Historie Klientów

Biuro na najwyższym poziomie

CMS, jedna z wiodących kancelarii prawnych w Polsce i na świecie, podjęła próbę zdefiniowania na nowo środowiska pracy, stworzonego tak, aby było zgodne z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju jak i z potrzebami pracowników

Lokalizacja

Centrum Warszawy

Powierzchnia

7 000 mkw.

Rozwiązanie

One JLL

Kompleksowe podejście 

CMS, jedna z wiodących kancelarii prawnych w Polsce i na świecie, zdecydowała się na zdefiniowanie nowoczesnego i zrównoważonego środowiska pracy, które spełnia zarówno najwyższe standardy jak i potrzeby pracowników. Wspierana przez JLL, firma wybrała prestiżową lokalizację w Varso Tower, centrum biznesowej dzielnicy Warszawy, która idealnie odzwierciedla nowoczesny wizerunek CMS oraz zapewnia najwyższy komfort pracy.

Zintegrowane usługi doradcze JLL odegrały kluczową rolę w całym procesie. W ich zakres weszło znalezienie lokalizacji i reprezentacja klienta w transakcji najmu, doradztwo w zakresie stworzenia nowego środowiska pracy i jego technicznego aspektu, jak również wsparcie w przeprowadzeniu pracowników przez zmianę związaną z projektem. Za wykonaniem projektu budowlanego stoi Tétris – spółka grupy JLL, odpowiedzialna za projektowanie i aranżację wnętrz nieruchomości komercyjnych.

W wyniku tej ścisłej współpracy na powierzchni ponad 7 000 mkw. powstało biuro nowej generacji - w zakresie funkcjonalności i wystroju na poziomie niespotykanym dotąd w przestrzeniach biurowych w Polsce. Nowa, większa przestrzeń została wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, kreując efektywne i komfortowe miejsce pracy.

- W trakcie wyboru lokalizacji nowego biura CMS istotne było znalezienie miejsca, które stanie się fundamentem do stworzenia zupełnie nowego środowiska pracy spełniającego szereg wymagań jak i zapewniającego najwyższą satysfakcje pracowników. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy uczestniczyć w tak oryginalnym projekcie. Spośród analizowanych przez nas obiektów, Varso Tower zapewniał najwięcej możliwości stworzenia przestrzeni wspierającej rozwój kultury organizacyjnej zgodnej z wizją CMS, gdzie budowanie relacji odgrywa kluczową rolę. - skomentowała Ida Stankiewicz, Dyrektorka w Dziale Reprezentacji Najemcy JLL.

Unikalność projektu

Biuro CMS mieści się na pięciu poziomach budynku Varso Tower, od 39 do 43 piętra. Przestrzeń biurowa została zaprojektowana tak, aby wspierać kulturę organizacyjną kancelarii. W odpowiedzi na to, Dział Doradztwa Technicznego JLL we współpracy z inżynierami dewelopera, wykonał kluczową dla funkcjonalności biura, specjalną klatkę schodową łączącą wszystkie piętra. Charakterystycznym elementem biura jest położony na wysokości 177 metrów, taras widokowy o powierzchni ponad 450 mkw. Odpowiedzialny za jego włączenie w plan biura był Dział Reprezentacji Najemcy, który uwzględnił to podczas negocjacji warunków komercyjnych umowy. Dział Doradztwa Technicznego ESG and Sustainability pełnił natomiast bardzo ważną rolę w zakresie wsparcia w procesie certyfikacji powierzchni certyfikatami WELL i BREEAM, które podkreślają zaangażowanie kancelarii w kwestie innowacyjnego podejścia i zadbania o dobro pracowników na najwyższym poziomie.

Koncepcja „cultureplace”

Zespół Workplace Strategy był odpowiedzialny za analizę miejsca pracy i proces zarządzania zmianą. Ich zaangażowanie przyczyniło się do wzmocnienia budowania kultury kancelarii w ramach koncepcji „cultureplace”, w myśl której powstały liczne przestrzenie dedykowane budowaniu relacji, pracy wspólnej i spotkaniom. Projekt ten stał się jedynym w swoim rodzaju, nowatorskim podejściem do przestrzeni biurowej.

