Rynek biurowy w Polsce Październik 2020
JLL ma przyjemność zaprosić do lektury najnowszego raportu analizującego sytuację na głównych rynkach biurowych w Polsce.
Rok 2020 cechują nieustanne zmiany, które stanowią wyzwanie dla gospodarki na całym świecie, w tym dla sektora biurowego. Latem firmy zaczęły stopniowo wracać do pracy z biur. Część pracowała w trybie zmianowym, inni pracodawcy zdecydowali o powrocie jedynie części swoich pracowników. Teraz, wraz z gwałtownym wzrostem liczby zachorowań na COVID-19, wiele firm przechodzi z powrotem do pracy zdalnej. Tego typu decyzje podejmowane są, aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo, zachowując jednocześnie ciągłość biznesu. Ponadto, ze względów finansowych, niektóre firmy zdecydowały się na podnajem części swoich powierzchni.
Rosnąca liczba ofert podnajmów jest obecnie jednym z najbardziej widocznych trendów na rynku biurowym w Polsce. Z ponad 116 000 m² takiej podaży na głównych rynkach biurowych poza Warszawą, 30% znajduje się we Wrocławiu, 23% w Trójmieście i 22% w Krakowie. Oferty te wahają się od poniżej 100 m² do nawet ok. 5000 m². Dzięki temu, zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i duże korporacje, mają możliwość wynajęcia tradycyjnego biura na krótszy okres i często za niższy czynsz, niż w przypadku tradycyjnej umowy najmu. Jednak ograniczone możliwości zmiany aranżacji lub często ściśle narzucone, nietypowe okresy najmu mogą spowodować, że firmy nie zdecydują się na taką opcję.