Artykuł

Inwestycje w Living receptą na trudniejsze czasy

Polski rynek mieszkaniowy stoi na solidnych fundamentach, ale jego nowe sektory takie jak prywatne akademiki czy PRS dopiero raczkują. Czy pandemia nie zaważy na ich rozwoju? Co może zachęcić inwestorów do dalszych inwestycji?

04 czerwca 2020

Rewelacyjne wyniki z jakimi mieliśmy ostatnio do czynienia w polskiej mieszkaniówce to nie przypadek i kumulacja w ramach wyjątkowego roku, a efekt pracy kilku kolejnych bardzo dobrych lat i zdrowych fundamentów, na których ten sektor stoi. Od 2013 roku branża mieszkaniowa odnotowywała systematyczny wzrost, rosnąc równolegle do polskiej gospodarki. Rozwijała się oferta mieszkaniowa, która ewoluowała wraz z potrzebami nabywców. Te, napędzane przeobrażeniami społeczno-ekonomicznymi, zmianą charakteru pracy, podejścia do własności oraz sposobu życia zrodziły zapotrzebowanie na nowe typy projektów mieszkaniowych. Wraz z tymi projektami pojawiło się też na rynku nowe pojęcie: „Living” i stojące za nim duże pieniądze inwestorów zagranicznych. 

„Współpraca z inwestorami jest dla deweloperów szansą na stabilizację biznesu i rozwój - zwłaszcza w trudniejszym okresie”

Maximilian Mendel, Head of Living Investment
Living = transformacja, czy chwilowa moda?

 Living to nie tylko określenie łączące wszystkie segmenty rynku nieruchomości, w których ludzie mieszkają (czy też żyją – stąd angielskie live). To także synonim nowego trendu inwestycyjnego, który zyskuje na popularności na całym świecie. Coraz więksi międzynarodowi gracze decydują się na ulokowanie swoich środków w profesjonalnie zarządzane i wynajmowane przez operatorów budynki mieszkalne, akademiki, domy senioralne, projekty co-livingowe, mikroapartamenty. Coraz częściej pieniądze te trafiają do Polski.

Dlaczego tak się dzieje? Co przyciąga inwestorów do regionu, a zwłaszcza naszego kraju? Jaka jest faktycznie skala tego typu inwestycji? Jakie przewagi oferuje lokalny rynek? Czy to zainteresowanie ma charakter trwały, czy jest chwilową modą? Jakie trudności muszą pokonać, ci, którzy wierzą w potencjał tego sektora? Czy wraz z nowymi typami projektów mieszkaniowych przychodzą do naszego kraju nowinki techniczne? Wiele tematów, jeden podcast i solidna porcja wiedzy w rozmowie Bartka Dobrowolskiego z Maximilianem Mendlem, szefem zespołu inwestycji mieszaniowych JLL.   

Paweł Sztejter,Head of Residential
Paweł Sztejter
Head of Residential

Porozmawiajmy
o inwestycjach w sektorze Living

Chcesz sprzedać cały budynek lub szukasz partnera kapitałowego?