Rynek mieszkaniowy w Polsce – I kwartał 2025
Sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 r. nieznacznie spadła. Na sześciu największych rynkach deweloperzy sprzedali ponad 9 tys. jednostek, co oznacza 6% spadek w porównaniu z IV kwartałem 2024 r.
- Aleksandra Gawrońska
- Kazimierz Kirejczyk
Pomimo słabej sprzedaży, deweloperzy wprowadzili znów na rynek dużą liczbę nowych mieszkań. Łącznie na sześciu rynkach trafiło do sprzedaży ponad 13,4 tys. jednostek, czyli o 11,2% więcej niż w poprzednim kwartale. W rezultacie oferta powiększyła się we wszystkich miastach, osiągając 59 tys. lokali, czyli najwyższą liczbę w historii polskiego rynku deweloperskiego.
Średnie ceny mieszkań znajdujących się w ofercie w większości miast ustabilizowały się lub nieznacznie wzrosły. Najbardziej wzrosły we Wrocławiu i Trójmieście, co miało związek z wprowadzeniem do sprzedaży bardzo drogich i dużych inwestycji. W konsekwencji, w ujęciu rocznym, ceny wzrosły najbardziej we Wrocławiu i Trójmieście (odpowiednio 11,2% i 11,4%), najmniej w Krakowie (3,4%) i Poznaniu (2,3%).
Kluczowe wnioski:
- Niższa sprzedaż mieszkań , mimo szerokiej oferty i wysiłków marketingowych deweloperów.
- Większa nowa podaż , prowadząca do rekordowej wielkości oferty.
- Stabilizacja lub niewielki wzrost cen w większości miast, z wyjątkiem Wrocławia i Trójmiasta, gdzie wzrosty były znaczące.
- Niepewność w otoczeniu rynku, w tym potencjalne zmiany w polityce mieszkaniowej i podatkowej, wpływa na decyzje kupujących.