Wrocław
We Wrocławiu z powodzeniem rozwijają się firmy oferujące zaawansowane usługi oparte na wiedzy, centra R&D czy kreatywne małe przedsiębiorstwa włączając miasto w międzynarodowy obieg gospodarczy.
We Wrocławiu mieszka 822 500 osób, co plasuje go na czwartym miejscu wśród największych miast w Polsce. Ponadto Wrocław z ponad dwudziestoma uniwersytetami i szkołami wyższymi oraz 111 000 studentów jest również jednym z trzech największych ośrodków akademickich w kraju.
- We Wrocławiu działa również szereg ośrodków badawczo-rozwojowych, co dodatkowo podkreśla jakość lokalnego rynku pracy i złożoność procesów, które są realizowane przez firmy działające w mieście. Co więcej, we Wrocławiu nie inwestują tylko światowi giganci, ale także wrocławskie firmy z ambicjami wejścia na międzynarodowe rynki.
- Wrocław staje się również czołowym kierunkiem dla branży gier komputerowych w Polsce, co potwierdza portfolio rozpoznawalnych na całym świecie firm, które tu działają, wśród których warto wymienić CD Projekt, Techland i Ten Square Games, a także nowe podmioty, jak Pixelant Games.
- Miasto jest trzecim co do wielkości rynkiem biurowym w Polsce (po Warszawie i Krakowie), oferującym prawie 1,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Zarówno rok 2018, jak i 2019 były niezwykle intensywne pod względem nowej podaży dostarczonej na rynek, co z kolei będzie skutkowało ograniczoną aktywnością deweloperów w latach 2020 i 2021.
- Aktywność najemców we Wrocławiu zaowocowała powstaniem nowych lokalizacji biurowych w mieście, czego przykładem są okolice Dworca Głównego, gdzie nowe inwestycje komercyjne stworzyły lokalizację odpowiadającą warszawskiemu Centralnemu Obszarowi Biznesu. Nowe huby biurowe obejmują również obszar pl. Jana Pawła II. Inną prężnie rozwijającą się lokalizacją jest zachodnia część Wrocławia, która w ostatnim czasie odnotowała gwałtowny wzrost podaży i pozostaje jednym z ulubionych przez najemców miejsc.
- Pod względem wielkości sprzedaży na pierwotnym rynku mieszkaniowym Wrocław jest trzecim miastem w Polsce. Kluczowe znaczenie dla rozwoju rynku w ciągu ostatnich sześciu lat miała proaktywna polityka władz miasta oraz dobry klimat do współpracy lokalnych deweloperów z organami administracji.
- Rekordową sprzedaż odnotowano w 2017 roku, kiedy to sprzedano blisko 12 200 nowych mieszkań. Osiągnięcie tego rezultatu było możliwe dzięki dynamicznemu rozwojowi nowej oferty. Wyniki sprzedaży za rok 2019 były nadal bardzo dobre i wyniosły 10 700 nowych mieszkań.
- Wrocław będąc trzecim co do wielkości ośrodkiem akademickim w Polsce (po Warszawie i Krakowie) jest też jedną z preferowanych lokalizacji dla deweloperów, operatorów i inwestorów aktywnych w segmencie akademików (PBSA).