Raport

Najem mieszkań w Polsce. Właściciele indywidualni – umowy i najemcy.

W latach 2017-2018 ok. 40% mieszkań na rynku pierwotnym kupowanych było z myślą o ich wynajęciu. Jak wygląda zasób mieszkań na wynajem? Kim są najemcy?

08 stycznia 2019

Ponad 70% wszystkich lokali znajdujących się w zasobach właścicieli mieszkań do wynajęcia to kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Powierzchnia ponad 50% wynajmowanych mieszkań nie przekracza 40 m2. Nic zatem dziwnego, że najczęstszymi najemcami na rynku najmu są single i bezdzietne pary.

Rynek mieszkań na wynajem w Polsce jest znacznie bardziej aktywny niż wskazują na to oficjalne statystyki. Wynikać to może z jego dużego rozproszenia, małej instytucjonalizacji i funkcjonowania wielu właścicieli w tak zwanej „szarej strefie”. Aby poznać jego specyfikę eksperci zespołu mieszkaniowego (dawniej REAS) wraz ze Stowarzyszeniem Właścicieli Nieruchomości na Wynajem „Mieszkanicznik” przeprowadzili unikalne w skali kraju badanie wśród właścicieli mieszkań do wynajęcia. Przedmiotowe opracowanie jest wynikiem jego drugiej tury, w której szczególnej analizie poddane zostały typy zawieranych umów oraz profil najemców.

Zachęcamy również do zapoznania się z raportem „Najem mieszkań w Polsce. Właściciele indywidualni i ich zasoby.” zawierającym wyniki pierwszej tury badania. Przedmiotem analizy była przede wszystkim struktura zasobu oraz profil właścicieli mieszkań na wynajem.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.