Raport

Preferencje nabywców mieszkań - 2022

Wybuch wojny w Ukrainie, utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja, a dalej wzrost stóp procentowych i spadek zdolności kredytowej Polaków przyniósł sporo zmian. Jak wpłynęło to na rynek nieruchomości?

24 maja 2023
Autorzy:
  • Aleksandra Gawrońska

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu kolejną edycję raportu opisującego preferencje osób poszukujących mieszkań na rynku pierwotnym. Od 2017 r. w ramach strategicznej współpracy JLL Polska z Otodom analizujemy co kwartał dane dotyczące preferencji użytkowników na platformie obido. Po raz kolejny prezentujemy najciekawsze wnioski z tych analiz koncentrując się na informacjach zbieranych w czterech aglomeracjach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście.

Z analizy danych z ostatniego roku oraz porównania ich do wcześniej obserwowanych trendów w zachowaniach konsumentów w procesie zakupowym, wynika że:

 

  • W wyniku spadku dostępności mieszkań oraz możliwości finansowania ich zakupu w ujęciu rok do roku wyraźnie spadła liczba użytkowników aktywnie poszukujących mieszkania. 

  • Na rynku mieszkaniowym pojawiła się nowa grupa nabywców, szukająca okazji inwestycyjnych. 79% z tych użytkowników deklarowało chęć zakupu mieszkania za gotówkę.

  • Najbardziej poszukiwane na rynku były mieszkania 2-pokojowe, które chciało kupić 37% użytkowników obido.

  • Przedział 30-39 m² był najbardziej popularnym zakresem powierzchni uważanym za akceptowalny, jednak wyraźnie wzrosła akceptacja dla mieszkań o metrażu poniżej 30 m².

  • W 2022 r. kupujący w Warszawie deklarowali najwyższe budżety na zakup mieszkania. Na przeciwnym biegunie znajdowali się szukający lokum we Wrocławiu deklarujący najniższe kwoty na zakupy na rynku nieruchomości.

  • Zakupy gotówkowe dotyczyły głównie mniejszych mieszkań - im większe mieszkanie, tym częściej zakup wspomagany jest kredytem, także w grupie inwestorów.

  • W konsekwencji dynamicznego wzrostu cen i spadku zdolności kredytowej Polaków wzrosło zainteresowanie mieszkaniami znajdującymi się poza administracyjnymi granicami największych miast, co szczególnie widoczne byłow Krakowie oraz Warszawie. W Trójmieście i Wrocławiu zjawisko to widoczne było już znacznie wcześniej, ale potencjalne zainteresowanie aglomeracją utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.