Artykuł

Rynek premium odporny na kryzysy

Patrząc na ofertę w podziale na poszczególne miasta widać dominację Warszawy, gdzie ulokowane jest 30% dostępnej oferty, oraz bardzo silną pozycję Trójmiasta z 27% udziałem.

25 marca 2025
Autorzy:
  • Aleksandra Gawrońska
  • Kazimierz Kirejczyk

Panuje przekonanie, że segment premium dobrze chroni wartość i jest odporny na kryzys na rynku mieszkaniowym, gdyż luksusowe mieszkania skierowane są do zamożnych nabywców, nabywających mieszkania za gotówkę. Warto podkreślić, że w 2022 r. kiedy sprzedaż w segmencie mieszkań popularnych wyraźnie spowolniła deweloperzy skoncentrowali się na nabywcach z większymi oszczędnościami. W tamtym okresie została wprowadzona do sprzedaży rekordowa liczba nowych apartamentów – ponad 5,8 tys. na sześciu największych rynkach. Natomiast oferta wzrosła do ponad 6 tys. jednostek co było również rekordowym poziomem jeśli chodzi o wybór dla kupujących. Nabywcy w tym segmencie wykazali zainteresowanie nowymi projektami a liczba sprzedawanych apartamentów rosła w szczególności w I połowie 2023 r. W całym roku 2023, deweloperzy, aktywni w segmencie premium odnotowali wyjątkowo wysoki poziom sprzedaży – aż 4,7 tys. apartamentów. Był to zatem czas nie tylko wzmożonej aktywności kupujących w związku z funkcjonującym programem dopłat do kredytów (BK2) ale jak widać również tych, którzy chętnie dokonywali transakcji w segmencie premium.

Wyhamowanie popytu na luksus czy stabilizacja?

Pełne dane dotyczące sprzedaży mieszkań za 2024 rok pokazują, że również w tym segmencie odnotowano spadki w ujęciu rocznym. To co warto jednak podkreślić, to efekt bazy i porównanie minionych 12-stu miesięcy do rekordowej sprzedaży z roku 2023. Łącznie na największych rynkach deweloperzy aktywni w tym segmencie sprzedali prawie 3 tys. mieszkań, czyli podobnie jak w 2021r. czy nieco więcej niż w roku 2022, kiedy otoczenie rynkowe charakteryzowało się dużym poziomem niepewności. Wyhamowanie popytu może być związane częściowo z odpływem popytu typowo inwestycyjnego, dużym zainteresowaniem apartamentami poza granicami Polski jak również wyraźnym wzrostem średnich cen nowych apartamentów. Ważne jest także przekonanie kupujących odnośnie wzrostów cen. O ile w 2023 r. można było zaobserwować pewne przyspieszenie w zawieraniu transakcji z uwagi na szybki wzrost cen o tyle w roku 2024 to odczucie nabywców było odmienne.

Na koniec 2024 roku w ofercie w segmencie apartamentów znajdowało się ponad 5,3 tys. mieszkań na 6 największych rynkach. Jest to efekt słabszej sprzedaży rdr i jednocześnie wyraźnie większej nowej podaży. Relacja sprzedaży do oferty wskazuje na sytuację nadwyżki podaży nad popytem. Warto jednak pamiętać, ze z reguły w przypadku apartamentów luksusowych tempo wyprzedaży oferty jest dłuższe a poszukiwanie nabywcy zajmuje więcej czasu.

Subsrybuj

Szukasz informacji? Nie przegap aktualności

Najnowsze informacje z sektora nieruchomości w Twojej skrzynce

Gdzie deweloperzy budują apartamenty?

Patrząc na ofertę w podziale na poszczególne miasta widać dominację Warszawy, gdzie ulokowane jest 30% dostępnej oferty, oraz bardzo silną pozycję Trójmiasta z 27% udziałem. Na pozostałych dużych rynkach zlokalizowane jest po 10-13% ogólnej puli apartamentów. Ceny w Warszawie pozostawiają daleko w tyle inne miasta. Średnia cena apartamentów w stolicy na koniec 2024 wyniosła około 38 tys. zł/m2 co oznacza 33% wzrost r/r. Jest to jednak efekt wprowadzenia do sprzedaży w II połowie roku bardzo drogich luksusowych projektów w średnich cenach między 40-50 tys. zł/m2. W pozostałych miastach, średnia cena apartamentów waha się średnio od 20 tys. zł/m2 do 26 tys. zł/m2. 

Skontaktuj się Aleksandra Gawrońska

Director, Research Consultancy

Jakie są Twoje plany inwestycyjne?

Uncover opportunities and capital sources all over the world and discover how we can help you achieve your investment goals.