Raport

Rynek inwestycyjny w Europie Środkowo-Wschodniej I poł. 2022

W pierwszej połowie 2022 r. na rynku inwestycyjnym Europy Środkowo-Wschodniej odnotowano szereg transakcji o łącznej wartości 5,3 mld euro.

17 sierpnia 2022
Autorzy:
  • Mateusz Polkowski
Polska

Polska utrzymała przodującą pozycję wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej generując 54% wszystkich transakcji inwestycyjnych. Najwięcej transakcji odnotowano w sektorach biurowych i handlowych (45% i 27% odpowiednio).

W pierwszej połowie 2022 r. obroty w Polsce były napędzane głównie przez sektor biurowy, osiągając w tym segmencie 1,3 mld euro, co stanowi 16% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. Sektor handlowy, będący drugim najbardziej aktywnym sektorem, odnotował łączne obroty 0,8 mld. Natomiast wolumen inwestycji przemysłowych osiągnął 0,7 miliarda euro w pierwszej połowie 2022 roku.

Czechy

W Czechach całkowity wolumen inwestycyjny w I połowie 2022 r. wyniósł 1,2 mld euro, co stanowi wzrost o 88% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego i 28% wzrost w porównaniu z II połową 2021 r. Sektor biurowy był najbardziej aktywny w I półroczu 2022, z 49% udziałem w całkowitym wolumenie inwestycyjnym w wysokości 599 milionów euro.

Węgry

Węgierski rynek inwestycyjny wygenerował wolumen około 600 mln euro w I połowie 2022 r., co jest wartością zbliżoną do historycznych wolumenów z I półrocze odnotowanych w ciągu ostatnich 5 lat. Ponad 85% wolumenu stanowiły transakcje generujące dochód, natomiast pozostałe 15% przepadają na aktywa nadające się na cele przebudowy i tereny pod zabudowę. Około 36% półrocznego wolumenu zostało wygenerowane przez mega transakcję: sprzedaż znacznej części węgierskiego portfela Tesco, obejmującego 14 aktywów w całym kraju.

Rumunia

Wolumen inwestycyjny w nieruchomości dla Rumunii w I połowie 2022 jest szacowny na poziomie 337 mln euro, wartość o 9% wyższa od zarejestrowanej w tym samym okresie w 2021 roku. W wolumenie inwestycyjnym dominowały transakcje biurowe około 62% całego wolumena inwestycyjnego, prześladowane przez sektor przemysłowy (20%), handlowy (13%) i hotelowy (5%).

Słowacja

Wolumen inwestycyjny odnotowany w Słowacji w I półroczu 2022 r. wyniósł około 350-400 mln euro, co odpowiada 5-letnim średnim wolumenom w pierwszym półroczu. Największy wolumen transakcji zrealizowano w sektorze detalicznym, około 50%. Z całego wolumenu transakcyjnego sektor biurowy i przemysłowy stanowią około 22% i 17% odpowiednio.

------------------------------

Wyniki z pierwszej połowy 2022 r. poprawiają się po tym, jak w 2020 r. pojawiła się niepewność pandemiczna. Jednak w związku z aktem agresji Rosji w Ukrainie pojawiła się niepewność, która niewątpliwie wpłynie na stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości w większości sektorów nieruchomości.

Więcej szczegółów w naszym najnowszym raporcie.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.