Raport

Rynek biurowy w Polsce Styczeń 2021

JLL ma przyjemność zaprosić do lektury najnowszego raportu analizującego sytuację na głównych rynkach biurowych w Polsce.

25 stycznia 2021

Rok 2020, ze względu na globalną pandemię cechował się nieprzewidywalnością, zmianami i wyzwaniami. Z tym wszystkim musiały się zmagać zarówno społeczności w życiu codziennym, jak i wszystkie sektory gospodarki, w tym biurowy. Od marca pracownicy w większości firm przeszli bowiem na tryb pracy zdalnej.

W efekcie ostrożnej postawy deweloperów i najemców, można było dostrzec spowolnienie na rynku biurowym. Zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe w miastach regionalnych było jedynie o 16% niższe w porównaniu do 2019 r. Niemniej jednak, popyt od początku kwietnia do końca grudnia 2020, był aż o 35% niższy względem analogicznego okresu w 2019 roku. Dodatkowo, współczynnik pustostanów wzrósł o 3,2 p.p., a wolumen powierzchni biurowych w budowie jest obecnie najniższy od ok. 5 lat.

Jednym z najbardziej wyróżniających się trendów w Polsce, który rozwinął się w trakcie pandemii, jest rosnąca liczba ofert podnajmów. Na koniec 2020 r. wolumen tego typu powierzchni wynosił blisko 150 000 m² poza Warszawą, z czego 30% znajdowało się we Wrocławiu, 23% w Krakowie i 20% w Trójmieście. Dzięki zróżnicowaniu ofert od niespełna 100 m² do nawet 11 000 m², na takie rozwiązanie mogą zdecydować się zarówno małe firmy, jak i duże korporacje.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.