Raport

Rynek biurowy w Polsce – IV kw. 2021

Renegocjacje przyniosły największe transakcje najmu biurowego w regionach. Kluczowe dla najemców było zabezpieczenie opcji ekspansji bądź redukcji powierzchni.

10 lutego 2022

Pandemia znacząco wpłynęła na zmianę preferencji pracowników w zakresie organizacji pracy na rzecz rozwiązań łączących tryb zdalny i stacjonarny. Pomimo dużych nadziei związanych z wprowadzeniem programu szczepień, kolejne warianty Covid-19 zahamowały powrót do biur na szerszą skalę. Brak standardów związanych z modelem hybrydowym oraz konieczność wypracowania optymalnego scenariusza skłoniły znaczną grupę najemców do wstrzymania strategicznych decyzji dotyczących portfolio biurowego. W rezultacie obserwowaliśmy istotny udział renegocjacji i przedłużeń bieżących kontraktów w całkowitym wolumenie transakcji. 

W przypadku zawierania umów najmu w obecnych realiach rynkowych –bez względu czy jest to nowy kontrakt czy renegocjacja –kluczowym elementem dla wielu firm jest zabezpieczenie opcji ekspansji bądź redukcji wynajmowanej powierzchni. Wynika to bezpośrednio z faktu, iż firmy nadal pozostają w fazie opracowywania nowych strategii środowiska pracy i nie mogą jednoznacznie oszacować zapotrzebowania na biura w perspektywie kolejnych 2-3 lat.

Po relatywnie słabych pierwszych trzech kwartałach, największe rynki regionalne w Polsce odnotowały mocne zamknięcie roku z aktywnością na poziomie 214 600 m2 w IV kw. W efekcie, w całym 2021 r. popyt brutto wyniósł blisko 595 000 m2 i był zbliżony do wyników zarejestrowanych w 2020 r. Druga połowa roku charakteryzowała się rosnącą aktywnością ze strony firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Choć skala nowo powstających centrów jest mniejsza –zwykle 30-50 osób –zauważamy silny trend wzrostowy z uwagi na rozbudowywanie struktur i dołączanie nowych funkcji.

W ciągu roku stawki czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe utrzymały się na stabilnym poziomie w większości lokalizacji biurowych. Najwyższe czynsze wśród głównych rynków regionalnych zarejestrowano w Krakowie (14-15,5 € / m² / miesiąc) i Wrocławiu (13,5-15,5 € / m2/ miesiąc), a najniższe w Lublinie (10,5-11,5 € / m² / miesiąc). Z uwagi na presję kosztową spodziewamy się wzrostu stawek ofertowych za najlepsze powierzchnie biurowe, jednak wysoki przyrost nowej podaży w 2022 r., a co za tym idzie również wyższy poziom pustostanów, może w niektórych lokalizacjach opóźnić tempo wzrostu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat nowej podaży, popytu oraz innych wskaźników dotyczących rynku biurowego w miastach regionalnych pobierz cały raport.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.