Domy Ronalda McDonalda, a sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce
Rodziny dzieci przebywających w szpitalach mierzą się z problemem noclegowym podczas długofalowego leczenia. Barierę stanowią koszty, ale przede wszystkich brak dostępnych miejsc noclegowych w dogodnej odległości od szpitala
- Aleksandra Gawrońska
- Paweł Sztejter
Brak miejsc noclegowych dla rodzin hospitalizowanych dzieci jest poważnym problemem w polskich szpitalach. Raport dotyczy sytuacji na rynku mieszkaniowym i hotelowym w Polsce i przedstawia dane na podstawie analizy promieni odległości od największych szpitali pediatrycznych w 6 największych polskich miastach. Wyniki pokazują, że w pobliżu tych szpitali dostępnych jest tylko kilka mieszkań na wynajem długoterminowy, a w przypadku szpitali na obrzeżach miast liczba ta spada do zera lub kilku. Rodzice dzieci potrzebujących długotrwałej hospitalizacji napotykają więc trudności nie tylko z wysokimi kosztami, ale przede wszystkim z brakiem dostępnych miejsc noclegowych w dogodnej odległości od szpitali. Raport JLL i Fundacji Donalda McDonalda zwraca uwagę na konieczność wsparcia ze strony instytucji publicznych, organizacji non-profit i społeczności lokalnej, a także na potrzebę większej świadomości społecznej w sprawie trudności, z jakimi borykają się rodzice hospitalizowanych dzieci.
„Działalność i budowa Domów Ronalda McDonalda na całym świecie opiera się na prostej zasadzie: najważniejsze jest, aby rodzina mogła skoncentrować się na zdrowiu swojego dziecka. Rodzice, którzy towarzyszą dziecku podczas długotrwałego leczenia w odległych szpitalach pediatrycznych, nie powinni martwić się o nocleg, pranie, zakupy czy codzienne posiłki. Dlatego wszystkie nasze Domy lokalizujemy tuż obok szpitali dziecięcych, aby rodzice mogli zawsze być blisko swojego chorego dziecka. W każdym Domu znajduje się w pełni wyposażona kuchnia, pralnia, pokój zabaw dla rodzeństwa pacjentów, biblioteka i ogród, a każda rodzina ma do dyspozycji prywatny pokój z łazienką i wygodnym łóżkiem. Wypoczęty rodzic może lepiej wspierać swoje dziecko, skuteczniej komunikować się z personelem medycznym i łatwiej radzić sobie ze stresem związanym z procesem leczenia.” – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.
W tym kontekście, Fundacja Ronalda McDonalda planuje budowę trzeciego Domu Ronalda McDonalda, który będzie znajdować się przy Instytucie "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Międzylesiu. Dom ten ma na celu zapewnienie rodzicom bliższego dostępu do swoich chorych dzieci podczas długotrwałego leczenia. Branża nieruchomości zebrała na ten cel ponad 1,6 miliona złotych podczas dwóch edycji JLL. Charytaywanego Turnieju Siatkówki Plażowej Branży Nieruchomości w latach 2023 oraz 2024.
Przeczytaj raport, zobacz potrzeby.