Raport

Rynek magazynowy w Polsce w I połowie 2022 r.

Pierwsza połowa 2022 jak kalka z 2021 roku. Pozytywne nastroje na rynku pozwoliły osiągnąć wyniki na poziomie tego samego okresu ubiegłego roku.

08 września 2022
Autorzy:
  • Mateusz Polkowski
  • Maciej Kotowski

Popyt netto obserwowany w Polsce w I połowie 2022 nieznacznie przekroczył wyniki z analogicznego okresu 2021. Udział renegocjacji w całkowitym popycie utrzymał się na poziomie 24%, jednak spodziewamy się wzrostu liczby odnawianych kontraktów wynajmu, głównie z uwagi na zbliżający się koniec znaczących umów zawieranych pięć lat temu.

Gracze logistyczni zwiększyli dystans między pozostałymi sektorami z ponad milionem m² wynajętej powierzchni. Spowalniający wzrost rynku e-commerce jest widoczny również w zmniejszonej aktywności sieci handlowych, które w I połowie 2022 wynajęły 745 000 m². Z drugiej strony, z popytem na poziomie 500 000 m², rośnie sektor produkcyjny.

W II kwartale 2022 wskaźnik powierzchni niewynajętej spadł do 4,6%. Oznacza to zaledwie 1,2 miliona m² dostępnej powierzchni rozmieszczonej w wielu parkach w całej Polsce, co skutkuje bardzo ograniczonymi możliwościami wynajmu powierzchni od ręki.

W II kwartale 2022 całkowite zasoby magazynowe w Polsce osiągnęły 26,5 miliona m², co uczyniło kraj piątym co do wielkości rynkiem w UE. Rekordowy popyt znajduje odzwierciedlenie w nowej podaży. W I połowie 2022 polski rynek odpowiadał za 30% dostarczonej powierzchni magazynowej w Europie, wyprzedzając pod tym względem inne kraje.

Na koniec II kwartału 2022 wielkość budowanej powierzchni wynosiła prawie 4,5 miliona m². Najwięcej nowej powierzchni magazynowej budowano w Lubuskiem, najszybciej rozwijającym się rynku logistycznym.

Drugi kwartał 2022 utrzymał tendencję wzrostową wartości czynszów, na co wpływ miały m.in. wysokie ceny działek, koszty pracy oraz rosnąca inflacja. Podwyżki oferowanych stawek widoczne były przede wszystkim w nowych inwestycjach, gdzie osiągały nawet 25-30% w porównaniu z końcem 2021.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.