Raport

Rynek biurowy w Polsce – I kw. 2023

Renegocjacje znów na fali

18 maja 2023
Autorzy:
  • Mateusz Polkowski
  • Ewa Grudzień
  • Karol Patynowski
  • Marcin Sulewski

Usystematyzowanie pracy zdalnej oraz dostosowanie biura – zarówno pod względem wielkości, jak i użyteczności zajmowanej powierzchni – pozostaje największym wyzwaniem dla firm. Wielu najemców już wprowadziło rozwiązania hybrydowe, jednak adaptacja portfolio biurowego to często działania w perspektywie średnioterminowej.

Dopracowywanie strategii hybrydowej oraz - równolegle - wysokie koszty aranżacji nowej powierzchni i coraz wyraźniej rysująca się luka nowej podaży w 2024 r. powodują, że najemcy w znacznej części decydują się na przedłużenie kontraktów i pozostanie w obecnej lokalizacji. W efekcie, w pierwszym kwartale 2023 r. odnowienia bieżących kontraktów na ośmiu głównych rynkach biurowych w Polsce stanowiły blisko 44% całkowitego wolumenu transakcyjnego.

W I kw. 2023 r. nowoczesne zasoby biurowe na głównych rynkach regionalnych w Polsce wzrosły o 68 100 m². Najwięcej nowej powierzchni ukończono w Krakowie (42 600 m²) i Wrocławiu (20 900 m²). Obecnie w budowie znajduje się ponad 0,5 mln m², z czego 260 000 m² trafi na rynek do końca 2023 r.

Na koniec I kw. 2023 r. współczynnik pustostanów dla ośmiu głównych rynków regionalnych wyniósł 15,9%. Wraz z dostarczeniem na rynek nowych projektów, wskaźnik pustostanów będzie wykazywał tendencję wzrostową w kolejnych kwartałach 2023 r. Zmiana trendu nastąpi dopiero w 2024 r. w związku ze znacząco niższym poziomem nowej podaży oraz poprawiającą się sytuacją gospodarczą.

Stopy kapitalizacji w Krakowie i Wrocławiu, dwóch głównych rynkach biurowych wśród miast regionalnych, kształtowały się na poziomie 6,25%.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.