Raport

Polski Rynek PRS i PBSA

Zainteresowanie rynkiem najmu utrzymuje się na wysokim poziomie

16 kwietnia 2024
Autorzy:
  • Aleksandra Gawrońska
  • Paweł Sztejter

W 2023 roku segment najmu instytucjonalnego w Polsce wciąż stanowił jedynie około 0,1% zasobów mieszkaniowych w całym kraju. Mimo cen najmu wyższych niż na rynku prywatnym, mieszkania w budynkach PRS cieszyły się ogromną popularnością, a pojawiające się projekty wynajmowały się w zaledwie kilka miesięcy.

Rynek akademików także się rozwijał - w 2023 roku w projektach PBSA znajdowało się około 14 000 miejsc, a kolejne 7 000 było w przygotowaniu. Jednak nie spełniało to potrzeb studentów w wystarczającym stopniu. Według danych JLL, Polska ma jedno z największych niespełnionych zapotrzebowań na mieszkania dla studentów w Europie.

Pomimo niewielu transakcji dotyczących pojedynczych aktywów, inwestorzy pozostają optymistyczni i oczekują większej aktywności w 2024 roku wraz ze spadkiem inflacji i stóp procentowych.

Przedstawione w raporcie rozważania dotyczące przyszłości wskazują z jednej strony na niewystarczającą liczbę mieszkań, jak również na duże zainteresowanie ze strony obecnych i przyszłych najemców. Te dwa elementy stanowią fundament dla dalszego szybkiego rozwoju rynku najmu w Polsce.

Zapraszamy do lektury raportu, który dostępny jest w języku angielskim.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.