Łódzki rynek nieruchomości na nowych torach
Nowy tunel kolejowy w Łodzi nie tylko poprawi dostępność centrum miasta, ale także zwiększy jego metropolitalną rolę oraz wpłynie na lokalny rynek nieruchomości
- Jan Zombirt
Tunel wraz infrastrukturą towarzyszącą nie tylko zapewni dodatkowe połączenie między lokalnymi stacjami. Wypełni on historyczną lukę w krajowej sieci kolejowej i pozwoli Łodzi na odgrywanie roli kluczowego węzła komunikacyjnego.
Centralny obszar miasta zacieśni swoje więzi z otaczającymi go przedmieściami, a także z miastami położonymi w głębi regionu. Możliwość sięgnięcia po nowe zasoby rynku pracy wzmocni pozycję konkurencyjną aglomeracji łódzkiej jako kluczowego ośrodka usługowo-przemysłowego.
Nowe stacje zaburzą obecne postrzeganie granic centrum miasta, które stanie się bardziej policentryczne. Dzięki poprawie dostępności i nowym punktom komunikacyjnym powiększy się centralny obszar funkcjonalny, obejmując także obszar Nowego Centrum Łodzi w okolicach dworca Fabrycznego.
Nowa Trasa może docelowo wyznaczyć nową komercyjną oś miasta, stając się alternatywą dla terenów położonych wzdłuż al. Piłusdskiego i Mickiewicza.
Wraz z nowym połączeniem, władze miasta uzyskają silny argument na rzecz wdrożenia polityki zrównoważonej urbanistyki.