- Jesteśmy niezwykle dumni, że mogliśmy wziąć udział w tym bezprecedensowym projekcie. Dzięki dogłębnej analizie kultury i organizacji kancelarii wraz z CMS stworzyliśmy wyjątkowe „cultureplace”.  Oznacza to nie tylko stworzenie nowego biura, ale także rewolucyjne podejście do środowiska pracy, które kładzie nacisk na potrzeby i aspiracje pracowników. Nasza współpraca pokazuje jak istotną rolę odgrywa wyjście poza schematy oraz bliska współpraca – nas doradców z naszymi partnerami – w procesie kształtowania środowiska pracy. Kancelaria CMS bezkompromisowo wyszła naprzeciw potrzebom swoich pracowników, i na pewno będzie to wzorem dla wielu firm, które dziś zastanawiają się nad strategią wspierania swoich pracowników. – skomentował Jakub Zieliński, Head of Workplace Strategy JLL.

To holistyczne podejście zapewniło, że nowe biuro CMS nie tylko spełnia aktualne potrzeby, ale także przewiduje przyszłe wymagania.

Na kolejnym etapie pracy firma Tétris została generalnym wykonawcą projektu oferując usługi na najwyższym poziomie. Eksperci Tétris zadbali nie tylko o walory estetyczne, ale również detale, które nie są widoczne gołym okiem, a znacząco wpływają na komfort pracy, np. zapewnienie wysokiego poziomu akustyki w pomieszczeniach, zintegrowany system automatyki oświetlenia, wentylacji i klimatyzacji, czy czujniki badające jakość nawiewanego powietrza. 

Troska o środowisko

- W projekcie CMS zrównoważony rozwój i dbanie o zdrowe środowisko pracy były jednymi z kluczowych elementów. Na etapie fit-outu istotny był dobór materiałów budowlanych i elementów wykończenia o niskim śladzie węglowym. Posługujemy się Kodeksem Zrównoważonego Rozwoju i korzystamy z oprogramowania, które pomaga na każdym etapie projektowania i budowy osiągnąć jak najniższy poziom emisji dwutlenku węgla – mówi Magdalena Muczyńska, Dyrektorka w Tétris.

Takie podejście do projektu przyniosło rezultaty - we wrześniu 2023 roku biuro kancelarii jako trzecia aranżacja biurowa w Polsce, uzyskała certyfikat BREEAM na poziomie Excellent potwierdzający istotę zrównoważonego rozwoju w tej inwestycji. Przestrzeń została również certyfikowana pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych na świecie Ratingów WELL Equity wyróżniających wnętrza sprzyjające zróżnicowanym potrzebom swoich użytkowników.

Inspirujący wzorzec

Zredefiniowanie pojęcia środowiska pracy przez CMS, tak aby idealnie odpowiadało potrzebom i aspiracjom zarówno organizacji jak i pracowników zaowocowało stworzeniem najwyższej klasy miejsca pracy w samym sercu miasta. Projektowanie i urządzenie biura w prestiżowym wieżowcu stanowiło prawdziwe wyzwanie, ale dzięki zaangażowaniu JLL oraz Tétris, udało się stworzyć biuro nowej generacji, które przewyższa wszelkie oczekiwania pod względem funkcjonalności i estetyki. Ta inicjatywa stanowi inspirujący wzorzec dla firm, które dążą do dostosowania swojego miejsca pracy do rosnących potrzeb pracowników. JLL zapewniło kompleksowe doradztwo na każdym etapie projektu, natomiast Tétris jako generalny wykonawca zadbał o każdy detal oraz stworzył przestrzeń pełną komfortu. Ten projekt doskonale odzwierciedla wyjątkowe biuro w duchu poszanowania potrzeb pracownika oraz organizacji pracy zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Przeniesienie biura do tej niesamowitej przestrzeni była prawdziwym kamieniem milowym dla CMS, a JLL jest dumne z udziału w tym innowacyjnym i przełomowym projekcie.

Kancelaria CMS przeprowadziła się do nowej przestrzeni na przełomie 2022 i 2023 roku.

JLL. SEE A BRIGHTER WAYSM