartość transakcji inwestycyjnych w polskim sektorze magazynowym na koniec I kwartału wyniosła ok. 100 mln euro w ramach trzech umów kupna/sprzedaży. Prologis sprzedał część swojego portfela europejskiego - - w tym jeden projekt w Sochaczewie - na rzecz ARES, Segro kupiło park typu SBU (Small Business Unit) Ideal Idea IV w Warszawie od Ideal Idea Formad, a Hillwood przejął Good Point Puławska II od Real Management. Stopy kapitalizacji dla obiektów magazynowych typu prime wynoszą 6,5%, a dla najlepszych, długoterminowo wynajętych projektów zdecydowanie poniżej 6%”, podsumowuje Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL.