Raport

Rynki biurowe w Polsce – I kw. 2024

Ograniczona aktywność deweloperów w latach 2024 - 2025 jako remedium na mniejszy popyt

14 maja 2024
Autorzy:
  • Dorota Gruchała
  • Mateusz Polkowski
  • Paweł Krzemiński
  • Marcin Sulewski

Początek roku 2024 na wiodących rynkach regionalnych rozpoczął się zmniejszeniem zarówno popytu, jak i podaży. Pojawiło się na nich łącznie ok. 31 000 m² nowej powierzchni biurowej, co jest wynikiem o 37 000 m² niższym, niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Realizuje się zatem scenariusz, w którym w latach 2024 -2025 średnioroczna nowa podaż wyniesie ok. 110 000 m² - czyli o ok. 70% mniej w stosunku do rezultatów lat 2016-2020. 

Rynek, po rekordowym roku 2023, dokonał swoistej kompensacji, w związku z czym I kwartał 2024 r. zanotował wyraźnie mniejszy popyt k/k. Jednocześnie poziom renegocjacji wyniósł 47%, a przednajmy w projektach w budowie spadły do zera. Najpopularniejszymi wśród najemców były powierzchnie w obiektach  istniejących, w wiekudo 5 lat.

Na rynkach regionalnych dalej przybywa pustostanów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 r., odnotowano na nich współczynnik w wysokości 17,8%, na co największy wpływ miały budynki starsze niż 10 lat. Ich udział stanowił ponad 55% wakatu ogółem i powierzchnie te są długotrwale niewynajmowane. W perspektywie średniookresowej, czynsze i warunki wynajmu będą stabilne, choć podczas renegocjacji wynajmujący konkurowali coraz atrakcyjniejszymi zachętami dla najemców.  

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.