Rynek magazynowy w Polsce w III kw. 2022
Rynek logistyczny pod wpływem zawirowań gospodarczych. Widoczny hamujący popyt w skali Europy, jednak nadal na poziomie z poprzedniego roku.
- Mateusz Polkowski
- Maciej Kotowski
Utrzymujące się silne fundamenty, zapewniły stabilność i odporność rynku nieruchomości przemysłowych w Europie. Mimo, że wyniki obserwowane w I-III kw. 2022 (22,9 miliona m²) były zbliżone do tych z analogicznego okresu 2021, to w samym trzecim kwartale widać zauważalne spowolnienie popytu. Czynniki gospodarcze wywierają coraz większy wpływ na rynek logistyczny w regionie.
Zagregowany wskaźnik pustostanów spadł do 3,5%, wskazując na dalsze niedobory podaży, ale również nowe możliwości rozwoju. Jak dotąd, w 2022 oddano do użytku 13,7 miliona m² nowej powierzchni logistycznej, co odpowiadało 25% wzrostowi względem 2021. Mimo, iż w III kwartale odnotowano niewielkie spowolnienie budowlane, na koniec września powstawało 22,2 miliona m², czyli 11% więcej niż rok temu.
Nowy popyt w Polsce nie przekroczył wyników z ubiegłego roku, ale nadal był wyższy niż ten obserwowany w 2020. Średni udział nowych umów utrzymał się na stabilnym poziomie około 75%, odnotowując jednak niewielki spadek w ujęciu kwartalnym. Niepewne nastroje na rynku mogą wpłynąć na dalszy wzrost sumy przedłużanych umów, zwłaszcza odnowień znaczących kontraktów sprzed około pięciu lat.
Wzrost e-commerce wracający do poziomu sprzed pandemii oraz spowolnienie ekspansji sieci handlowych spowodowały wyraźny spadek udziału tego sektora w całkowitym popycie netto.
Jednak w związku ze zmianami w łańcuchach dostaw, obserwuje się zwiększoną aktywność ze strony operatorów logistycznych i producentów, którzy odpowiadali za 45% i 23% nowego popytu. Strategie korporacyjne zmierzają do zwiększenia zapasów w Europie, co zabezpieczy łańcuchy dostaw i produkcję oraz niewątpliwie wygeneruje nowy popyt na powierzchnię do składowania.
Rekordowy popyt i wielkość budowanej powierzchni obserwowane w poprzednich kwartałach znajdują odzwierciedlenie w nowej podaży na rynku. Do III kwartału włącznie, Polska odpowiedzialna była za aż 25% nowych zasobów logistycznych w Europie.
W III kwartale 2022 całkowite zasoby magazynowe w Polsce osiągnęły 27,8 miliona m², z czego około 78% przypadało na rynki Wielkiej Piątki.
W III kwartałe 2022 wskaźnik pustostanów powrócił do poziomu powyżej 5%. Około 1,4 miliona m² dostępnej powierzchni to wynik m.in. obserwowanej w ostatnich kwartałach rekordowej aktywności deweloperskiej (w tym spekulacyjnej). Powierzchnia ta jest jednak rozproszona w wielu parkach w całej Polsce, co nie pomaga w złagodzeniu nierównowagi podaży i popytu na najbardziej popularnych rynkach.
Na koniec III kwartału 2022 po raz pierwszy od września 2021 powierzchnia w budowie spadła poniżej 4 milionów m². Mimo to, deweloperzy nadal uruchamiali nowe inwestycje, które w samym III kwartale wyniosły prawie 1 milion m².
Czynsze nadal rosły, jednak w nieco wolniejszym tempie. Oferowane wartości, zwłaszcza w nowych inwestycjach, były nawet o 30% wyższe niż na koniec 2021 roku. Oferty różnią się jednak geograficznie i w zależności od wybranego parku.