Raport

Rynki biurowe w Polsce – III kw. 2023 r.

Nowa podaż jeszcze na wysokich obrotach

17 listopada 2023
Autorzy:
  • Mateusz Polkowski
  • Ewa Grudzień
  • Karol Patynowski
  • Marcin Sulewski

W trzecim kwartale 2023 r. do użytku oddano blisko 120 000 m² nowych biur. Tym samym, od początku roku całkowita nowa podaż na głównych rynkach regionalnych w Polsce wyniosła 236 000 m². Deweloperzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa – końcówka roku ma przynieść wzrost zasobów biurowych o kolejne 50 000 m². Będzie to ostatni rok z tak dużą liczbą nowych inwestycji oddanych do użytkowania.

Wysoki poziom nowej podaży zbiegł się w czasie ze spowolnieniem ze strony popytowej. Chociaż całkowite wolumeny wynajętej powierzchni pozostają na dość wysokim poziomie, kluczowa jest struktura popytu. Na rynku dominują relokacje i renegocjacje. Popularność tych ostatnich wynika w dużej mierze z bardzo wysokich kosztów aranżacji powierzchni shell & core, a także większej elastyczności właścicieli w zakresie innych kluczowych elementów umowy najmu. Najemcy często rewidują bieżące i przyszłe zapotrzebowanie na biura, co przejawia się w zmniejszeniu poszukiwanych modułów lub utrzymaniu dotychczasowej powierzchni, nawet przy założeniu intensywnych planów rozwojowych. Ma to potwierdzenie w rosnącym wskaźniku pustostanów, który w trakcie dziewięciu miesięcy 2023 r. zwiększył się do 17,3% (wobec 15,3% na koniec 2022.r.). Trend wzrostowy będzie kontynuowany, a poziom wakatu dla ośmiu głównych rynków biurowych zbliży się do 18% na koniec 2023 r. Należy pamiętać, że liczby te nie uwzględniają oferty na podnajem. Na koniec III kw. wyniosła ona blisko 170 000 m², z czego ok. 63 000 m² w samym Krakowie.

Utrzymujący się podwyższony koszt długu oraz spowodowana tym niska aktywność kupujących doprowadziły do dalszych zmian w stopach kapitalizacji. Wg stanu na koniec września 2023 r., zyski z najlepszej klasy nieruchomości w Warszawie, przy umowach wynajmu przekraczających pięć lat, były szacowane na ok. 5.75%. Stopy kapitalizacji w Krakowie, głównym rynku biurowym wśród miast regionalnych, kształtowały się na poziomie 6,75%.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.