Raport

Rynek biurowy w Polsce – III kw. 2022

W efekcie niskiego poziomu aktowości deweloperów oraz obecnej sytuacji, od roku 2024 przewiduje się lukę nowej podaży na największych rynkach biurowych w Polsce poza Warszawą.

28 listopada 2022
Autorzy:
  • Mateusz Polkowski
  • Karol Patynowski

Na koniec III kw. 2022 r. w realizacji znajdowało się blisko 560 000 m², z czego większość trafi na rynek do końca 2024 r. Istnieje prawdopodobieństwo, że nie wszystkie projekty zostaną ukończone w terminie, a niektóre nawet czasowo zawieszone ze względu na brak kluczowego najemcy. W efekcie takiego poziomu aktowości deweloperów oraz obecnej sytuacji, od roku 2024 przewiduje się lukę nowej podaży na największych rynkach biurowych w Polsce poza Warszawą.

W III kw. 2022 r. do użytku oddane zostały jedynie dwie inwestycje: Quorum Office Park D (16 200 m²) i L’Uni (4000 m²) – oba budynki znajdują się na terenie Wrocławia.

W ujęciu kwartalnym widoczne jest również delikatne spowolnienie w aktywności najemców. Po bardzo dobrej pierwszej połowie roku, w której popyt na biura wynosił ponad 340 000 m², w III kw. powyższy wolumen wyniósł 106 300 m².

Na koniec września 2022 r. współczynnik pustostanów dla ośmiu głównych rynków regionalnych wyniósł 15,2%. Indeks pozostał na porównywalnym poziomie względem II kw. br, jednak nadal był wyższy o 1,7 p.p. wobec analogicznego okresu w 2021 roku.

Na większości głównych rynków biurowych pierwsze trzy kwartały bieżącego roku przyniosły wzrost stawek czynszu dla najlepszych nieruchomości o 0,25-0,50 €/ m² /miesiąc. Na koniec III kw. 2022 r. najwyższe czynsze odnotowano w Krakowie (14,00-16,00 € / m² / miesiąc), Wrocławiu (14,00-15,50 € / m² / miesiąc) i Trójmieście (13,50-15,50 € / m² / miesiąc).

Na koniec września 2022 r., całkowity biurowy wolumen inwestycyjny w Polsce osiągnął 1,8 mld euro (45% na rynkach poza Warszawą), przebijając tym samym całoroczny wynik z 2021 r. Na koniec III kw. stopa kapitalizacji dla Krakowai Wrocławia, które pozostają głównymi miastami regionalnymi, wynoszą obecnie ok. 6,00%, przy założeniu pięcioletnich umów najmu.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.