Warszawski rynek biurowy w doskonałej kondycji

Poziom pustostanów na rynku biurowym w stolicy spada, a wyraźnie rośnie presja na wyższe stawki czynszowe. JLL podsumowuje I półrocze 2018 r.

24 lipca 2018

Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na warszawskim rynku biurowym po pierwszej połowie 2018 r. 

Popyt na centrum

„Warszawa jest jednym z najaktywniejszych rynków pod względem rozwoju nowoczesnej powierzchni biurowej w Europie. Popyt jest wyraźnie napędzany przez konsekwentny napływ nowych międzynarodowych firm i ekspansje już obecnych, a także transfer najemców ze starszych do nowoczesnych budynków biurowych, zlokalizowanych głównie w centrum. W pierwszej połowie roku popyt na biura w stolicy wyniósł 424 700 mkw.", wyjaśnia Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Najwięcej biur wynajęto w Centrum (113 000 mkw.), które jest najchętniej wybierane przez firmy dopiero wchodzące na rynek. Wraz z Centralnym Obszarem Biznesu (90 700 mkw.) i Mokotowem (92 600 mkw.) te trzy strefy odpowiadały za 70% całkowitego popytu na biura w Warszawie. Do najważniejszych kontraktów zawartych w I połowie roku należały: nowa umowa podpisana przez Komisję Nadzoru Finansowego na 14 800 mkw. w biurowcu Piękna 2.0, przednajem Cambridge Innovation Center (CIC) na 13 500 mkw. w Varso II oraz odnowienie umowy przez PPL LOT w swojej siedzibie na 11 800 mkw.

Coworkingi podbijają Warszawę

Świetna kondycja stołecznego rynku biurowego wynika częściowo z dużego zróżnicowania najemców. Szczególnie aktywne są firmy z sektora usług biznesowych, doradztwa, bankowości, ale też operatorzy coworkingowi. Ci ostatni odpowiadali za 21,5% popytu w tzw. szerokim centrum w pierwszej połowie roku. 

„Rosnąca popularność konceptów coworkingowych wynika ze zmieniającego się stylu pracy Millenialsów, ale też z rosnącej konkurencji o talenty na rynku pracy. Pracodawcy szukają nowych sposobów na przyciągnięcie i zatrzymanie specjalistów, oferując im m.in. nowoczesne, znakomicie wyposażone również pod względem technologicznym, przestrzenie coworkingowe. Tym samym Warszawa odzwierciedla globalny trend – operatorzy coworkingowi stają się coraz ważniejszym źródłem popytu na wynajem powierzchni biurowej", wyjaśnia Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL.

Podaż w budowie

„Dziś w stolicy w budowie znajduje się 700 000 mkw., które planowo zostaną oddane do użytku do 2020 r. Deweloperzy najbardziej aktywni są w tzw. szerokim centrum. Warszawa jest wyjątkowo chłonnym rynkiem, dlatego nowe projekty nie zachwieją równowagi między podażą i popytem", dodaje Mateusz Polkowski.

W pierwszej połowie tego roku oddano do użytku 173 700 mkw. biur w 15 budynkach, a kolejne 57 000 mkw. zostanie przekazanych w ręce najemców do końca roku. Wśród największych nowych projektów znalazły się: Proximo II (20 000 mkw.), Equator IV (19 100 mkw.) i Koneser H&O&P (17 300 mkw.). W ciągu najbliższych 2 lat do użytku zostanie oddanych też kilka dużych projektów biurowych, m.in. Varso (ponad 100 000 mkw.), Warsaw Hub (ok. 80 000 mkw.) czy Mennica Legacy Tower (60 000 mkw.). 

Pustostany i czynsze

„Warto zauważyć, że na koniec pierwszej połowy roku w strefach centralnych odnotowano najniższy wakat nowoczesnej powierzchni biurowej od 6 lat - 7,9%. Niska podaż dostępnych biur w połączeniu z rosnącymi kosztami budowy i pracy sprawiają, że rynek odczuwa wyraźną presję na wzrost czynszów w centrum Warszawy. To zjawisko charakterystyczne dla wielu biznesowych lokalizacji w Europie. Spodziewamy się jednak, że w latach 2019-2020 stawki w Warszawie powinny się ustabilizować", dodaje Tomasz Czuba.

Wskaźnik pustostanów na koniec czerwca 2018 r. wyniósł w Warszawie 11,1% (o 2.8 p.p. mniej rok do roku). Poziom pustostanów poza centrum również się obniżył i wyniósł 13,1%. W I połowie 2018 roku najwyższe czynsze transakcyjne pozostały na zbliżonym poziomie, z wyjątkiem Zachodniego Centrum, gdzie odnotowano wzrost stawek. W centrum Warszawy stawki najmu wynoszą obecnie 17,0 - 23,0 euro / mkw. / miesiąc, a poza nim od 11,0 do 15,0 euro / mkw. / miesiąc.